Dílo Radka Pilaře je slavnější než jeho jméno

od redakce

Před třiceti lety zemřel ve věku nedožitých 62 let akademický malíř Radek PILAŘ, přední český výtvarník, fotograf a filmař, autor televizního Večerníčka a známých postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska, jejichž příběhy baví děti už po několik generací.

Narodil se 23. dubna 1931 v Písku jako Radomil Vojtěch Rokůsek sedmnáctileté Květoslavě Rokůskové, která ho vychovávala společně se svými rodiči. Kreslit začal velice brzy, od mala si vedl ilustrované deníky. Když mu bylo jedenáct let, ozval se jeho biologický otec. Maminka se za něj nakonec provdala a malý Radek dostal příjmení Pilař. Za války žila rodina v Táboře, kde měl otec továrnu na knoflíky. Manželství však vydrželo jen tři roky, pak se Radek s maminkou vrátil zpátky do Písku k prarodičům. Tam absolvoval reálné gymnázium a po maturitě v roce 1950 odešel studovat do Prahy. Přijímačky udělal jak na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou k Emilu Filovi, tak na Akademii výtvarných umění. Vybral si AVU, kde studoval u prof. Vlastimila Rady.

Po studiích působil krátce v divadle Semafor, roku 1959 byl výtvarníkem Smoljakovy verze Ukradeného měsíce od Ludvíka Aškenázyho, a účastnil se prvních kolektivních výstav obrazů. V té době objevil díky cestě do Nizozemska s teoretikem umění V. V. Štechem tvorbu skupiny Cobra, jež ho velmi ovlivnila. Roku 1962 zažil bolestnou ztrátu, zemřela mu maminka.

Začátkem sedmdesátých let začal spolupracovat s Českou televizí a Krátkým filmem a díky tomu vznikla roku 1965 animovaná postavička Večerníčka, která děti vyprovází do postýlek dodnes. Unikátní česká tradice odstartovala pohádkou O klukovi a kometě. V té době Pilař spoluzaložil časopis pro nejmenší Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky a pro SNDK, pozdější Albatros, ilustroval knížky. Zúčastnil se i bienále v Paříži.

Slavného loupežníka Rumcajse vytvořil podle literární předlohy Václava Čtvrtka v roce 1967. S režisérem Ladislavem Čapkem natočili celkem 52 dílů, které převzalo kolem 30 zahraničních televizí. Původní pohádky byly černobílé, postupně se dočkaly digitálního obarvení. První kniha s kresbou Rumcajse vyšla v roce 1970. Rumcajsovská trilogie Rumcajs – Manka – Cipísek vychází v nakladatelství Albatros dodnes, přičemž Pilařovy ilustrace k ní patří stejně neodmyslitelně jako obrázky Josefa Lady ke Švejkovi.

Na začátku osmdesátých let, jako jeden z prvních umělců u nás, začal Pilař pracovat s elektronickým obrazem. Zcela ho pohltil videoart a videotvorba a pustil se do produkce experimentálních filmů.

Během let získal řadu ocenění u nás i ve světě – za ilustrace, animace i za experimentální filmy. Byl to třeba titul Rytíř Řádu dětského úsměvu v Polsku, cena za animované filmy v Mexiku, roku 1976 byl zapsán na Čestnou listinu Andersenovy ceny a podnikl inspirativní cestu do Japonska. V roce 1990 se stal čestným občanem města Jičína a ve stejné době založil Katedru animovaného filmu a videa na FAMU a Asociaci videa a intermediální tvorby. Jako pedagog na FAMU byl miláčkem studentů. O dva roky později se stal členem Rady Unie výtvarných umělců, Umělecké rady FAMU a Umělecké rady ministerstva školství.

Uskutečnil přes 40 samostatných výstav, ilustroval na 50 knížek pro děti, které vyšly po celém světě, vytvořil kolem 40 krátkých filmů a večerníčků, realizoval přes 30 videozáznamů a videoartů. Videoartu zasvětil poslední roky svého života, přes značné nepochopení se zasloužil o jeho rozvoj a právem je označován za jeho zakladatele v České republice.

Byl dvakrát ženatý, poprvé si vzal hned po studiích r. 1957 spolužačku Růženu Tikvovou, ale žili spolu jen krátce. V druhém manželství, které uzavřel roku 1963 s Ludmilou Spilkovou, se mu narodily dcery Barbora (1966) a Marina (1979), a vydrželo po zbytek jeho života. Rád s rodinou pobýval na chalupě na Benešovsku, kde měl i ateliér. Ovšem velké pracovní nasazení ho vzhledem k nemocnému srdci začalo zmáhat. První infarkt ještě zvládl, druhý byl pro něj osudný. Zemřel uprostřed práce 7. února 1993. Pohřben je na pražském Vyšehradě.

Helena KLUZOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.