FOTOGALERIE Nedělní chvilka nostalgie: Sovětský kosmonaut, který nás jako první pozval do vesmíru

od redakce

Kolik článků jste v minulých dnech zaregistrovali v českých mainstreamových médiích o události, která před třiašedesáti lety znamenala přelom v dobývání vesmíru. Ušetříme vám práci s počítáním, stačí vám na to obě ruce. Najijte si rudé víno a prohlédněte si galerii z fotek hlavního aktéra, sovětského kosmonauta Gagarina, které jste neviděli vůbec nebo už dlouho ne.

Tehdy sedmadvacetiletý Jurij Alexejevič Gagarin 12. dubna 1961 vycestoval v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur do vesmíru a během 108 minut obletěl Zemi. Bezmála pětistovka následujících letců austronautů už jen navazovala na jeho prvenství.

Vostok 1 při legendárním vzletu X Po přistání na letecké základně Engels X Na cestě do Moskvy po svém letu.

Na tiskové konferenci během své návštěvy Finska v červenci 1961 X S Fidelem Castrem si vyměnili klobouky během na Kubě 25. července 1961 X Kosmonauti Jurij Gagarin a Pavel Popovich během májové demonstrace na Rudém náměstí v Moskvě 1963

Zdraví dělníky továrny Stankolit, Moskva, SSSR, 1961 X Miloval vodní lyžování na Krymu X V kostýmu mušketýra slaví nový rok se svou rodinou.

S manželkou Valentinou X Jurij Gagarin a Valentina Terešková, první muž a žena v dějinách lidstva, kteří letěli do vesmíru X Odpočinek v Kazani, Tatarská sovětská socialistická republika, 1967

Jurij Gagarin zemřel pouhých sedm let po tom, co vzlétl oběžnou dráhu. Osudným mu byl let na podzvukové stíhačce MiG-15 UTI, do kteréh usedl za nepříznivých povětrnostních podmínek.

(Snímky pocházejí z facebookové skupiny USSR Pictures)

(dp)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.