Farský to asi přehnal

od redakce

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil rozhodnutí poslance STAN Jana Farského absolvovat studijní stáž v USA za špatné. Důrazně by mu to nedoporučil, pokud by byl Farský lidoveckým poslancem.

Uvedl to v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. O dalším působení Farského v Poslanecké sněmovně chce jednat i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj by se poslanec STAN měl vzdát buď mandátu poslance, nebo stáže v USA.

»Kdyby to byl kdokoli z poslanců KDU-ČSL, tak bych mu to důrazně nedoporučil,« uvedl Jurečka na adresu Farského. Podle Jurečky není v pořádku, že Farský už loni v kampani před sněmovními volbami nepřiznal, že bude mít stipendium na půlroční studium v USA.

Farského si chce vyslechnout i Bartoš. »Myslím si, že optimálním řešením by bylo, kdyby za něj buď nastoupil ve Sněmovně náhradník z hnutí STAN, nebo by na tu studijní stáž nenastoupil,« řekl předseda Pirátů v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. O porušení koaliční smlouvy mezi Piráty a STAN, podle které by poslanci měli výkon poslance upřednostňovat před vlastní prací nebo studiem, zatím Bartoš hovořit nechtěl, měly by to řešit vnitrokoaliční mechanismy.

Farský minulý týden oznámil, že uspěl u Fulbrightovy komise s projektem, který se zabývá možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Kvůli půlroční stáži na univerzitě v Oregonu se vzdal postu šéfa sněmovního klubu STAN, poslanecký mandát si však ponechá. Přislíbil, že se i ze stáže vrátí na případná klíčová sněmovní hlasování.

»Je sice úctyhodné, že pan Farský bude plat dávat nějakým neziskovkám, v momentě, kdy jsou to jeho peníze, je jeho věc, jak s nimi naloží, každopádně jsou to finance daňových poplatníků, kteří rozhodli, že si z toho chtějí platit poslance, ne nějakou neziskovku,« uvedla pro HaNo místopředsedkyně ÚV KSČM pro ekonomiku a hospodářskou činnost Marie Pěnčíková.

Dlouhou absenci Farského ve Sněmovně kritizují opoziční strany. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová řekla, že vůči svým voličům cítí velký závazek a neumí si představit, že by na půl roku odešla a přestala pracovat.

Krok ve čtvrtek kritizovali i Piráti z Libereckého kraje, jejichž společnou kandidátku se STAN Farský loni ve sněmovní kampani vedl. Pokud má Farský jiné priority, měl by podle nich uvolnit své místo v komoře. Farský dříve argumentoval tím, že jeho náhradníci do sněmovních lavic jsou také zástupci STAN, takže Piráty nijak nepoškodí, když si mandát ponechá.

Šéf STAN Vít Rakušan v pátek Radiožurnálu řekl, že nepovažoval za šťastnou kandidaturu Farského v době, kdy stipendium řešil. »Říkal jsem to od začátku jak poslanci Farskému, tak na stranické půdě. Prostě pro mě toto rozhodně šťastné není,« uvedl.

»Pan poslanec Farský vzkazuje všem voličům, že se vůbec nic nestane, když jimi zvolený poslanec nebude půl roku ve Sněmovně pracovat. Je úplně jedno, jak moc si v Oregonu zvýší kvalifikaci. Ten jeho vzkaz veřejnosti, že chodí volit zbytečně, je tisíckrát větší škodou,« uvedl na Twitteru bývalý předseda TOP 09 a exposlanec Miroslav Kalousek, který Farského také později vyzval k tomu, aby na poslanecký mandát rezignoval.

(zmk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.