Opraví se po 30 letech areál krematoria Richard?

od redakce

Koncem ledna se představitelé Vlády České republiky téměř jednohlasně na sociálních sítích přihlásili k výročí osvobození koncentračního tábora v polské Osvětimi. Dne 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Vládní představitelé se sice přihlásili k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, mnozí ale buď záměrně, nebo z neznalosti opomenuli vzpomenout zásluhy Rudé armády. To ale patří do jiného článku. Já chci psát o tom, jak skutečně vypadá připomenutí tohoto data mimo světla kamer a zájmu médii.

O památníku věznice pražského gestapa v Terezíně slyšel pravděpodobně každý. Méně známá je ale jeho část v Litoměřicích. Zde se nalézá krematorium Richard. Je to pozůstatek pobočného koncentračního tábora Flossenbürg, kde se v posledních dvou letech války stavěla podzemní továrna. V nelidských podmínkách zde pracovali vězni z Terezína, kteří pocházeli z téměř celé okupované Evropy. Úmrtnost v litoměřickém koncentračním táboře a podzemní továrně Richard byla velmi vysoká. Za jediný rok v Litoměřicích zahynulo kolem 4500 vězňů. K obrovskému zvýšení úmrtnosti zde navíc došlo v období zimy 1944 a jara 1945, kdy zde propukla tyfová epidemie.

Areál památníku připomíná mnohé, ale rozhodně ne pietní místo s mezinárodním významem.

Litoměřická KSČM se pravidelně schází v místě památníku koncentračního tábora u krematoria Richard, aby pietně uctila památku zavražděných vězňů z celé Evropy. Bohužel i přes opakované apely na vedení města sleduje stále se zhoršující neutěšený stav tohoto místa. Vandalové zde za posledních 30 let poškodili mramorové obklady, dlažbu a v posledních letech i popisnou tabuli u vstupu do areálu. Černá zvěř zde navíc přerývá trávník v okolí pomníku. Celý areál tak má velmi daleko ke stavu, v jakém by se díky svému mezinárodnímu významu měl nalézat. Je ostudou královského města Litoměřice.

Pozemky pod areálem a budova krematoria jsou podle katastru nemovitostí v majetku Památníku Terezín, ten ze své podstaty získává peníze od ministerstva kultury. Vedení města Litoměřic tvrdí, že nemůže opravovat budovy a majetek, který mu nepatří. Památník Terezín zase tvrdí, že nemá dostatek finančních prostředků. Pietní areál v okolí krematoria tak posledních 30 let chátrá. Původně přístupná budova vlastního krematoria je po léta zavřená. Několik litoměřických nadšenců pak sbírá po archivech všechny možné podklady o podzemní továrně a zveřejňuje je na internetu. Zajímavé texty tak naleznete třeba na webové stránce www.richard-1.com.

Lavičky jako oběť vandalů. Za třicet let svobody a demokracie jsou vylepšené tak, že se nedají použit k sezení.

V letošním roce bude Česká republika předsedat Evropské unii. Když už nic jiného, tak alespoň toto předsednictví by mělo být pro současné ministerstvo kultury důvodem pro zásadní opravu areálu krematoria Richard v Litoměřicích. Abychom se mimo jiné vyhnuli případné mezinárodní ostudě při oficiální návštěvě Litoměřic.

Lukáš PAŘÍZEK, člen OV KSČM Litoměřice

FOTO – archiv autora

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.