Rozpočtové škrty, které dopadají na lidi, neřeší problém zadluženosti státu

od redakce

Vláda Petra Fialy představila návrh rozpočtu pro rok 2022 v této chvíli stát hospodaří v tzv. rozpočtovém provizoriu. To mimochodem není pro zemi, která by se měla proinvestovat z nejhlubší krize od jejího vzniku žádná ideální situace. Před volbami koalice SPOLU garantovala, že škrty ve státním rozpočtu nedopadnou na lidi, realita je samozřejmě jiná. Vláda seškrtala: 14 miliard na platech za státní pojištěnce. KSČM prosadila v minulém volebním období navýšení plateb za státní pojištěnce, aby tak zachránila české zdravotnictví, které nás drží nad vodou po dobu celé pandemie. Pravicová vláda se nebojí vzít peníze pojišťovnám, které si mohly vytvořit vatu pro případ další, nebo pokračování stávající krize. Seškrtala i 8,8 miliard za platy státních zaměstnanců.

Vláda se sice snaží lidem tvrdit, že státní zaměstnanec rovná se byrokrat, realita je ale taková že drtivá většina těchto peněz měla jít na platy ve školství, policejním sboru a armádě. Tedy opět do oblastí, bez kterých bychom pandemii nezvadli. A v neposlední řadě 15,4 miliard na kapitálových výdajích. Vláda se očividně nepoučila z éry Miroslava Kalouska, který zaškrtil v době finanční krize českou ekonomiku, tak že pak zaostávala za tempem ekonomického růstu celé Evropy. Pravice chce opět omezit investice, a to právě v době, kdy potřebujeme nastartovat silný ekonomický růst, který se pak samozřejmě odrazí i v příjmech státního rozpočtu.

Opravdu komické je poslouchat vychloubání pana premiéra o tom, jak mají schodek rozpočtu o 100 miliard menší. Absolutní číslo je 97 miliard, čekal bych že vláda, která zdraží jízdné seniorům a studentům, aby ušetřila směšných 1,8 miliardy, nebude takto zaokrouhlovat. Navíc už se pan premiér nezmiňuje, že si pomohli 20 miliardami z tzv. inflačních příjmů, které stát vybere na daních díky vysoké inflaci. Nový ministr sociálních věcí pan Jurečka zase hlásá, jak je vláda sociální, když počítá s mimořádnou valorizací penzí pro seniory, která vyjde na 21 miliard. Nevím, jestli tomu pan předseda KDU-ČSL, jako odborník na zemědělství nerozumí, nebo spoléhá na hloupost lidí. Mimořádná valorizace v půlce roku je při tak velké inflaci daná zákonem a vláda jí zaplatit musí!!

Hnutí ANO a ODS se hádají o jednotky miliard. Strukturální deficit rozpočtu, způsobený zejména díky daňovému balíčku, který odhlasovali právě občanští demokraté s hnutím ANO, dosahuje podle některých odhadů až 200 miliard. Řešení našeho zadlužení se nachází na příjmové stránce. Musíme se podívat, kdo nese daňové břemeno. Není spravedlivé, aby zaměstnanci nesli většinu tohoto břemene, zatímco nadnárodní korporace, banky a digitální firmy odváděly své zisky do daňových rájů. Pokud nepřistoupíme k řešení této situace, zavedením daní pro tyto subjekty, nezbude nám nic jiného, než privatizace sociálního a zdravotního systému. Trochu se obávám, že s tím ale tato vláda počítá. Podfinancované zdravotnictví chce vláda řešit zavedením tzv. připojištění, lidé si tak budou moci za lepší zdravotní péči připlatit. Vláda místo toho, aby zajistila co nejlepší péči pro všechny, chce vytvářet občany druhé kategorie podle toho, kolik peněz mají v peněženkách. Další cestou, kterou vláda může jít, aniž by změnila daňovou strukturu je privatizace toho mála, co ještě zbylo v rukou státu.

Koneckonců ministr financí Stanjura nezakrýval jeho přání prodat ČD a paní předsedkyně TOP 09 Pekarová zase nechápe, proč by měl stát provozovat pivovar. Poslední měsíce nám přitom ukazují, jak je zásadní, aby stát kontroloval alespoň strategické podniky. Zatímco například Maďaři mohou regulovat cenu plynu a nasmlouvat si jeho dodávky přímo s dodavateli, Česká republika si díky privatizaci takový komfort dovolit nemůže. Recept na boj s obrovskými deficity je zkrátka zvyšování daní. Nikoliv ale ve formě zdanění práce či spotřeby, které je u nás jedno z nejvyšších v rámci zemí OECD, naopak se musíme zaměřit na zdanění kapitálu a majetku, které je u náš příliš nízké. Bohatí tak dále bohatnou na úkor většinové společnosti.

To prosím nejsou fráze, které by patřily do minulého století, takhle má vypadat moderní sociálně spravedlivá společnost. Ostatně v západním světě, ke kterému se současná vláda hrdě hlásí, je taková to daňová progrese běžnou praxí.

Ondřej STRNAD, OV KSČM Litoměřice

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.