Další miliardy z EU na zbraně pro Kyjev

od redakce

Státy Evropské unie se shodly na třetinovém navýšení fondu, z něhož EU financuje zbraně pro Ukrajinu. Ministři zahraničí členských zemí odsouhlasili návrh, aby se v příštím roce objem fondu zvýšil o dvě miliardy eur (48,7 miliard korun). Instituci, v níž shromažďují finance na zbraně, nazývají Evropským mírovým nástrojem (EPF)…

Další posílení fondu bude podle rozhodnutí ministrů možné v následujících letech. Balík schválený už před vypuknutím konfliktu na Ukrajině měl pro období let 2021 až 2027 obsahovat 5,7 miliardy eur »na obranu demokracie a podporu partnerských armád zejména v mimoevropských státech«. EU z něj však už letos uvolnila 3,1 miliardy na nákupy zbraní a dalšího vojenského materiálu pro Ukrajinu a fond se tak výrazně ztenčil. »Dnešní rozhodnutí zajistí, že budeme mít peníze na pokračující dodávky konkrétní vojenské pomoci pro ozbrojené síly našich partnerů,« uvedl v pondělí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU počítá, že v případě dalšího pokračování války na Ukrajině bude moci z fondu nadále financovat zbraně a další vojenské vybavení pro Kyjev.

Pro tento případ má v záloze další navýšení EPF. Jeho celkový objem do roku 2027 se může zvednout až o 5,5 miliard eur, shodli se ministři. Podporují tak válku mezi Ruskem a NATO v čele s USA. Pentagon po míru netouží, potřebuje mít prostor na vyzkoušení nové výzbroje. Ale nejen to. Podle televize CNN i agentury ČTK Washington dokončuje plány na vyslání systému Patriot na Ukrajinu. CNN se ve svém zpravodajství o systému protivzdušné obrany opírá o nejmenované činitele, podle nichž ještě plán potřebuje souhlas ministra obrany Lloyda Austina, a poté podpis prezidenta Joe Bidena. Neočekává se ale, že by se někdo z nich proti schválení vzepřel.

Spojené státy jsou největším zahraničním podporovatelem války na Ukrajině. Na zbraně a další vybavení pro Kyjev dosud vyčlenily téměř 18 miliard dolarů (přes 415 miliard korun). Zatím naposled v minulém týdnu schválil Biden další vojenskou pomoc za 275 milionů dolarů (6,3 miliardy Kč). Jejím cílem je hlavně posílení protivzdušné obrany. Systém Patriot má sloužit k ochraně před taktickými balistickými střelami, raketami s plochou dráhou letu i letouny. Jeho součástí jsou výkonné radary s dosahem až 160 kilometrů. Od začátku konfliktu na Ukrajině několika bateriemi tohoto raketového systému USA posílily Polsko. Usazují se v Evropě se svými zbraněmi víc a víc. Na východě NATO Patrioty disponuje třeba také Rumunsko. Německé systémy protivzdušné obrany Patriot jsou i na Slovensku, o jejich rozmístění v Polsku se nyní diskutuje.

Moskva ve čtvrtek v reakci oznámila, že všechny zbraně dodané Západem na Ukrajinu představují pro Rusko legitimní cíle. Upozornila na to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Tyto zbraně budou podle ní buď zničeny, nebo zabaveny. Konkrétně pak Zacharovová podle agentury TASS varovala právě před dodávkami amerického systému Patriot. Západ Ukrajinu významně podporuje i dodávkami zbraní včetně těžkých dělostřeleckých či protivzdušných systémů. Dodávky Patriotů na Ukrajinu zvýší riziko přímého zapojení americké armády do konfliktu, řekla Zacharovová na brífinku. »Dříve mnoho odborníků včetně těch zámořských pochybovalo o rozumnosti takového kroku, který by vedl k eskalaci konfliktu a zvýšil riziko přímého zapojení americké armády do bojů,« citovala Zacharovovou agentura TASS. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu už ve středu před uskutečněním tohoto amerického záměru varovalo, protože by to znamenalo »další provokativní krok, který by mohl mít nepředvídatelné důsledky«.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.