Klíčový úkol pro kandidáty: působit prezidentsky

od redakce

Zproštění obžaloby Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo výrazněji jeho vyhlídky v prvním kole prezidentské volby neovlivní. Babiš sám vede kampaň systematicky jako referendum o vládě, nestaví v ní do popředí svou osobnost, se kterou je spojena i řada dalších kontroverzí. V průzkumech, v nichž byla dlouhodobě »započítána« okolnost jeho soudního řízení, trvale už teď figuroval na postupovém místě, zdůrazňuje politolog Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI Roman Chytilek.

Podle Chytilka může pondělní (9. ledna) rozsudek posílit Babišovy aktuálně špatné vyhlídky ve druhém kole. Zvětšuje mu mírně šanci, že získá hlasy od jiných než skalních voličů, kteří už teď jeho prezidentskou kampaň nebudou spojovat se ziskem imunity.

Mnohem komplikovaněji končí podle Chytilka kampaň pro Danuši Nerudovou. Její problém s vysvětlováním nesrovnalostí na Mendelově univerzitě je pro ni tématem, kterému její elektorát (mladí a městští voliči) rozumí a nepředstavuje pro ně marginální záležitost. »Navíc je nejvíce tematizováno v médiích jako Deník N nebo Respekt, která mají k elektorátu Nerudové značný dosah. Téma také podkopává hlavní sdělení její kampaně, kterým je, že je kandidátka zaměřená na změnu České republiky a budoucnost. Přitom končí tak, že vysvětluje věci, které se týkají minulosti a jí samotné,« uvedl Chytilek.

Podobné problémy nemusí řešit Petr Pavel. »Jako jeho výhoda se ukazuje, že o jeho problémech s minulostí se v kampani mluvilo poměrně brzy a části tohoto břemene se již zbavil. Z trojice hlavních kandidátů se může nejvíce soustředit na pozitivní závěr kampaně a dá se čekat jeho silný finiš,« uvedl politolog, který v rámci SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na Právo a vládnutí.

Podle Chytilka se role třetích kandidátů velmi podceňuje, v letošních volbách je přitom klíčová. Nemohou už sice realisticky pomýšlet na postup do druhého kola, ale dobrou kampaní mohou odebrat hlasy některému z hlavních kandidátů a spoluurčit složení druhého kola. »Nebezpečí v tomto ohledu začíná představovat v posledním týdnu zejména Jaroslav Bašta. Pro Andreje Babiše jeho kampaň (víc než samotný kandidát) velice agresivně cílí na protestní voliče a vykresluje naopak Babiše jako mainstreamového kandidáta. Přitom hlasy nejvíce protestních voličů mohou být pro Babiše klíčové ve druhém kole a může je potřebovat již v prvním,« uvedl Chytilek.

Další způsob, jak třetí kandidáti ovlivňují volby, je možnost jejich odstoupení ještě před prvním kolem a podpory čelných kandidátů. »Bude zajímavé sledovat, zda odstoupení Josefa Středuly, který podpořil Nerudovou, ale jeho voliči mají blíže spíše k Babišovi, vyvolá podobnou reakci i u některého z dalších kandidátů, kteří mezi prvním a druhým kolem zamýšleli podpořit např. Petra Pavla,« uvedl Chytilek.

Dalším silným faktorem posledního týdne budou debaty. Nejrůznější průzkumy naznačují, že až čtvrtina voličů je stále nerozhodnutých. Právě debaty přitom v podobných kláních bývají prostředkem, který jim pomáhá k rozhodnutí dospět. »Klíčový úkol v nich, kromě vyhnutí se nevynuceným přešlapům, bude pro kandidáty ukázat, že dokážou působit prezidentsky. Že to není pro všechny kandidáty snadný úkol, ukázala i včerejší (8. ledna) debata v České televizi,« dodal Chytilek.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.