Upevňování vazalství začne v květnu

od redakce

Vyjednávání o obranné česko-americké smlouvě DCA by mohla začít ve druhé polovině května. Očekává to náměstek ministryně obrany Jan Havránek. Český vyjednávací tým povede on, složen bude ze zástupců ministerstev obrany a zahraničí, zapojeni ale do něj budou také zástupci dalších úřadů. Havránek to řekl ve Washingtonu, kde se ve čtvrtek ministryně obrany Jana Černochová dohodla na záměru smlouvu uzavřít se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.

Smlouva DCA (Defense Cooperation Agreement) má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území. Samotné nasazení Američanů v ČR nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud s USA uzavřelo 24 členských zemí NATO. Černochová po jednání s Austinem řekla, že by proti podobným smlouvám, které mají okolní země, měla být česko-americká dohoda obecnější.

Podle Havránka návrh na projednání možnosti uzavřít smlouvu vznikl před několika týdny: »Následovaly neformální konzultace, abychom si nastavili očekávání, o čem by smlouva byla a o čem ne.« Černochová s ministrem zahraničí Janem Lipavským informovala Bezpečnostní radu státu. Z následného jednání i na vládní úrovni vzešel pro ministryni mandát, aby v Pentagonu oficiálně potvrdila český zájem jednání zahájit. Totéž za USA učinil Austin. »Vzhledem k současné bezpečnostní situaci a vzhledem k tomu, že s drtivou většinou spojenců v rámci NATO už Američané smlouvu uzavřenu mají, tak si nedokážu představit, že by ČR návrh na sjednání smlouvy odmítla,« řekl Havránek.

Následovat nyní bude první oficiální setkání vyjednávacích týmů nad předběžným návrhem textu, který už ČR z USA dostala. Havránek zasedání očekává do konce května. ČR ještě předtím musí sestavit vyjednávací tým. Tvořit ho budou zejména zástupci ministerstva obrany a zahraničních věcí, přizvány ale budou i další úřady podle oblastí, kterých by se smlouva mohla dotknout, například ministerstvo financí kvůli otázce placení daní nebo ministerstvo spravedlnosti z důvodu otázek trestně-právní odpovědnosti. »První jednání s USA bude vypadat tak, že projdeme návrh textu smlouvy, jednotlivé části a řekneme si, o čem a v jakém pořadí budeme jednat,« poznamenal Havránek. Česká strana si podle něj vypomůže podobnou smlouvou, připravenou v minulosti v souvislosti se zamýšleným zřízením americké radarové základny v ČR, proti níž občané ČR protestovali a odmítli ji. Minulá smlouva prý bude sloužit pouze jako »referenční rámec« pro současný návrh. Délku vyjednávání Havránek odhadl na několik měsíců. Na Slovensku byla podle něj smlouva domlouvána asi rok a půl. »Z obou stran je ale velký zájem, aby se jednalo velmi rychle,« uvedl.

Podrobnosti smlouvy nechtěl před začátkem samotného jednání komentovat. Obecně by prý mohla například identifikovat, kde a za jakých podmínek by mohli američtí vojáci působit. Vzhledem k závazkům obsaženým v návrhu dohody půjde o mezinárodní smlouvu podléhající souhlasu vlády a parlamentu a ratifikaci prezidentem republiky (tzv. prezidentskou smlouvu). V USA však tato dohoda nevyžaduje souhlas Kongresu a její sjednání je schvalováno na exekutivní úrovni.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

17 komentáře

Josef 28/04/2022 - 06:39

30 let žijeme z toho co se vybudovalo za socialismu. JE a jiné stavby. Čas po r.89 lze označit jako stagnace ,degradace,úpadek.

psy_cho 28/04/2022 - 08:24

30 let napravujeme, co komunisti dojebali, rozvrácený stat před krachem, komunistickou morálku, k dokonalosti mi chybí idsun ruské komunistické páté kolony do ruska, ať si užijí blahobyt svého bratra.

hogo fiogo 26/04/2022 - 15:04

Upevňování vazalství Ruska na východ:¨

Věci jak jsou a né jak bejvávali asi před pěti lety.

Za prvé další plynovod do Číny se jež staví z nalezišť od kud se vede plyn do Evropy.

Za druhé v projektu je plynovod do Indie. Je možné že to bude ten další co vede Číny. Pokud by to tak bylo tak Čína a Indie plně nahradí ztráty o které Rusko přijde prodejem do Evropy.

A za třetí. Rusko se začíná více přiklánět k Číně a to neznamená nic dobrého.

Ono nestačí že do Číny se přesunulo spousta továren a tím pádem Čína během několika let dohnala a předehnala technologicky celý svět.

Ano né ve všem, ale asi z 85% ano. NIcměně skoro celý svět je závislý na produkci Číny a ta si to uvědomuje a plně toho využívá.

A když k tomu přidáte ještě Rusko, které vlastní mezi 50-60% veškerých nerostných zdrojů. Tak to není to nejlepší pro evropský nerostný skanzen.

J.Pechal 26/04/2022 - 14:37

Rusko z demografického, ekonomického, průmyslového, kulturního hlediska nemůže konkurovat Západu, ale přesto samo sebe považuje za velmoc a rovnocenného hráče. Ani konvenční armádou se nemohou rovnat tomu, koho si Rusové vybrali za soupeře. Tak co jim zbývá? Jaderná hrozba, hrozba zničení světa. Proto jí pravidelně zmiňují, jako něco co potvrzuje jejich velmocenský status. Proto bude Rusko světu vyhrožovat zničením, k ničemu jinému mu jaderný arsenál užitečný nebude. Na Rusko a jeho zdroje totiž nikdo útočit nechce a Čína je má, legálně i nelegálně, už dávno k dispozici. Stejnou taktiku Rusko uplatňuje pravidelně pokaždé, když se dostane do pro něj nevýhodné mezinárodní situace. Průběh je vždy stejný ‒ slova o zničení minimálně Evropy, pak to ruská strana různě koriguje a tím to dál udržuje ve veřejném povědomí. Z pohledů Rusů vedou svatou válku za svou zemi a budoucnost, kterou chce celý svět zničit. Nesmíme zapomínat na současnou zahraničně-politickou, náboženskou, ideologickou, mediální a politickou realitu Ruska, včetně jejich tragické historické zkušenosti, která je neoddělitelnou součástí ruského kolektivního myšlení a ruského narativu o své výjimečnosti nad ostatními národy světa. Rusové přitom berou hrozbu zničení světa jak způsob své ochrany a udržení statusu velmoci (a také jako formu hry), ostatní země ale berou hrozbu zničení světa jako hrozbu zničení světa.

svaty_vaclav 26/04/2022 - 18:02

J.Pechal, méně konzumovat rozumy roznášené ukrajinskou tzv. Českou televizí a více používat hlavu, měl byste v ní mít totiž mozek, snad.

joe 27/04/2022 - 21:21

Svaty Syfilitiku a copak je v tvy dutine lebecni mimo sracky, Ty bolsevicky debillni paznechte mas odvahu nekoho kritizovat!!!???

fronda 27/04/2022 - 00:08

Samozřejmě že návrat zpět do kapitalismu nepřinesl ani Rusku nic dobrého. Zvlášť když to srovnáme s nebývalým rozvojem Číny moudře spravované komunisty.

Yurri Simon 27/04/2022 - 08:36

:-)))))))))))))))))))))))

pdy_cho 28/04/2022 - 08:25

Zato socializmus v Korei je vzor pro všechny komunisty.

honza gajdoš(gajdosh) 27/04/2022 - 08:56

Pane Prchal, realita jejich ideologických špiček je ještě horší. Ne velmoc ale Rusko všude. Celá zemegula musí být Rusko, jiný svět pro nás nemá v budoucnu cenu. Dolfek chtěl jen Velkoněmeckou Evropu, všichni rasově čistí, samozřejmě i převážná většina Čechů se měla stát Velkoněmci do dvou generací. I Rusů. Ruští šílenci chtějí rovnou celý svět.

Yurri Simon 26/04/2022 - 12:32

ruSSáci válku schvalují, a rádi by vtrhli i do jiných zemí, třeba k nám – říká ruSSký průzkum. Takže s těma vašima pacifisticko-debilníma kecama můžete jít komouši leda tak do prdele, anebo za Ural. Táhněte, když se tady v této zemi tak trápíte. Táhněte do ruSSka..!!!

https://cnn.iprima.cz/rusove-podporuji-valku-na-ukrajine-a-chteli-by-dalsi-kam-touzi-zautocit-90686

Lexikona 26/04/2022 - 14:31

Co to kecáš blbe? Víš houby o nějakém průzkumu a děláš rozruch. Tak táhni ty do amerického zadku, blbečku

Yurri Simon 26/04/2022 - 22:33

Fuck U2…

Saša Morozov 26/04/2022 - 11:13

Relativně hospodářsky vyspělé Československo dostalo za partnery zaostalé, ekonomicky nevyvinuté země a muselo jim přizpůsobit struktury své výroby. Nebývalý rozmach těžkého průmyslu (zbrojní výroba) bez surovinové základny zvyšoval závislost na SSSR, ze kterého jsme museli dovážet potřebné suroviny.

Ze strany Sovětského svazu šlo o jednoznačný diktát. Při jednáních o hospodářských smlouvách sovětští zástupci přímo určovali co se bude a nebude u nás vyrábět.Za účelem koordinace jednotlivých ekonomik uvnitř sovětského bloku byla v roce 1949 zřízena Rada vzájemné hospodářské pomoci (RVHP).Veškerý zahraniční obchod byl přeorientován na SSSR a země tzv. socialistického tábora. Znamenalo to velký zásah do dosavadní ekonomické struktury státu.
Rovněž v zahraniční politice se československá diplomacie se stala poslušným nástrojem SSSR. Politickou i hospodářskou závislost doplňovala i vojenská.
V roce 1955 se ČSR stalo členem vojenského bloku, tzv. Varšavské smlouvy. Tato skutečnost byla jasným důkazem o dokonalém područí našeho státu vůči SSSR.
Takže mladíci,je třeba si nastudovat historii,aby jste zjistili,že jste to byli Vy a Vaše KSČ,která udělaa s ČSSR vazalský stát SSSR.SOudrzu-hlavně nelhat!!!!!!!!!!!!!!!!!

NINO 26/04/2022 - 11:49

Aby to bylo účinnější řeknu to vulgo a dám možnost redakci to smazat. Asi deset let jsem občas kupoval HANO. Hlavní nosné články vysvětlovaly politiku solidněji než jiné s antkomunistickým velením. Asi ped půl rokem jsem to našel na webu a byl jsem šokován tím antikomunistickým sračkometem. Abyl jsem odrovnán tím, že to může být v novinách KSČM. Možná po 1. květnu sem nahlédnu.

Yurri Simon 26/04/2022 - 12:34

Být anti-komunista je stejně záslužné a chválihodné, jako být anti-fašista.
Čemu na tom nerozumíte..???

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.