Babiš by jako prezident inicioval plán na ukončení války na Ukrajině

od redakce

Internetová televize Petr Bureš TV, jež spolupracuje s týdeníkem Naše pravda, požádala bývalého premiéra a kandidáta na Pražský hrad Andreje Babiše o krátký rozhovor. Babiš svolil a v rámci své návštěvy Děčína, kam zajel za voliči, odpověděl na několik otázek publicistovi Josefu Skálovi. Skála má na této internetové televizi svůj pravidelný názorový pořad. Rozhovor se uskutečnil v pátek 20. ledna a celé znění je k dispozici na YouTube Petr Bureš TV.

Skála Babiše vyzpovídal jménem té části české veřejnosti, která netrpí předsudečnou nenávistí vůči němu a ani »hyenistickým žurnalismem«, jak zdůraznil v první otázce. Ta se týkala nejvážnějšího klíčového soudobého problému, který se týká všech občanů. »Poprvé v dějinách naší země nám vláda vykládá, že je ve válce s jadernou mocností. To je neskutečný hazard. – Vy říkáte, že ne. Co uděláte, aby se to nemohlo stát?«

»Je pravdou, že pan premiér Fiala řekl, že ‚jsme ve válce‘. Řekli to i někteří členové vlády. Já jsem ukazoval i vyjádření generálního tajemníka NATO, že hrozí jaderná válka,« odpověděl Babiš s tím, že však v žádném případně nechce válku – nechceme válku. Připomněl, že po druhé světové válce vznikly OSN, Evropská unie, NATO, a on již jako kandidát na prezidenta promyslel určitý plán, aby inicioval ukončení války na Ukrajině. Jde o to, aby tam přestali umírat lidé a aby se našlo řešení. »To se najde, když získá společně nějakou pozici Ukrajina, EU, USA, Turecko, které se domluví na nějakém postupu, a pak mohou oslovit Rusko, lídři Macron, Biden, Erdogan.«

Druhá otázka se týkala cen energií, které komplikují život občanům, firmám a všem. Skála připomněl, že pokud jde o ceny energií u nás, tak jejich výrobní cena je zlomkem ceny prodejní. »Budete mít jako prezident kuráž srazit cenu, aby to byly přirozené náklady a přirozená marže?« obrátil se na Babiše. Čtenáři Babišovy publikace O čem sním, když náhodou spím si prý mohli na to již dávno odpovědět. Babiše inspiruje J. A. Baťa a jeho kniha Budujme stát pro 40 milionů lidí. Proto jsme »po revoluci měli jít do světa. Do Singapuru…, či do Finska, abychom věděli, jaký je nejlepší školský systém. Do Estonska na digitalizaci, do Francie na rychlovlaky, do Švýcarska na demokracii atd. A to se neudělalo a, bohužel, se vše rozprodalo a zůstal jen ČEZ, kde minoritní akcionáři mají 30 procent,« namítl.

Babiš by řešil zlevnění cen energií prostřednictvím ČEZ. »Kdybych já byl premiérem, požádal bych ministra financí o svolání mimořádné valné hromady ČEZ a řekl bych – ‚my chceme 100 procent akcií ČEZ‘.« ČEZ je rozhodující v určování cen energií, je přesvědčen Babiš, podnik má v pronájmu terminál na zkapalněný plyn v Nizozemsku, drží 20 procent distribuce plynu v ČR, vyrábí nejlevnější elektřinu v Dukovanech, má Severočeské doly, elektrárny na uhlí… Na tomto, i s využitím zásob lithia, by se dala budovat státní energetická firma, která by mohla nakoupit zásobníky plynu. Touto cestou by stát mohl pomoci i občanům. Podle Babiše je neuvěřitelné, že ačkoli vyrábíme elektřinu levně, vyvážíme ji do Rakouska, Polska, na Slovensko (kde je elektřina 4krát levnější než v ČR), a zpětně pak nakupujeme dráže.

Vláda vymyslela dle něho nesmyslný systém windfull tax (daň z neočekávaných zisků), který si privátní výrobci elektřiny dokážou zoptimalizovat, a nakonec vše do státního rozpočtu zaplatí ČEZ. »Bohužel oni (vláda) buď tomu nerozumí, nebo to nechtějí, nebo neumí…« řekl bývalý premiér.

Proti neudržitelnému nerozvoji

Čím by Andrej Babiš jako prezident posunul svébytný rozvoj České republiky s oporou veřejnosti od neudržitelného nerozvoje k rozvoji? Tak zněla třetí otázka. »Já jsem měl vždy ČR na prvním místě. Byl jsem hrdým premiérem, který se nebojí mocných. My jako vláda jsme měli dlouhodobé plány,« odpověděl Babiš a uvedl několik příkladů: Založení Národního investičního plánu; tehdejší ministr průmyslu Karel Havlíček připravil inovační strategii do roku 2030; byl připraven Národní plán boje proti rakovině; reforma systému psychiatrické péče. Konkrétně v Ústeckém kraji, kde se rozhovor natáčel, byla zachráněna rumburská nemocnice, zabráněno privatizaci litoměřické nemocnice, obnovily se investice do nemocnic, které byly předtím zanedbané, apod. »Zdravotnictví je na prvním místě, nechceme je privatizovat. To jsme dělali a v tom bych se snažil přesvědčit vládu, aby dělala konkrétní věci pro lidi. Nejsou některé léky, jak je to možné? Když je krize, je potřeba se z ní proinvestovat,« je přesvědčen Babiš. Fialova vláda ke všemu podle jeho mínění přistupuje tak, že »všechno, co vymyslel Babiš, je špatně«, což považuje za chybný přístup.

Podle rad odborníků

Ohledně dotazu, zdali by dnes udělal něco jinak v postupech, které vláda ČR pod jeho vedením vytyčovala ve snaze zabránit šíření covidu, Babiš odpověděl, že jako vláda udělali maximum a nikdo nevěděl, »jak to dopadne«. Na začátku stála doporučení nekompetentní hlavní hygieničky, státní hmotné rezervy byly bez dostatečných zásob roušek a zdravotnického materiálu, hygienické stanice podfinancované a bez dostatečného odborného personálu, což byl důsledek úsporných opatření i pochybení předchozích vlád. Střídali se ministři zdravotnictví i další odborníci ve funkcích, kteří měli rozhodovací pravomoci. »My jsme vycházeli z toho, co nám říkali experti. Jako vláda jsme rozhodovali podle toho, co řeklo ministerstvo zdravotnictví a hlavní epidemiolog,« zdůraznil. Babiš uznává, že školy byly dlouho uzavřené, ale vláda nemohla konat v rozporu s názory odborníků a ministra zdravotnictví. Tehdejší opozice vládě »házela klacky pod nohy« a nepomohla jí, uvedl. Tehdejší předseda vlády Babiš osobně šel příkladem občanům v očkování proti covidu, protože se jako první nechal naočkovat jednou z vakcín.

Babiš také poukázal na to, že i od nástupu vlády Petra Fialy umírali lidé na covid. »A slyšel jste mě někdy, že za to může Fiala? Nikdy, protože je to velmi citlivá záležitost, mě to strašně mrzí.«

Chce oslovit všechny

Na závěrečnou otázku o tom, že mainstreamová média nazývají Babišovy sympatizanty a voliče »hlupáky, agenty cizí moci, nepřáteli demokracie« a že takto jsou uráženi lidé, kteří vytvářejí skutečné hodnoty, tedy dělníci, inženýři, podnikatelé…, prezidentský kandidát odpověděl souhlasně – od roku 2012o něm média mluví stále negativně. »I teď, když nás, kandidáty, provázejí, manipulují. Dnes jsme byli na obědě v jednom obchodním centru. Náhle se objevili lidé a chtěli podpis a vyfotografovat se. Ale média to interpretovala, že jsem si udělal kampaň v obchoďáku. – Nám chodí narušovat mítinky. Proč to dělají? Naši voliči nebyli v Ústí nad Labem a nekřičeli na pana Pavla, že je nějaký komunistický rozvědčík…« Babiš se domnívá, že tyto útoky jsou organizované. Požádal soupeře ve volebním klání, aby vyzvali své voliče k ukončení této agresivity. »Nikdo z předsedů stran pětikoalice nikdy nevyzval své příznivce ‚nebuďte agresivní‘,« poznamenal prezidentský kandidát, jenž je přesvědčen, že proti němu stojí celá pětikoalice a prakticky všechna média. Obává se, že tendence omezování svobody projevu, k čemuž směřuje Fialova vláda a pětikoalice, znamenají novou totalitu.

Voliči a tým Petra Pavla tvrdí, že Babiš by na Hradě rozděloval společnost. »Oni mluví o rozdělení společnosti. A pokud se prezidentem stane Pavel, bude definitivně rozdělená. Pokud budu na Hradě, udělám maximum pro to, abych oslovil všechny,« odpověděl na otázky internetové televize. Babiš by rád přesvědčil spoluobčany, že bychom měli vystupovat společně a neměli bychom proti sobě bojovat.

»Novou totalitu tady nikdo nechce, a i proto si i levicová veřejnost přeje, aby ve druhém kole nezvítězil generál Petr Pavel,« zakončil Skála v úloze moderátora rozhovor s kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem na »vlnách« internetové televize.

Monika HOŘENÍ

FOTO – print screen TV Petr Bureš

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.