Mladí komunisté nezapomněli

od redakce

Již 140 let od narození Ivana Olbrachta, vlastním jménem Kamila Albrechta Zemana, si položením květin připomněli mladí komunisté v jeho rodných Semilech. Stejně tak si spisovatelovo narození připomínají v Koločavě na Zakarpatské Ukrajině, kde byl častým návštěvníkem a odkud čerpal inspiraci pro svá díla. V Koločavě bylo ke 100. výročí jeho narození otevřeno v místní škole muzeum s exponáty připomínajícími příslušnost bývalé Podkarpatské Rusi k Československu, literární dílo Ivana Olbrachta a dřívější život obyvatel Koločavy. V roce 2000 byl při stejné příležitosti v blízkosti muzea odhalen pomník spisovatele.

Ivan Olbracht zanechal v Koločavě nesmazatelnou stopu a pomohl region otevřít i pro nadcházející generace Čechoslováků. Čeští turisté jsou zde dodnes srdečně vítáni a člověk se snadno cítí, jako by se vracel domů. Navštívit zde můžeme velký skanzen Stare selo, na místním hřbitově se nachází hrob Nikoly Šuhaje známého právě ze stejnojmenného Olbrachtova románu. Ve vsi je proslavená hospoda Četnická stanice, kterou je pro našince při potulkách podkarpatskými poloninami skoro povinnost navštívit.

Ivan Olbracht byl celý život komunistou a světu zanechal mnoho dnes již klasických a nesmrtelných literárních děl. Vedle Nikoly Šuhaje loupežníka také např. povídkový soubor Golet v údolí a román Anna proletářka. Ačkoliv i v Semilech najdeme Olbrachtovo muzeum, sousoší s jeho otcem Antalem Staškem a pamětní desku na rodném domě, větší oslavy kulatého výročí narození tohoto významného československého autora se zde nekonaly.

(pp)

FOTO – Jan KOROS

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.