Jaké jsou požadavky Generace Z? Parlament dětí a mládeže v europarlamentu

od redakce

Český Spolek zastánců dětských práv spoluorganizoval v Evropském parlamentu konferenci 60 dětí a mladých lidí ze šesti evropských zemí, kteří vypracovali požadavky mladých lidí na změny. To vše v rámci projektu You(th)Part(icipation), podpořeného z programu Erasmus+. Své dojmy pro náš týdeník shrnul Matěj Košař z Přeštic u Plzně.

Studuji poslední ročník gymnázia a studentské participaci se věnuji rok. K projektu jsem se dostal přes Parlament dětí a mládeže České republiky, který spojuje aktivní studenty z celé republiky i děti z dětských domovů.

Při projektu YouPartjsme se v tomto počtu setkali na třech mezinárodních konferencích: ve Vídni, v Praze a Bruselu. Propracovávali jsme přitom svoje požadavky pro poslance Evropského parlamentu. Z konferencí vyšlo 10 skupin požadavků, které považujeme jako mladí za důležité. Mezi ně patří reforma školství, životní prostředí, práva žen a LGBTQIA+ osob, ekonomická situace, migrace atd.

V prosinci 2022 jsme dostali možnost se setkat v Bruselu s europoslanci v Evropském parlamentu. Vlakem jeli v české delegaci také děti a mladí lidé z dětských domovů. Po jednodenní přípravě, kdy jsem si nacvičili prezentaci svých požadavkův časovém limitu, nastalo vyvrcholení celého projektu. Do Evropského parlamentu nás pozvala paní europoslankyně Irena Joveva. Našeho kulatého stolu se zúčastnili  europoslanci z různých frakcí a generální tajemnice střechové organizace dětských práv Eurochild. Mým tématem, které mě provázelo celým projektem, bylo školství. Přednesli jsme posluchačům naše požadavky, samozřejmě v angličtině, a sklidili potlesk. Bylo vidět, že europoslance zajímá, co si naše generace myslí a považuje za důležité.

Během této konference jsem se zlepšil v angličtině, naučil jsem se formulovat své požadavky, zlepšil se ve vyjednávání, kdy jsem chtěl prosadit některé své body dofinálního znění požadavků, navštívil nová místa a především poznal nové senzační lidi.

Bylo senzační se zúčastnit takového projektu, jako byl tento.

(zas)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.