Třetí prohra oligarchického »lídra levice« jako bod nula

od redakce

Zpravodajský server Seznam Zprávy vydal 20. ledna pozoruhodnou analýzu Babišova převzetí levicového elektorátu. Článek, pod nímž je podepsán Petr Holub, bývalý komentátor názorového deníku Echo24, pasuje expremiéra a nynějšího poraženého prezidentského kandidáta na tlumočníka voličských vrstev nacházejících se na geograficko-politické periferii. Kombinace neatraktivního místa z hlediska lovu preferencí a neutěšený stav těchto oblastí žene místní do náruče populistů poté, co zde vyklidily kritické pozice tradiční levicové subjekty. Důrazem na jejich hlas se dle Holuba stal Babiš novým lídrem tuzemské levice.

Holubův rozbor, jež se objevil uprostřed bouřlivé kampaně druhého kola prezidentských voleb, soustředil argumentační linii na již delší dobu platné jevy – čím dále od hospodářských a ekonomicky lukrativních center, tím více probabišovských hlasů; čím více útoků na venkov a zapadákov, tím tvrdší volební odveta těchto namířená proti favoritům centra. Znepokojující však zůstává, jak nekriticky Holub přistoupil na ztotožnění preferencí pro někdejší kandidáty legitimních levicových sil a nynějšího catch-all oportunistu, který během aktuální krize levice lidem jednoduše zbyl. Ačkoliv se Babiš dokázal marketingovými manévry a stokrát opakovanými lžemi stát mluvčím některých prosociálních opatření z doby svého premiérování, nutno dodat, že v těchto případech mnohokrát obrátil (a tím pádem i vládní ministři za ANO) až po tlaku koaličních partnerů z ČSSD či vládu tolerujících komunistů, a svůj nový postoj si nechal ještě stvrdit průzkumem veřejného mínění.

Celá idea nahrazování levice babišovci stojí spíše na pravicových narativech, ztotožňujících »populistické« a »neodpovědné« metody Babišova hnutí s obecně levicovými tématy. Postavit na jednu úroveň socialistická témata s catch-all oportunismem a »uplácením pětitisícovkou«, to odpovídá mentálnímu nastavení mnoha prominentních osob tuzemské pravice. O ideologické síle tohoto postupu v kampaních nemluvě, neboť hanlivých přívlastků se dostává zejména těm několika politickým krokům, kterými Babiš proti svému původnímu přesvědčení luxoval program sociálních demokratů či komunistů.

Navzdory všemu výše napsanému zde leží příležitost. Andrej Babiš minulý víkend prohrál druhé kolo prezidentského klání. Jelikož se prezentoval jako kandidát opozičního hnutí ANO, jde tedy po předloňských parlamentních a loňských komunálních volbách již o třetí porážku politických strategií tohoto subjektu. Pro levici, zejména tu komunistickou, musí tato skutečnost představovat memento. Je nutno se odstřihnout od výmluv na PR oddělení všemocného Andreje, jenž kooptuje každý výlev lidového hněvu proti vládě či poměrům. Nutno také opustit hloupá přichylování se k Babišovi jakožto »opozici«, »menšímu zlu« či dokonce »taktickému spojenci«, což si například během minulých dvou týdnů neodpustily některé významné tváře KSČM. Ze všeho nejvíce se však musíme zamyslet, co znamená upadající trend voličské podpory průhledného všežravého přístupu hnutí ANO. Znamená totiž hodně – bod nula. Hůře už bylo, zkusme tomu věřit.

Jan BODNÁR

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.