Kuba je bezpečná a připravená

od redakce

Rozhovor Haló novin s kubánským regionálním poradcem pro cestovní ruch Osnierem Fonsecem Cabrerem

Kuba, tak jako mnohé země, byla téměř dva roky kvůli COVID-19 uzavřená před světem. Pro zemi, která je ekonomicky závislá na turismu, to byla velká rána. Přesto ale země nesmutnila, ale bojovala. Dnes je například premiantem v proočkovanosti obyvatel. Zeptali jsme se tedy na veletrhu Holiday World 2022, kde na výstavišti v Letňanech prezentovaly krásy své země i zástupci Kuby, jaká je dnes situace na Kubě, pokud by ji chtěli lidé navštívit?

Situace na Kubě je nyní velmi dobrá. COVID-19 je pod kontrolou. Proběhla národní vakcinační kampaň a díky ní je dnes plně naočkováno 95 % populace. A to napomohlo tomu, že situace je více než bezpečná, zvláště v turistickém sektoru, kde jsou plně chráněni zaměstnanci i hosté. Pro přílet na Kubu také nyní platí povinnost být naočkován. Případně mít potvrzení o prodělané nemoci a negativní PCR test.

Ministerstvo cestovního ruchu je tímto schopno garantovat, aby v hotelech a dalších navštěvovaných turistických místech bylo možné poskytnout klientům plný servis a aby zároveň tento servis byl bezpečný pro turisty i pro zaměstnance. Ve všech hotelech také naleznete určené místo či stánek, kde si mohou všichni klienti, kteří mají sebemenší pochybnosti, nechat udělat testy. Antigenní, nebo PCR.

Jiná pravidla platí u příletů a odletů na letišti, které se řídí podmínkami a pravidly nastavenými zeměmi původu letů. Pokud klient potřebuje PCR test před odletem domů, pak může testy podstoupit přímo v hotelu, ale pro potřeby cesty je tento test zpoplatněn a klienta bude stát 30 dolarů, což je ale jedna z nejnižších cen ve světě.

Jak nyní vypadá nabídka destinací a hotelů na Kubě? Jsou otevřeny všechny?

Kuba se od listopadu začala postupně otevírat světu a od jara je již připravena na novou sezonu. Dnes je již v plném provozu deset mezinárodních letišť, tři terminály pro velké výletní lodi a deset mezinárodních přístavů. Nejdůležitější je samozřejmě letecký provoz a já můžu s potěšením říct, že již nyní létá na Kubu sto letadel týdně, z toho padesát procent z evropských zemí. Přichází tedy moment pro plné zahájení nové sezony. Je to ale velmi pomalý proces, protože covidová situace se nachází po celém světě v různých stadiích a země mají různé podmínky pro cestování, a je tedy potřeba být zatím trpělivý.

Zatím jsme se nedostali na úroveň cestovního ruchu, která byla v roce 2019, což je pochopitelné kvůli covidové, ale i ekonomické mezinárodní situaci. Ale postupem času existuje naděje, možnost, že se opět vrátíme k původním cílům. Je hodně složité srovnávat situaci v turistickém průmyslu s rokem 2020 či rokem 2021, ale důležitá je cesta, kterou jsme se odhodlali opět naplno vydat.

Mnohé hotely ale nucené pauzy využily k opravám a výstavbě. Je to tak?

Ano, v mezidobí covidových restrikcí mnohé hotely využily čas k tomu, aby zrekonstruovaly své prostory, pokoje, restaurace, lobby, bazény, centrální systémy a další vybavení pro hosty. V roce 2022 se tak budou otevírat více než čtyři tisíce dalších hotelových pokojů, převážně v Havaně, Varaderu, Cayo Coco a Cayo Santa Maria.

Protože ale nemoc COVID-19 úplně nezmizela, jaká jsou tedy pravidla pro přicestování dnes a jak se postupuje, pokud se nemoc prokáže až v místě pobytu?

Již dříve platilo, že turisté, kteří na Kubu přijíždějí organizovaně, tedy s cestovní kanceláří do hotelů, museli podstoupit PCR test po příjezdu a nesměli opustit hotelový komplex, dokud neobdrží negativní test. Výsledek byl stejně jako u nás do 24 maximálně 48 hodin. Jiná pravidla platila pro ty, kteří přijížděli na Kubu bez cestovní kanceláře. Tehdy měli týdenní povinnou karanténu.

Dnes se ale i na Kubě díky vysoké proočkovanosti rozvolňuje. Ovšem pro případ nákazy má každý hotel, který je dnes otevřený (zatím ještě nejsou otevřeny úplně všechny), vyhrazenou část pro klienty, kteří by byli detekování s pozitivními testy. Samozřejmě může mít COVID-19 několik průběhů. Pokud by měl pacient COVID-19 bez symptomů, pak by strávil zbytek pobytu ve vyčleněné části hotelu. Pokud by byla nutná hospitalizace, měl by být klient samozřejmě pro tento případ pojištěn. Cestovní pojištění by ale mělo být pravidlem pro všechny zahraniční cesty, Kuba cestovní pojištění pro vstup do země vyžaduje.

Na co dnes Kuba láká turisty?

Kuba má v první řadě nádhernou přírodu – pláže, řeky, lesy, rezervace, které navíc díky dvouleté pauze v turismu měly šanci se zregenerovat a jsou ještě bohatší a krásnější než dřív. Kuba také podporuje všechny kulturní akce, které v zemi jsou. I proto byla Kuba vloni oceněna cenou pro Nejlepší karibskou kulturní destinaci 2021. Tyto ceny každoročně uděluje mezinárodní porota odborníků sdružených pod Světovou radou pro cestování a cestovní ruch.

Z hlediska mezinárodní spolupráce a kultury je zajímavý například festival San Remo, který se koná pravidelně v Itálii. Jeho jihoamerická část se letos koná začátkem dubna na Kubě, kdy do jednotlivých měst přijedou nejen místní protagonisté, ale i protagonisté ze světa. Tanečníci, zpěváci, herci a další, kteří zde budou vystupovat. A právě zajímavé kulturní programy jsou dalším lákadlem.

Kuba bude také po dvouleté odmlce pořádat mezinárodní veletrh cestovního ruchu FitCuba 2022. Kdy a na co se mohou případní zájemci těšit?

Tento rok se bude veletrh na sto procent konat, a to od 3. do 5. května přímo ve Varaderu. Veletrh již tradičně představuje Kubu jako skvělou prázdninovou destinaci a v jeho rámci proběhne mnoho prezentací, diskuzí a dalších zajímavých setkání všech, kteří se do turistiky na Kubě i ve světě zapojují. Mimo jiné proběhne na Kubě od 1. do 8. května doprovodná akce, na kterou zveme všechny event agenty, turistické agenty, funtipy, influencery, novináře atd., z každé země pár lidí, aby měli možnost Kubu navštívit a poznat a prezentovat své zážitky a dojmy. Na programu budou mít mnoho setkání, mnoho exkurzí, budou bydlet v nejlepších hotelech ve Varaderu a budou moci zažít mnoho zajímavého. Podrobné informace zájemci naleznou na stránkách www.fitcuba.com.

Letošním mezinárodním partnerem této akce má být Ruská federace. Nenarážíte na problémy v souvislosti s mezinárodní situací?

Já myslím, že zde problém nebude. Akce je v první řadě mezinárodním veletrhem, který prezentuje slunce a pláže Kuby a vše s tím spojené. Samozřejmě nás netěší situace, která nyní je. Na akci jsou ale vítáni lidé z celého světa, jak Rusové, tak Ukrajinci a všichni, kteří mají zájem. Samozřejmě nyní ze zmíněných zemí turisté nejezdí. U jedněch probíhá bohužel to, co tam probíhá, druzí zase mají problémy s lety, respektive s omezením letecké dopravy. Nemyslím si, že by to ale mělo na veletrh zásadní vliv, a věřím, že to bude jeden z nejúspěšnějších veletrhů dosud. Už z toho důvodu, že dva roky se nic nekonalo. A také proto, že je cítit jak po restrikcích, kdy se konečně svět otevírá a uvolňuje, lidé skutečně potřebu cestovat mají. A jak jsem řekl, Kuba je bezpečná, kulturně a přírodně bohatá a krásná destinace, která má každému co nabídnout.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 08/04/2022 - 02:30

Učitelé vyprávějí školákům – HRDINOVÉ NAŠÍ DOBY – “zvláštní operace” na Ukrajině:
Alexej Pankratov, který si všiml ukrajinských sabotérů, dal divizi příkaz k obraně a vstoupil do bitvy s nepřítelem. Při obraně pozic protiletadlových raketových systémů viděl Alexej Pankratov na obloze blížící se nepřátelská letadla, která hodlala zaútočit na naše jednotky.
V důsledku kompetentních akcí našich protiletadlových střelců byl dobře mířenou palbou sestřelen jeden útočný letoun Su-25 a tři útočné bezpilotní letouny Bayraktar TB-2 ukrajinských ozbrojených sil. Díky tomu byl letecký útok zmařen. Životy našich vojáků a bojeschopnost jednotky byly zachráněny.
Následujícího dne síly divize svěřené Alexeji Pankratovovi pod jeho přímým dohledem zničily další dva nepřátelské Bayraktary.

jmm 30/03/2022 - 15:50

“Cuba si, Yankee no ”
Tam bych se chtěl jednou podívat.
Jen jsem ji zamával z Fort Zachary Taylor!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.