Energetická krize aneb Mráz přichází z Bruselu

od redakce

Žijeme v turbulentní době. Kapitalistická ekonomika se nachází v další její cyklické krizi, která je nyní spojena s imperialistickým konfliktem mezi USA-NATO-EU a kapitalistickým Ruskem na území Ukrajiny. Denně narážíme na zprávy hovořící o »těžké zimě«, která je za dveřmi. Belgický ministr energetiky dokonce napočítal pět až deset zim, s kterými si Evropa bude muset poradit. Český občan dostává rady typu netopit, nosit svetry a šetřit všude, kde se jen dá. Komodity jako elektřina a plyn, které ještě nedávno byly samozřejmostí a jistou součástí našeho každodenního života, se nyní stávají nedostupným luxusem. Tyto »problémy« ovšem nevznikly kvůli konfliktu na Ukrajině, jak se nám snaží prezentovat současná asociální vláda Petra Fialy. První diskuse ohledně další ekonomické krize jsme mohli zaznamenat ještě v »dobách« covidu v roce 2021. Současným válečným konfliktem na Ukrajině se tato ekonomická krize akorát prohloubila.

Protiruské sankce se vracejí jako bumerang

Neuvážené sankce proti Rusku odhalily nejnaléhavější problémy Evropy, která ztrácí svou ekonomickou sílu. Obrovské množství podniků je na pokraji bankrotu. Záplava migrantů z Afriky, včetně těch z Blízkého východu a Ukrajiny, vyžaduje stále více rozpočtových výdajů. Finanční prostředky jsou rovněž využívány na podporu loutkového kyjevského režimu. V důsledku toho se evropské ekonomiky zhoršují a životní úroveň prudce klesá. V Británii je 60 % podniků na pokraji uzavření kvůli vyšším cenám elektřiny. Informuje o tom analytická skupina Make UK zastupující zájmy britského průmyslu. Třináct procent britských továren zkrátilo pracovní dobu a 7 % se dočasně zavírá. V Německu, podle Leibnizova institutu pro ekonomický výzkum, zkrachovalo – jen v srpnu – o 26 % více firem ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Většina zemí v Evropě je na tom podobně včetně ČR, kde se už otevřeně hovoří o možnosti přesunu výroby ze Škody Auto do jiných destinaci.

Mnoho odborníků se zároveň domnívá, že »zastavení« Nord Streamu způsobí nejhorší energetickou krizi v Evropě za několik desetiletí. Zvýšené ceny plynu, tepla a elektřiny nepříznivě ovlivňují životní úroveň lidí. Ještě horším problémem je však klesající likvidita evropských produktů vyráběných za nové ceny energie. Evropské výrobky se stávají na světovém trhu nekonkurenceschopnými. Pokusy vedoucích představitelů EU zavést cenové stropy na energie z Ruska zcela selhaly. Jedinými profitujícími z těchto sankcí jsou Spojené státy americké.

Když Německo kýchne, Evropa nastydne

Německo směřuje k velké hospodářské krizi. Celá průmyslová odvětví jsou v nebezpečí, že se zhroutí kvůli spojitosti s plynem – zejména chemický, sklářský a hliníkový průmysl, které jsou hlavními dodavateli klíčovému automobilovému průmyslu. Tím, že USA doslova zahnaly Evropany do ukrajinské krize, hrozí masivní nezaměstnanost. Bild uvedl, že 75 % německých respondentů považuje nedávné zvýšení cen za velkou zátěž, zatímco 50 % uvedlo, že se jejich ekonomické podmínky zhoršují. Německo, které v minulosti zavedlo úsporná opatření proti slabším evropským ekonomikám, jako je Řecko, Španělsko, Itálie a Portugalsko, nyní požaduje, aby ostatní členské země EU zachránily Němce za to, že vyhovělo americkému požadavku nejen se připojit k americkým sankcím proti Rusku, ale dokonce i zlikvidovat plynovod Nord Stream.

Hrozí rozpad EU?

Nejnovějším komplexním hodnocením energetických potřeb EU je Závislost Evropy na ruském zemním plynu: perspektivy a doporučení pro dlouhodobou strategii ze září 2008 od Richarda J. Andersona z Evropského centra George C. Marshalla pro bezpečnostní studia (financovaného vládami USA a Německa). Bylo jasné, že nejlevnějším palivem v Evropě (pokud země EU nezavedou politiku, která by to změnila) je zemní plyn vedený potrubím z Ruska. Zejména pokud jde o výrobu elektřiny a jeho průmyslové a chemické využití, jako například pro výrobu plastů atd. Země, které byly nejvíce závislé na levném ruském plynu v rámci EU, byly: Německo, Polsko, Slovinsko, Maďarsko, Rakousko, ČR, Slovensko, Řecko, Finsko, Bulharsko, Litva, Lotyško a Estonsko. Pravděpodobně to jsou státy, které budou nadcházející zimy obzvláště trpět, aby mohly »uspokojit« americkou politickou nadvládu nad Evropou. Tato evropská sebevražda se děje ve stejné době, kdy Evropská unie začala omezovat, nebo dokonce odstraňovat jaderná a fosilní paliva a zavádět nesmyslný Green Deal.

Už nyní probíhají uvnitř EU procesy, které jí zákonitě ublíží a nenávratně rozdělí. Čím déle bude trvat energetická krize, tím hůř pro Evropany a samotnou Evropu. Bude panovat politický chaos a tím rozhořčí Evropany z celého projektu EU jako jedinečného byrokratického evropského meganároda a satelitu USA. Evropa už nikdy nebude taková, jakou si ji pamatujeme. Evropa je nyní vražděna pomalou smrtí režimem z Washingtonu a pomocí jeho mnoha najatých a dobře zaplacených agentů uvnitř EU. Zde je namístě připomenout jeden velmi známý výrok prvního generálního tajemníka NATO Hastingse Ismaye, který je velmi aktuální i dnes: »Úkolem NATO je udržet Ameriku v Evropě, Rusko mimo západní Evropu a Německo při zemi.«

Tomas CANDULAS

Přečtěte si další články

31 komentáře

Jan Gavroch 09/10/2022 - 21:42

Z DEZINFORMAČNÍHO webu :
NATO připravuje útok na Bělorusko. K hranicím s Běloruskem přesunulo 20 000 prý ukrajinských vojáků..
———–
Válka vždy přinášela enormní zisky bankéřům, obchodníkům, velkostatkářům, spekulantům , a krajní bídu, zmrzačení a bolestivou smrt a ponížení obětem bankéřů, obchodníků, velkostatkářů, spekulantů . .

Karel 08/10/2022 - 12:45

Chtěl bych dnes vidět ksicht té ruské malé opice Putina, když se dozvěděl, že mu vyhodili do povětří most na Krym.

Jan Gavroch 09/10/2022 - 21:57

Abyste nemohl vidět tvář Putina a pravdu o útoku na most na Krym, odpojil cenzor NIC.CZ víc než 1 400 webových stránek

RASPUTIN 08/10/2022 - 02:51

uuuuž ? ? ? antiputinhttps://echo24.cz/a/SRXVf/zpravy-domaci-praha-aktiviste-prinesli-rakev-figurina-putin-pred-ruska-ambasada?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop

Historky z ČLR 07/10/2022 - 18:17

Americký miliardář Elon Musk navrhl učinit z Tchaj-wanu zvláštní administrativní čtvrť Číny, jako je Hongkong a Macao, uvedl v rozhovoru zveřejněném v pátek na webu Financial Times.

“Moje doporučení […] by bylo vymyslet speciální administrativní zónu pro Tchaj-wan…

Jeho továrna Tesla v Šanghaji bude v případě války o Tchaj-wan pokračovat v práci, i když její vozy půjdou pouze na čínský trh.

„Apple by měl velké potíže, to je jisté…,“ dodal Musk.

happy birthday,seńor továryšč Putler ! 07/10/2022 - 17:25
Rudý vítr 07/10/2022 - 11:09

Sledujte @neCT24

Je načase, aby Washington přiznal svou účast na zločinech Kyjeva – diplomate
Jak poznamenala Maria Zakharova, ruské ministerstvo zahraničí nikdy neslyšelo prohlášení oficiálního Washingtonu, že nepodporuje kyjevský režim.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

fronda 06/10/2022 - 22:26

Němci jsou divní. Uvěřili nacistům a teď zas věří ekofanatikům. A vnucují svou víru celému světu.

jmm 07/10/2022 - 01:12

Bez koalice s SPD, Trikolorou a PRO se nevzchopíme.
Na smrt Babiše a konec ANO naši voliči nemůžou čekat.

fronda 09/10/2022 - 22:25

To je samá pravice. Jak bychom mohli jít do koalice?

vloch 06/10/2022 - 20:04

—“Když Německo kýchne, Evropa nastydne.” Dobré! Posuňme se o několik desítek let zpět: Když si Brežněv prdnul, Husák se svojí sebrankou se posral. Pro cenzora: 2. pokus – 20:02 h

kladivo na blby 06/10/2022 - 21:24

Stav Husáka nás nemusel trápit, to nikoho nebolelo, ale kolaps hospodářství zasáhne každého.
Vy se svými mentálními výkony nikomu nestojíte ani za to, aby vás mazal, osle!

vloch 06/10/2022 - 20:03

06/10/202214:05 –
“Když Německo kýchne, Evropa nastydne.” Dobré! Posuňme se o několik desítek let zpět: Když si Brežněv prdnul, Husák se svojí sebrankou se posral. Pro cenzora: 2. pokus – 20:02 h

Kaliningrad je náš,Putlere ! 06/10/2022 - 18:50

Virální vtip o Královci přerostl až do happeningu před ruskou ambasádou
Původně polský vtip o anektování ruského území Českem přerostl do internetového virálu, v pondělí se navíc chystá happening před ruským velvyslanectvím v Praze.

Virální vtip o Královci přerostl až do happeningu před ruskou ambasádou.
Satirické úvahy podporující připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku vyvolaly v posledních dnech na sociálních sítích lavinu vtipů, recesistických komentářů a imaginárních akcí. Myšlenka připojení strategické ruské exklávy k České republice již několik dní žije v Česku i sousedním Polsku svým vlastním životem –⁠ s nadsázkou na ni reagují i některé státní a veřejné instituce, města či politici. Vznikl vlastní twitterový účet, web propagující návštěvu oblasti i petice na vyhlášení referenda o připojení Kaliningradu –⁠ česky Královce –⁠ k Česku. V pondělí se dokonce chystá happening před ruským velvyslanectvím v Praze.

Nynější recesistická akce je reakcí na nedávný postup Ruska, které narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná referenda v těch částech Ukrajiny, jež ovládá nebo okupuje. Poté, co se velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, je Moskva anektovala.

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, vychází z historie. Hlavní město regionu, dnešní Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Připojení k Česku je tak naprosto legitimní, tvrdí s nadsázkou zastánci této myšlenky. Kaliningrad byl po století součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce oblast připadla Sovětskému svazu.

Současnou satirickou kampaň za připojení Kaliningradské oblasti k Česku podle médií spustil zřejmě koncem září jeden z polských parodických twitterových účtů, jehož příspěvek následně sdílel europoslanec Tomáš Zdechovský. Vyvolal tím záplavu reakcí.

Češi se na sociálních sítích radují, že konečně budou mít přístup k moři, Poláci se zase „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře nebo další přístup k českému pivu či smaženému sýru. Vznikly výzvy nazvané „Make Kaliningrad Czech Again!“, „Kaliningrad is Czechia“ nebo „Královec je náš!“ Lidé také zajímá, jak diskuse na sociálních sítích vnímá Rusko i Západ a zda pochopí, že jde o satiru.

V pondělí 10. října se před ruským velvyslanectví v Praze koná happening podporující podle organizátorů připojení ruského území k ČR. Během akce chtějí předat ruskému velvyslanci požadavek na vypsání okamžitého referenda o této otázce. „Zároveň jsme ochotni ihned poskytnout i výsledky tohoto hlasování. Tento požadavek bude manifestován před velvyslanectvím Ruské federace, jejíž vrchní vládní představitelé právo na sebeurčení národů již jasně podpořili na Ukrajině. Jednoduše se chceme od Moskvy učit,“ dodali ironicky pořadatelé happeningu.

Kaliningradská oblast je nejzápadnější část Ruské federace, oddělená od zbytku země. Strategická exkláva leží na pobřeží Baltského moře mezi Litvou a Polskem.

Fero 06/10/2022 - 18:43

Evropský protektorát byl svým protektorem odsouzen k obětování. A protože masmedii, školstvím a bezpříkladně komplexní propagandou zhlouplé obyvatelstvo nadelegovalo k výkonu protektorátní správy vesměs slabošské a pánovi poslušné jedince, není síla, která by se tomuto osudu mohla vzepřít.

Evropský parlament 06/10/2022 - 14:06

13:02
Evropský parlament dnes v usnesení vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který by soudil ruského prezidenta Vladimira Putina a další činitele za zločin agrese proti Ukrajině. Europoslanci se tak připojili k nedávným výzvám některých evropských politiků včetně šéfa české diplomacie Jana Lipavského. V rezoluci dále volají po vystupňování vojenské pomoci napadené zemi či po zpřísnění protiruských sankcí, mimo jiné v bankovním sektoru.

Evropský parlament už v květnu podpořil zřízení speciálního soudu pro stíhání válečných zločinů spáchaných na Ukrajině, které společně s ukrajinskými úřady vyšetřují zástupci řady dalších zemí a Mezinárodního trestního soudu (ICC). Nyní EP žádá vznik “mezinárodního trestního tribunálu ad hoc, který by se zabýval trestným činem agrese na Ukrajině”. Před tímto soudem by podle EP měli kromě Putina stanout všichni ruští činitelé odpovědní za “zosnování, zahájení a vedení války na Ukrajině”.

vloch 06/10/2022 - 14:05

“Když Německo kýchne, Evropa nastydne.” Dobré! Posuňme se o několik desítek let zpět: Když si Brežněv prdnul, Husák se svojí sebrankou se posral.

jmm 06/10/2022 - 11:17

Kdyby jsme dodávali zbraně Rusku, už dávno mohl být mír

lawrow 06/10/2022 - 14:08

Ukrajinská armáda pokračuje v úspěšné ofenzívě u Chersonu a stahuje smyčku kolem ruských vojáků v oblasti. Podobně postupuje i na severovýchodní frontě, kde pronikla až o dvacet kilometrů.

petr 06/10/2022 - 14:12

Situace na Ukrajině se vyhrotila v listopadu 2013, kdy proruský prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dlouho plánovanou asociační dohodu s EU s tím, že chce rozšířit hospodářskou spolupráci s Ruskem. Odmítnutí vyvolalo masivní demonstrace na Majdanu, po následném zásahu ozbrojenců loajálních vládě zemřely desítky lidí. V únoru 2014 Janukovyč uprchl ze země a k moci se dostala prozápadní vláda.

fronda 06/10/2022 - 22:25

Ve skutečnosti ovšem ve volbách poražená strana vyvolala za peníze cizí mocnosti krvavý puč proti legitimní vládě.

petr 07/10/2022 - 09:06

ale,no tak … ,,proruský prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dlouho plánovanou asociační dohodu s EU” – a ještě zdrhl,protože by mu lidi rozhodili sandál,soudruhu !

Yurri Simon 09/10/2022 - 23:04

To vědí všichni… jenom Fronda tady pořád halucinuje…..

antikomunista je člověk,který pochopil teorii komunizmu a který zakusil praxi socializmu 07/10/2022 - 09:01
KMERLIN 06/10/2022 - 11:14

700.000 ruSSáků utíká

Oni běží.
Ruská armáda také běží.
Možná bunker-man dává dohromady nejlepší běžecký tým pro olympijské hry?
No, špatná zpráva… stále tam dělají dopingové testy.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.