NATO. Další vojáci na východní křídlo

od redakce

Pakt NATO přijme v reakci na ruskou operaci proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů. Shodli se na tom velvyslanci členských zemí, kteří zároveň vyzvali Rusko k ukončení vojenské akce. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga vyšle pakt další vojáky do zemí svého východního křídla, nemíní ale zasáhnout přímo na Ukrajině.

Velvyslanci se shodli, že počínání Moskvy ohrožuje bezpečnost v Evropě a NATO je jednotně připraveno bránit své členy. Nadále bude podporovat Ukrajinu ve snaze chránit vlastní suverenitu, dodali zástupci států NATO v prohlášení. Velvyslanci se sešli ke konzultaci podle čtvrtého článku alianční smlouvy, který NATO aktivuje v případě ohrožení územní celistvosti, nezávislosti či bezpečnosti některé z aliančních zemí. »Nejsilnějším možným způsobem odsuzujeme hrozivý ruský útok na Ukrajinu, který je naprosto neospravedlnitelný a nevyprovokovaný,« uvádí společný text. Státy NATO »dále posílí obranné a odstrašující působení na celém území aliance«. Útok Ruska je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, shodl se pakt.

NATO už v posledních týdnech poslalo nové jednotky do zemí svého východního křídla, kde chce vytvořit i stálé bojové skupiny. Podle Stoltenberga tam v nejbližších dnech či týdnech zamíří další síly. »Toto je promyšlená, chladnokrevná a dlouho plánovaná invaze,« řekl po jednání Stoltenberg na adresu ruské akce. Pakt má podle něj v pohotovosti sto bojových letounů a je připraven k dalším »obranným krokům«. Neplánuje však vyslat jednotky na Ukrajinu, která přes svou dlouhodobou snahu není jeho členem.

Neutrální a bez útočných zbraní

Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet, v ideálním případě by měla »vyčistit zemi od nacistů« a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dále sdělil, že Rusko potřebuje, aby se z Ukrajiny stala neutrální země, na jejímž území nebudou žádné útočné zbraně. Nikdo podle něj rovněž nemluví o okupaci Ukrajiny a je »nepřijatelné« používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské akce. Znovu zmínil denacifikaci Ukrajiny a podporu Rusů, již ruská vláda má.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

29 komentáře

fronda 25/02/2022 - 18:40

Potvrzuje se, že Severoatlantický pakt je zločinecká organizace. Podpora pučistické diktatury v Kyjevě, to je opravdu další dno.

PetJednaLenin 26/02/2022 - 00:37

tvl..Ukrajinci sundali Rusům IL-76 s výsadkem. Vrchní velitel obrojených sil Ukrajiny “To je pomsta za Luhansk 2014.”..tam zase Rusové sestřelili ukrajinský výsadek a všichni mrtví. Plně naložený letadlo je pro 130 vojáků, ne branců ale elity. 130 mladých kluků co mají tancovat na discotéce a radovat se ze života je mrtvých. Tohle Putin chtěl? Je zalezlý někde v bunkru a posílá mladé lidi na smrt.

Martin Harfa 25/02/2022 - 18:05

Po letech jsem zavítal na tento web v inovované podobě a nic se nezměnilo.snad jen stupeň hlouposti rusofilů jak autorů tak diskutujících je o pár levelů vyšší než když mně tehdy trvale banovali.

williks2 25/02/2022 - 20:58

Vítám vás, i když jsem na tomto fóru asi měsíc a půl. Řekněte mi, proč sem píšou hloupí lidé? Nevím, jak zní definice hlouposti, ale vím, že někteří přispívající, nejsou ochotni přemýšlet nad příspěvky těch druhých. Je to škoda, protože jen upřímná diskuze může ledacos osvětlit. Měl bych pro vás odkaz na jednoho profesora, který se zabývá zahraniční politikou bezmála 30 let, ne-li víc. Jeho přednášky jsou zajímavé tím, že nestraní nikomu, jen se snaží vysvětlit věci, které běžnému člověku, bez zájmu o hloubku politiky, pomohou aspoň trochu se orientovat v politice. Tady je: https://www.youtube.com/watch?v=JrMiSQAGOS4. Je sice 7 let stará, ale o to víc aktuální.

Stará Paprika 25/02/2022 - 16:28

V průběhu studií jsem si chodil přivydělávat – do masného průmyslu. Za celé 4 roky jsem tam neviděl jediného vola. Zatímco tady během minuty…
Každý máme v hlavě něco, ale tvrdit, že mnozí pisatelé tam mají nakakáno, urazil bych hovínko. Ostatně, víte proč jsou hovínka hnědá?

williks2 25/02/2022 - 15:38

Je zcela očividné, jak euroatlanická propaganda “jejich demokracie” dokáže rozeštvat i samotné občany euroatlantické aliance. Je mi těžko, když jedni tvrdí, že Kosovo bylo správným krokem jednotek NATO a Doněcká a Luhanská republika NE. Víte-li vůbec, co Ukrajina těmto referendem vytvořených republik, činila vůči jejich lidem? Asi nevíte. Je důležité si uvědomit, že tento dvojí metr není přípustný v žádné, opakuji “žádné” demokracii. Z toho plyne jen jedno. Hádejme se, protože pak, až to skončí, nacionalismus pokvete jako růže. Proč se tak děje? Protože jsme líní si získat informace sami a věříme tomu, kdo nám co nakuká. Každý myslící člověk, nedělá rozhodnutí podle toho, co kdo říká, ale sám se snaží získat informace ze všech stran, využít svého rozumu a pak teprve dělat nějaké závěry. S nelibostí sleduji vyjadřování politiků, kteří stojí za politikou státu, který sám činí kroky, za které by měl být odsouzen. Je zcela neoprávněná výmluva, jak se dnes z medií ozývá, že to je “realita”, se kterou se “musíme” smířit. Kdo má právo určovat komukoli, podle čeho se má řídit. Nemusím být profesorem politologie, abych si nedokázal srovnat, co se vlastně děje. USA provádějí Monroeovou doktrínu od jejího vyhlášení. A to je důvodem toho, že jejich politika je hegemonistická. A obrazem této politiky jsou anexe, války a likvidace národů z důvodů, kdy je “ohrožena” bezpečnost USA. Lhostejno, jestli je to tisíce kilometrů od hranic USA. Místo toho, aby se krize řešili diplomaticky, mlčí se, odmítají se návrhy a podsouvají se informace, které nejsou opodstatněné. To je realita, která je nám vnucována od konce II. světové války. A to je to nejsmutnější. Každá válka je špatná, lhostejno, kde se odehrává. Otázka je, zda se tomu dalo předejít. Dalo, jen chyběla vůle.

Jaroslav Prchal 25/02/2022 - 17:06

williks2 – Víte, jaký je zásadní rozdíl mezi Kosovem a vzbouřeneckými republikami na východě Ukrajiny? V Kosovu žilo v době odtržení 88 procent Albánců a jen sedm procent Srbů. V tzv. Doněcké a Luhanské republice bylo více než padesát procent Ukrajinců a zbytek připadal na ostatní národy včetně Rusů.

fronda 25/02/2022 - 18:43

Kosovo je stejný případ, jako naše pohraničí v roce 1938, banderovská Ukrajina taky. Donbas prostě nechce žít pod diktátem pučistického režimu, ostatně kdo by chtěl?

williks2 25/02/2022 - 22:05

Prchal. Souhlasím, že v obou oblastech žije více než 50% ukrajinců. Není to jediná entita. Kolem 40%, v obou oblastech, přesněji republikách, žijí rusky mluvící lidé a 10% ostatních entit. Zajímavé ovšem je, že více jak 90% všech obyvatel těchto republik, si zvolilo v referendu svou samostatnost. Opakuji více jak “90%”. Není to tedy tak, že by si samostatnost zvolila jen ruská entita, jsou v tom společně. Od roku 2014 existuje na Ukrajině občanská válka o čemž se hovoří i v zahraničním tisku té doby, kdy ukrajinci bojují proti ukrajincům a rusům. Téměř 8 let. Nejenže tyto republiky vojensky napadali, ale rovněž jim neposkytli to základní pro život. Ukrajina je odpojila od zdrojů energie, od vody, od financí atd. To, že si zvolili samostatnost má kořeny v “Oranžové revoluci”, kde se k moci dostali nacionalistické, ale také fašistické síly (krajní pravice, AZOV). A jaký je rozdíl v tom, že samotní občané nechtějí žít v takto směrovaném státě?

Tramin 25/02/2022 - 21:18

Americká zahraniční politika za posledních 55 let je obrazem neuvěřitelné špíny, agrese a potřebou role
světového četníka vyvážejícího jejich “demokracii” do celého světa. Vietnamem počínaje a vměšováním
se do Ukrajinsko-Ruského problému v současnosti. Rozlezlí se svými vojenskými základnami jsou
po celém světě a nemají dost. Pakt NATO měl být rozpuštěn den poté co byla oficiálně zrušena tkz.
varšavská smlouva ! Dnešní politické směřování české kotliny je bezvýhradně poplatné tomu
pod koho nyní spadá. Ostatně máme to již za posledních 150 let v genech, Rakouskem-Uherskem počínaje přes německý protektorát, Sovětský svaz, EU a Natem konče.
Největším odborníkem a hlasatelem ” demokratické pravdy” jsou Seznam zprávy + jejich filiálky.

Rambal 25/02/2022 - 15:33

Robejšek : “Jestliže se reakce západních elit opravdu omezí na protesty, tryzny, vyvěšování ukrajinských vlajek, rušení sportovních akcí, rezoluce OSN, EU a odhadnutelné polosankce, tak je to jenom další potvrzení úpadku západního politického personálu. Západní elity jsou ničivě činorodé. Dokáží zároveň demontovat základy v dějinách lidstva nejúspěšnější západní civilizace a ještě občas přihodit umělecká dílka jako je „green deal“ nebo teď již bývalý projekt pozápadnění Ukrajiny.”

Yurri Simon 25/02/2022 - 15:30

Lidé posílají rusáckou banku houfně do prdele, ta musela zavřít všech 24 poboček. Výborně.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cerny-patek-pro-sberbank-lide-i-firmy-rusi-ve-velke-ucty-v-b/r~39c3077c963711eca0d8ac1f6b220ee8/

Stará Paprika 25/02/2022 - 16:24

:-D pokud čerpáte z aktualne.cz, bůh vám buď milostiv.

Carosone 25/02/2022 - 17:20

Ad yurri simon : a víte proč? Protože tento nedemokratický režim nechal zablokovat, bez rozhodnutí soudu, administrativním opatřením, účty klientů Sberbank, takže se nedostanou ke svým penězům!!! Nefunguje internetové bankovnictví!!! Co zbývá kkientům? Hledat si jinou banku! Takže to je podstata odchodu klientů této banky. Ne protest proti Rusku, ale HRUBÝ POLITICKÝ NÁTLAK kolabujícího režimu, který už neví, z které do které!!!

Miroslav Kelnar 25/02/2022 - 17:31

svině

Miroslav Kelnar 25/02/2022 - 17:34

pardon, Simon je svině, aby bylo správě chápáno

williks2 25/02/2022 - 22:12

To je přece důsledek sankcí. Nic víc, nic míň. Musíte nadávat na jiné, když tak vehementně hovořili jednotně. Když k něčemu takovému dochází, je jisté, že se to odrazí i na druhé straně. To je zákonité. Tleskejte vlastní nevědomosti.

jmm 25/02/2022 - 13:24

NATO tady nemá co dělat….!

smrt-bolsevikum 25/02/2022 - 13:32

Proruské krysy zase nemají co dělat v demokratické České republice! Táhněte za Putinem!

Carosone 25/02/2022 - 14:15

A ty, nicku smrt-bolsevikum, táhni tam, kam dnes už jistojistě patříš, totiž do ordinace doc. Chocholouška. Tvoje tupé komentáře to dokládají!

smrt-bolsevikum 25/02/2022 - 14:38

Chcípni, rudý zmrde!

Stará Paprika 25/02/2022 - 16:25

My jsme demokratické? Semnevěděltodlencto…

Carosone 25/02/2022 - 17:24

Ad smrt-bolsevikum: Že vás to baví, stále se tady prezentovat, jako nevzdělaný hlupák! Vy musíte být masochista…

Miroslav Kelnar 25/02/2022 - 17:33

Hlupáku, táhni na seznam.fuj

Yurri Simon 25/02/2022 - 14:09

Vždyť ty taky ne, rusáku.

Carosone 25/02/2022 - 14:19

Ad nick petr: neohánějte se tady provařenými Bakalovými Novinkami, hloupý človíčku! Jsou plné dezinformačních a prolhaných blábolů, jak již bylo nesčetněkrát prokázáno.

Yurri Simon 25/02/2022 - 15:27

Tak prokazuj, ty rusácké hovado..! A teď ticho po pěšině, co..?

o.motl 25/02/2022 - 15:48

Novinky nemají s Bakalou nic společného.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.