Francie a Německo nechtějí, aby EU skončila s vízy ruským turistům

od redakce

Francie a Německo jsou proti tomu, aby Evropská unie zcela zastavila vydávání víz ruským turistům, jak to požadují některé členské země včetně Česka. Vyplývá to z návrhu společného postoje Berlína a Paříže, o němž informovala agentura Reuters. Turistická víza pro ruské občany jsou jedním z témat neformálního zasedání unijních ministrů zahraničí, který dnes začíná v Praze. Diplomaté už dříve avizovali, že EU se zřejmě shodne na kompromisu – pozastavení zjednodušeného vydávání víz.

“Ačkoli rozumíme obavám některých členských zemí v tomto kontextu, neměli bychom podceňovat moc, kterou může mít transformativní zážitek v podobě vlastní zkušenosti s demokratickým systémem, zejména pro budoucí generace,” stojí v dokumentu. “Naše vízová politika by to měla odrážet a dál v EU umožňovat mezilidské kontakty s ruskými občany.

Plošné pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazné snížení jejich počtu požadují mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země. Diplomaté tento týden naznačili, že možný kompromis by mohl spočívat v pozastavení dohody z roky 2007, která vydávání víz ruským turistům usnadňuje. To by znamenalo, že žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a především by na ně čekali výrazně déle.

Ministři zahraničí EU budou v Praze řešit Ukrajinu a Afriku

V pražském Kongresovém centru dnes začne dvoudenní neformální summit ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Diskusi povedou o ruské speciální operaci na Ukrajině a vztazích EU s Afrikou. Na okraj jednání se ve středu uskuteční neformální oběd se šéfy diplomacií Ukrajiny, Moldavska a Gruzie. Z informací ČTK od vysoce postavených diplomatických zdrojů EU vyplývá, že by se ministři měli dohodnout na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) už dříve hovořil o tom, že na zasedání šéfů evropských diplomacií chce otevřít téma plošného pozastavení vydávání krátkodobých schengenských víz pro ruské občany. Zatím se zdá být blíže shoda na pozastavení dohody z roku 2007, která vydávání víz usnadňuje.

Ministři ve středu projednají také evropskou perspektivu Ukrajiny, Moldavska a Gruzie a budoucnost Východního partnerství. Dnes budou hovořit o vztazích mezi EU a Afrikou. Jednání se dotknou budoucnosti evropské výcvikové mise v Mali a dalšího unijního působení v regionu. Zabývat se politici budou také otázkami spojenými s bojem s ruskými “dezinformacemi” a posílením kontaktů se zeměmi v Africe.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

11 komentáře

Jan Gavroch 31/08/2022 - 22:06

Pokud by se omezilo nebo zrušilo vydávání víz Rusům , zkomplikovalo by to činnost Státní bezpečnosti USA, Britanie a dalších a neziskovek .
Zkomplikovalo, ne li výrazně omezilo, by to vyhledávání, určování cílů , školení, výcvik, placení, materiální vybavení agentů bankéřů, obchodníků, oligarchů, a dalších kapitalistů , pro ovládnutí,OKUPACI a vyplenění Ruska.
Mezi větším množstvím Rusů s turistickými vízy se agenti Státní bezpečnosti USA, Britanie a dalších a neziskovek ztratí
Pokud by ale došlo k omezení nebo ke zrušení turistických víz pro Rusy měla by vláda Ruska přehled kdo z a do Ruska cestuje, jaké má kontakty a jakou vyvíjí činnost. Nebylo by možné zrealizovat v Rusku MAJDAN

Paterak 31/08/2022 - 07:54

Žádné pasy pro Ruské turisty, podporujeme sankce proti Rusku! Níže podepsání bývalí hoteliéři, restauratéři a prodavači suvenýrů historických měst země České….

Yurri Simon 31/08/2022 - 19:55

Co by tady ti ruSSáčtí křováci dělali, na tom prohnilém Západu, co je “chce zničit..”?
Ať si jezdí po ruSSku, tady na ně serem..!

Twitteraci 30/08/2022 - 22:55

Komsomolská pravda: ‘Němci vyšli do ulic, požadovali spuštění plynovodu Nord Stream 2.’
Obrázek k tomu nedali, tak jsem se koukl do německých médií, o co šlo a kolik těch Němců do těch ulic vlastně vyšlo.
Na obrázku je všech 7. :)

Twitteraci 30/08/2022 - 22:53

Komsomolská pravda: ‘Němci vyšli do ulic, požadovali spuštění plynovodu Nord Stream 2.’
Obrázek k tomu nedali, tak jsem se koukl do německých médií, o co šlo a kolik těch Němců do těch ulic vlastně vyšlo.
Na obrázku je všech 7. :)

ruské mrdky 30/08/2022 - 22:21

Nasi komancove jsou

osobitný spravodajca 30/08/2022 - 22:20

Nikita zdravil ruský Cherson a chtěl ruskou Oděsu. No, nedočká se, ale aspoň jeho rodiče koupí novou Ladu.

fronda 30/08/2022 - 22:56

Snad se dočkáme svobodné a demokratické Ukrajiny respektující lidská práva.

Radostně, jednotně a manifestačně 31/08/2022 - 00:08

Lidové, lidově-demokratické, socialistické….. republiky.
To hovoří za vše

Yurri Simon 31/08/2022 - 19:58

Tihle ruSSáci.. To prostě nevymyslíš..!!! :-)))))))))

Smrt ruského vojáka se vyplatí, přifrčí nová Lada z peněz od Putina. Za zranění pak snad pračka nebo fén

Ruská propaganda je bizár sám o sobě, ale někdy i v rámci tohoto svébytného žánru přijde perla, kterou nelze pochopit. Ruský kanál Rossija 1 odvysílal reportáž o tom, jaké benefity získávají pozůstalí po padlých ruských vojácích. Jedni pozůstalí si za peníze, které dostali od státu za padlého syna, koupili novou bílou Ladu. Slovy klasika by se chtělo dodat: A to se vyplatí!

Když ruské rodině zemře syn ve válce (tedy pardon, aby se pan Jandák nezlobil, tak ve speciální policejní denacifikační akci), má nárok na kompenzační příspěvek. Prostě dostane peníze, dlužno dodat, že docela slušné peníze. Vladimir Putin v dubnu rozhodl, že to bude 7,4 milionu rublů, což je něco přes tři miliony korun. Oficiální kurz je ale těžce mimo, takže tento přepočet je opravdu jen velmi orientační.
Novou Ladou na synův hrob

Pro běžného ruského člověka je to ale mnoho peněz tak jako tak, což právě měla dokládat i zmíněná propagandistická reportáž. „Jako vzpomínku na našeho syna jsme si koupili tuhle novou Ladu,“ říká v reportáži otec padlého vojáka. Vypadá to, že je rád, že je pyšný. Reportáž pokračuje tak, že muž vyjede v nové Ladě a jeho cesta míří na hřbitov na hrob svého syna. Celé to působí naprosto šíleně, ale v ruském kontextu to nijak šílené není.

Nadšené fotky vdov pobouřily internet

Už dříve kolovaly na sociálních sítích bizarní fotografie vdov po padlých vojácích, které se fotily s penězi od státu. Jejich málo nadšené výrazy stejně jako fakt, že v ruce držely většinou jen dvě bankovky, strhly lavinu posměšků a kritiky.

Každopádně si zjevně ruští propagandisté myslí, že příslib plečky bez airbagů a ABS, která se v základním modelu prodává v přepočtu jen za 43 tisíc korun, nějakým způsobem kompenzuje smrt člena rodiny. Inu v Rusku je všechno možné a potrava pro děla je stále potřeba. Jak zaznívá v reportáži, mrtvý syn si vždy přál takové pěkné bílé auto, tak si jeho sen teď plní otec. Krásný příběh. Nedej Bože, kdyby se jen zranil. Co pak, novou pračku či fén?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.