Koalice protlačila pandemickou novelu

od redakce

Sporná novela pandemického zákona bude zřejmě platit. Sněmovna přehlasovala koaliční většinou její senátní veto. Dolní komora dospěla k hlasování po více než 37 hodinách od úterního zahájení jednání. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že předlohu podepíše.

Odmítavý postoj horní komory přehlasovala Sněmovna hlasy 104 poslanců koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti bylo 82 členů opozičních hnutí ANO a SPD. K přehlasování senátního veta bylo nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů.

V pátek se uskutečnilo už jen hlasování. O stanovení pevného termínu rozhodla Sněmovna hlasy koaličních poslanců ve čtvrtek časně ráno, kdy skončila zhruba 6,5hodinová debata o předloze. Předtím však proběhla debata o programu schůze, která kvůli obstrukcím poslanců SPD zabrala i s nejvýše dvouhodinovými přestávkami skoro 31 hodin.

»Jsem rád, že ten maraton skončil. Že rozum, argumenty a objektivní fakty jaksi přesvědčily většinu Poslanecké sněmovny a populismus nevyhrál,« řekl po schválení novely novinářům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dodal, že chce, aby nejpozději 1. dubna byla uvolněna téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být podle něj povinné v menší míře než dosud. Návrh postupného uvolňování opatření chce ministr předložit na jednání vlády příští týden.

Válek by chtěl, aby lidé v ČR po třech letech mohli prožít Velikonoce, jak byli zvyklí před koronavirovou pandemií. Svátky nastanou v polovině dubna. Co se týče povinného nošení respirátorů, Národní institut pro zvládání pandemie podle Válka diskutuje o variantách. Sám si umí představit jejich zachování například v hromadné dopravě. Očekává ale, že povinné budou v menší míře než dosud. V současné době jsou nutné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Válek opět obhajoval spornou novelu pandemického zákona. Bez ní by podle něj nebylo možné proplácet PCR testy ze zdravotního pojištění bez indikace lékaře.

Pojistka pro další vlny pandemie?

Novelu pandemického zákona připravil rezort zdravotnictví ještě za ministra Adama Vojtěcha (ANO), nynější vedení ministerstva v ní ale řadu věcí formou pozměňovacích návrhů upravilo.

Novela zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Uzákoní rovněž zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou.

Návrh dá úřadům pravomoc nařídit testování na COVID-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady by mohly regulovat například i činnosti vykonávané přímo u zákazníka. Jde třeba o kadeřnické služby a o kosmetiku. Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, novela snižuje po sněmovních úpravách na pětinu.

Pandemickou novelu zákonodárci schvalovali v době, kdy vláda Petra Fialy (ODS) protikoronavirové restrikce uvolňuje. Válek už dříve řekl, že zhruba do poloviny března potřebuje zákonný rámec pro protikoronavirová opatření v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních, jinak by musel požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Novelu ministr chápe jako pojistku pro případné další vlny epidemie, které by mohly přijít zejména na podzim.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.