Pomáhat je možné, stačí chtít

od redakce

Je smutné, že po třiceti letech kapitalismu je potřeba starat se o sociálně slabé stále nutnější. V době, kdy vláda slibovala prosperitu všem, je stále více těch, kteří si o nějaké prosperitě či blahobytu mohou nechat jen zdát. Místo životních jistot žijí v nejistotách, chudobě, bez vlastního slušného domova, dostatku financí na jídlo a ošacení a ve strachu o svou budoucnost. O to více je potřeba práce těch, kteří pomáhat chtějí. V Brně tato pomoc již funguje i za přispění místní organizace KSČM. A tento model by mohl fungovat i v mnoha dalších městech.

Jen v Brně jako moravské metropoli žije asi 3500 bezdomovců. Další desetitisíce lidí žijí v chudobě na ubytovnách, v azylových domech či nevyhovujících bytech. A právě těm pomáhá zapsaný spolek Akátky, společně s krajskou organizací KSČM. Společně otevřely »kancelář proti chudobě«. Přímo v původních kancelářích KSČM již nějaký čas funguje dvakrát do týdne výdejna potravinové pomoci a ošacení. Společně zde také přeměnily kanceláře na byty, které by měly být obydleny v následujícím měsíci.

»S naší aktivitou prakticky navazujeme na tradice, kdy již za první republiky komunisté pomáhali lidem v existenční nouzi. Podle mého patří ke slušnému stabilnímu životu tři základní pilíře – bydlení, potraviny a práce. My tak lidem v nouzi rozdáváme skrze spolupráci s potravinovými bankami potraviny, ale i ošacení, postupně zajišťujeme bydlení a vybavení do něj a nakonec hledáme i práci. Nechceme, aby lidé zůstávali odříznuti od slušného života a pouze přežívali na ubytovnách.« říká Martin Říha z KSČM.

Ovšem důležitá je i pomoc se získáváním dávek, zajištěním pomoci či lékaře. »Mnoho lidí žijících v nouzi se dnes v mnohdy byrokratických postupech, které jsou ve státní pomoci a dávkách zavedeny, nevyzná. Systém je velmi složitý, nepřehledný a špatný,« říká Dominik Duroň ze spolku Akátky, který se pomoci lidem v nouzi aktivně věnuje již od roku 2019.

Tento spolek funguje i jako spojka mezi azylovými domy, diecézní charitou a potravinovými bankami na jedné straně a brněnskou komunistickou stranou na straně druhé. Právě lidé z brněnské KSČM v čele s Martinem Říhou, dokázali, že pomoci může strana nejen sliby a plány, ale také skutky. A tato pomoc pak přináší i lepší vnímání strany a rozšiřuje povědomí o skutečném zájmu o sociálně slabé. Nejzřetelnější pomocí lidem v nouzi je výdejna potravin a ošacení. Spolku se za spolupráce s KSČM v Brně podařilo vydat 22 500 kg potravin od začátku roku 2023. Provoz takové výdejny je navíc velmi jednoduchý. Otevřena je jen jednou či dvakrát v týdnu na dopoledne. Pro provoz výdejny je tak nutné jen zajištění pohonných hmot pro auto, které potraviny přinese, rukavice, sáčky či poplatek potravinové bance – 3000 Kč/rok. KSČM poskytla prostory na výdejnu a elektřinu, spolek pak vybavení, jako třeba regály.

Vedle toho se rozjel i projekt zajišťující ubytování pro seniory, zvláště invalidní seniory. KSČM v nemovitosti poskytla prostory na vybudování ubytovny prozatím pro čtyři klienty. Úprava prostor stála 190 tisíc korun a kolaudace by měla proběhnout od 1. 10. »Byli jsme nuceni v již dnes nezkolaudované ubytovně ubytovat tři lidi v nouzi. Na druhou stranu se nám ale začaly zároveň vracet investice provedené do úpravy prostoru. Již za 3 měsíce jsme z nájmu vybrali 53 tisíc zpět,« vysvětluje Martin Říha.

Projekt, který v Brně rozjeli, je tak navíc i výdělečný. Peníze, které byly investovány do úpravy kanceláří v byty či ubytovnu, se i přes stanovené nízké nájemné do maximálně dvou roků vrátí. Tento model by tak mohl pomoci skutečně prospěšně využít i další budovy ve vlastnictví strany po celé republice. »Nejdůležitější pro skutečné poskytování pomoci jsou prostory. Pokud má KSČM budovu v daném městě, je spolupráce snazší. Pokud ne, může alespoň zajistit výdejnu potravin, se kterou rádi pomůžeme,« vysvětluje Dominik Duroň.

»Byl bych rád, aby se zkušenost Brněnských soudruhů stala velkou inspirací i pro další OV. Věřím, že rozšíření i v dalších regionech je možné. Stačí skutečně chtít a začít pracovat,« dodal Josef Skála, předseda Institutu české levice.

AUTOR – Helena KOČOVÁ

FOTO – Akátky, z. s.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.