Vystěhování Sedlčanska bylo velkou tragédií

od redakce

V den 80. výročí vystěhování Sedlčanska a Neveklovska německými okupanty se uskutečnilo u památníku Lidé bez domova na sedlčanském náměstí Josefa Suka vzpomínkové shromáždění obyvatel regionu.

V neděli 11. června přišli na tuto akci zástupci všech generací, včetně dětí školního věku. Nebyl žádný dlouhý projev, ale krátce vystoupili představitelé města Sedlčany, Parlamentu ČR, Středočeského kraje, historici i starostové některých postižených obcí. Naprostá většina řečníků se věnovala událostem souvisejících s akcí fašistického Německa, které zabralo území větší, než je Praha, aby zde zřídilo cvičiště pro jednotky SS a wehrmachtu. Vystěhováni byli i obyvatelé města Sedlčany. Němci přece »museli někde bydlet«. V rámci programu proběhlo mimo jiné položení věnců a kytic k památníku a tři vystoupení mladých hudebníků. Čestnou stráž drželi hasiči. Jednalo se o velmi důstojnou připomínku nejsmutnějších událostí v historii Československé republiky.

Členové Klubu českého pohraničí z Jinec byli při tom. A nelitujeme. Dozvěděli jsme se řadu podrobností o tragédiích obcí, ale i jednotlivých rodin. I o osudech těch, které nebyly vystěhovány, ale musely nedobrovolně sloužit německým okupantům.

Miroslav MARŠÁLEK

FOTO – autor

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.