Diletantismus vlády

od redakce

Odborná sekce školství ÚV KSČM projednala na svém jednání 15. ledna situaci ve školství a vyjádřila zásadní nesouhlas s postupem vlády Petra Fialy (ODS) jak v odměňování učitelů, tak v přijímaných opatřeních v souvislosti s covidovou situací.

Na jednání byl schválen text Otevřeného dopisu ministru školství Petru Gazdíkovi, jehož plné znění přinášíme:

»Pedagogickým pracovníkům bylo Babišovou vládou zaručeno navýšení v roce 2022 o 3 %, respektive o 3,5 % (včetně nadtarifní složky) tak, aby se jejich plat přiblížil 130 % průměrné mzdy v ČR. Kouzlení s čísly ze strany současného ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který se snaží přesvědčit veřejnost, že slib o 130 % průměrné mzdy už je naplněn, je naprosto neseriózní a právem se proti tomu ohradily školy i odbory. MŠMT účelově nezapočítává do statistiky všechny pedagogické pracovníky. Velkým problémem je současně rozhodnutí vlády nepřidat nepedagogickým pracovníkům ani korunu, což povede k výraznému propadu jejich reálných příjmů a zároveň dojde k ohrožení provozu škol a školských zařízení.

Pokud jde o COVID-19, jsou učitelé v první linii. Potýkali se (mnozí i v současnosti) s distanční výukou a s ní související obrovskou administrativou a nyní s neustále se měnícími pokyny z ministerstva v souvislosti s testováním. Školy se de facto mění na testovací centra, učitelé musí, vzhledem k různému nástupu žáků a studentů do škol, testovat prakticky denně, často na úkor výuky. Pokyny se přitom mění ze dne na den. Situace na školách je nepřehledná, roste celková nespokojenost, neboť pedagogové nemají vytvořeny potřebné podmínky pro svoji odbornou práci.

Odborná sekce školství odsuzuje diletantismus současné vlády a vyzývá ji, aby situaci neprodleně a kompetentně řešila.«

Někdo jednou…

Školy budou od pondělí testovat žáky a zaměstnance na COVID-19 jen jednou týdně, záchyt antigenním testem má být potvrzován přesnějšími PCR testy. Stejná pravidla mají platit i pro lyžařské kurzy. V prvních dvou týdnech po vánočních prázdninách se studenti, žáci a zaměstnanci škol testovali dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Vzhledem k sílící vlně epidemie COVID-19 Gazdík navrhne na zasedání vlády ve středu navýšit počet dnů ředitelského volna ze stávajících pěti o dalších deset, aby mohly školy flexibilně reagovat na vývoj epidemie. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Za dobu ředitelského volna či prázdnin nedostávají rodiče školáků do deseti let krizové ošetřovné, které se vyplácí po celou dobu nařízeného uzavření třídy či školy. Zaměstnancům v tomto čase připadá z nemocenského pojištění 80 procent základu výdělku a živnostníkům 400 korun za den. Navýšené ošetřovné kvůli epidemii se má poskytovat do konce února.

…někdo dvakrát

Dvakrát týdně, stejně jako většina zaměstnanců, se budou od tohoto týdne testovat zaměstnanci mateřských, vyšších odborných škol či vysokých škol. Vzhledem ke zkouškovému období se povinnost testování nebude týkat vysokoškoláků, těm ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil absolvovat antigenní test před zkouškou.

Významný nárůst

Testování na COVID-19 ve školách minulé pondělí prokázalo významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Podle Válka ukazují další nárůst první výsledky ze čtvrtka. Zatímco předminulý týden v pondělí i ve čtvrtek podle ministerstva PCR testy potvrdily pokaždé kolem 1400 případů nákazy, minulé pondělí vyšly ověřující PCR testy pozitivní u 3381 lidí. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil z 0,1 procenta na 0,3 procenta testovaných.

Na nárůstu počtu nakažených se podle ministerstva zdravotnictví významně projevuje nástup nakažlivější koronavirové varianty omikron. Válek očekává, že omikron bude převládat už ve všech krajích.

Nákaza se podle ministerstva šíří víc ve středních než v základních školách. Za období po 10. lednu se u dětí a mladých od šesti do 19 let potvrdilo 9554 nakažených COVID-19. Přibližně třetinu z nich odhalilo testování ve školách. Přímou souvislost se šířením nákazy ve škole mělo 3507 případů, tedy 37 procent všech.

(zmk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.