Nedopusťme nedostatek léků z Číny

od redakce

Europoslankyně Kateřina Konečná varovala před hrozbou nedostatku často užívaných léků dovážených nebo vyráběných z látek v Číně. K tomu by mohlo dojít, pokud by Západ v současné mezinárodní krizi neuváženě jednal s ekonomicky nejvyspělejší zemí světa.

„Hrozil by nám katastrofální nedostatek léků, jaké máme všichni doma či v kabelkách, jaké běžně užíváme. Přitom nahradit tuto závislost na Číně není možné ve výhledu měsíců, ale let a bude vyžadovat naprosté přepsání právní řádu EU týkající se léků a obrovské množství peněz.“ zdůraznila poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná, která je od včerejška mezi třiceti členy jedinou řádnou českou zástupkyní v nedávno zřízeném podvýboru pro veřejné zdraví (SANT).

Podvýbor pro větší péči otázkám spojeným s veřejným zdravím

Nový podvýbor patří pod výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Poslanci Evropského parlamentu si od jeho zřízení slibují větší péči otázkám spojeným s veřejným zdravím, léčivými přípravky a také kosmetikou.

Kateřina Konečná se na jeho zřízení dokonce podílela. „Po plnohodnotném výboru pro zdraví volám několik let. ENVI, kam zdraví léta patří, je nevhodně koncipován a díky množství témat, kterým se musí věnovat, je problematika zdravotnictví v něm upozaďována. Trvalo to několik let vyjednávání a konečně se zrodil podvýbor SANT,“ uvedla Kateřina Konečná.

Pokud se ukáže jako životaschopný, měl by se podle ní po příštích volbách do Evropského parlamentu stát z podvýboru regulérní výbor. „Očekávám, že podvýbor SANT napomůže tomu, aby se zdravotnictví jednou provždy dostalo do hlavního proudu primárních politik EU a konečně se
začaly řešit četné problémy, s nimiž se v Evropské unii potýkáme,“ popsala europoslankyně.

„V současnosti je v legislativním procesu ve výboru ENVI několik obrovských zdravotnických dokumentů, jako Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS), nařízení o nakládání s krevní plazmou a látkami lidského původu (SOHO), či nová úprava poplatků pro agenturu EMA. Co z toho zůstane pouze pod ENVI a co bude svěřeno SANT ještě nevím. Ke všem těmto dokumentů jsem však stínová zpravodajka, tak očekávám, že se to brzo dozvím,“ dodala europoslankyně.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.