Kyjevem prošli neonacisti

od redakce
Kyjevem prošli neonacisti

První lednový den v hlavním městě Ukrajiny v Kyjevě byl nejen probuzením do nastávajícího roku 2022, ale i ve znamení pochodu na oslavu narozenin Stepana Andrijovyče Bandery, kterého současní nacionalisté a neonacisté za podpory politiků ve vládě dnes oslavují jako národního hrdinu Ukrajiny.

Připomeňme, že Stepan Bandera byl zakladatel a vůdce OUN-UPA (Organizace ukrajinských nacionalistů – Ukrajinská povstalecká armáda). Nejprve vznikla Organizace ukrajinských nacionalistů-OUN a její ozbrojenou silou se stala UPA. Tato nechvalně proslulá nacionalistická vojenská formace byla řízena právě Banderou. Obecně se UPA označovala názvem banderovci. Je známá především svou kolaborací s fašistickým Německem a po druhé světové válce byla zásobovaná bývalými vrahy z SS Galizen. Sám Bandera byl přímo podřízen Abwehru, druhý vůdce této organizace Jevhen Konovalec pracoval před svým zastřelením prokazatelně přímo pro gestapo.

Banderovci byli známi etnickými čistkami. Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyni a Haliči bylo jednotkami UPA v letech 1943-1945 povražděno až 100 tisíc polských civilistů, dalších půl milionu Poláků bylo vyhnáno. UPA vraždila také další národní menšiny jako Rusy, Čechy, Židy, Romy, a dokonce i ukrajinské civilní obyvatelstvo. Partyzánská podvratná činnost UPA-banderovců trvala v některých oblastech až do počátku 50. let.

Pochodně a bubny

V 17 hodin místního času se pečlivě organizoval demonstrativní pochod ukrajinských nacionalistických a neonacistických sil. Pochod měl tentokrát o dost slabší účast než v minulých letech. Přišlo přibližně 1500 účastníků (v roce 2018 to bylo asi 20 tis. – pozn. red.). Průvod vyšel tradičně od parku Tarase Ševčenka.

Samotný pochod probíhal následovně. Dav se začal shromažďovat už hodinu předtím. Lidé, policie, armáda, hasiči, ale i zdravotníci s několika sanitkami přibývali každou minutou. Kolem 17. hodiny místního času čekali účastníci na povel, aby mohli organizovaně v promyšlené formaci vyjít. V rytmu pronášených hesel přes megafony, smíšených s agresivní hudbou a oslavujících válku, byla slyšet hesla »Sláva Ukrajině, hrdinům sláva«, nebo »Sláva Banderovi – Smrt Putinovi«. Většina hesel je však nepublikovatelná.

Takto začal v ulicích Kyjeva pochod nacionalistů. Účastníci měli také pochodně a do rytmu bubnovali, podobně jako v 30. letech před druhou světovou válkou nacisté v Německu na svých masových propagandistických pochodech.

V čele průvodu stál kněz z pravoslavné církve s křížem, za ním obrovský plátěný obraz s podobiznou Stepana Bandery a jeho jménem v ruské azbuce, vedle něj žena také s portrétem vůdce OUN-UPA. Kolem se předváděli ukrajinští kozáci se šavlemi.

Než však průvod začal, proběhlo několik televizních rozhovorů s organizátory pochodu pro ukrajinské televizní kanály. Mluvili o Banderovi jako o otci ukrajinského lidu a že nacionalismus je nejlepší formou společenského života. Na otázku položenou pravoslavnému knězi z čela průvodu, jestli ví, že pod vedení Bandery došlo k vraždám, zněla odpověď: »Ano, stalo se! Byli tam zabití, modlím se za tyto oběti, ale byla válka a nelze to nazvat zločinem,« odpověděl duchovní.

Propaganda barbarství

Dnes je velká snaha současné propagandy, aby si občané na Ukrajině běžně mysleli, že zakladatelem ukrajinského národa je právě Stepan Bandera. Kdo z mladších generací si však pamatuje, že Bandera měl dohodu s Hitlerem. A krev prolitá na Volyni a v Bieszczadech je barbarstvím a zločiny spáchané na obyvatelích jihovýchodního Polska nemohou ospravedlnit ani ty nejušlechtilejší cíle. V knize »Luna v Bieszczadech« Jan Gerhard, adjutant generála Karola Swierczewského-Waltera, popsal mnoho z těchto zločinů. Úryvek: »Po zajetí asi tuctu Poláků, včetně vojáků, museli noví členové podstoupit iniciaci, která spočívala v useknutí hlavy zajatce. Jeden z těch, kterým se podařilo uniknout opilým banderovcům, úplně zešedivěl, než se dostal ke svým lidem.«

Samotný novoroční pochod centrem Kyjeva byl zakončen projevy před sídlem prezidenta, modlitbou vedenou knězem z čela průvodu a vystoupením ukrajinského zpěváka, pravděpodobně známé osobnosti, soudě podle rozruchu, který vyvolal svou přítomností na pódiu. Po dvou hodinách pochodů, demonstrace síly a ohňů, bubnování v ulicích hlavního města se lidé jednoduše rozešli domů.

Piotr JASTRZEBSKI

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.