VIZI všem!

od redakce

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

příloha VIZE mladých začíná pomalu, ale jistě plnit svou očekávanou funkci, tedy rozdmýchávat diskuzi nad tématy, která se dlouhodobě odsouvala do ústraní. Článek Luboše Petříčka, ve kterém vyzýval Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, aby se otevřelo veřejnosti, která při snaze o kontakt naráží na různé překážky, vyvolalo reakci výkonného tajemníka OS ČMS. Ta však vyšla na webovém portálu jiného periodika (Komunistický list Dialog). Věříme, že i přes emoce, které článek vyvolal, dojde časem k racionálním krokům, které vyjdou vstříc všem pracujícím, kteří hledají pomoc. A moc rádi budeme jako základní organizace mladých v rámci OS ČMS nápomocni.

V těchto dnech si připomínáme výročí úmrtí Vladimira Iljiče Lenina. Ač by se mohlo zdát, že vztah k jednomu z nejvýznamnějších pokračovatelů Karla Marxe bude mít komunistická strana vyjasněný, úplně tomu tak není. Proto jsme se rozhodli věnovat jeho odkazu celou stranu. Nesnažíme se o žádnou hlubokou analýzu jeho díla. Ta by se konečně nevešla ani do průměrné knihy. Snažíme se vlastními slovy postihnout, co dělá Lenina aktuálním pro dnešek, zda a jak se k němu v dnešní vyhroceně antikomunistické době vztahovat. Jak se nám to podařilo, posuďte sami.

Skvělou zprávou je, že se nám pro spolupráci na tvorbě VIZE podařilo získat mladou soudružku ze Slovenska, která je umělecky velmi nadaná. Minulý týden jste se mohli seznámit s její básní k výročí zavraždění Rosy Luxemburgové, dnes se můžete pobavit nad jejím vlastnoručně kresleným komiksem. Naším přáním je, aby se úterní příloha stala zdrojem užitečných informací, zábavy, ale i seberealizace mladých lidí. Bez nich se utopíme v šedi stereotypu. Až tedy dnešní číslo dočtete, prosím, pošlete jej dál svým dětem, vnoučatům, studentům nebo je nechte položené v čekárně, v kadeřnictví, hoďte do schránky sousedům. Zkrátka PŘEDEJTE VIZI DÁL. Někde tam venku jsou lidé, kteří na ni čekají. Jen o tom zatím třeba nevědí.

Na závěr mi dovolte ještě jednou se vrátit k V. I. Leninovi. Při dalších diskuzích nad osudem Haló novin mějme na paměti jeho slova: »Noviny, které zůstávají pozadu, jsou mrtvé. Noviny musí kráčet přede všemi. Monotónnost a zaostávání jsou s činností novin neslučitelné.«

Nebojte se tedy do jejich tvorby zapojit také. Je to jeden z mála nástrojů, jejichž prostřednictvím se můžeme vzájemně nejen informovat, ale i organizovat a mobilizovat. A věřte, že doba, kdy to budeme potřebovat, přijde.

Petra PROKŠANOVÁ, vedoucí redaktorka

Přečtěte si další články

2 komentáře

fronda 25/01/2022 - 00:55

Od 17. ledna žádná další vize?

Petra Prokšanová 28/01/2022 - 11:50

Dobrý den, VIZE vychází vždy v úterý.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.