Konečně jsme zase vidět!

od redakce

Se zájmem jsem se účastnil besedy, kterou pořádal OV KSČM Karviná 13. března v prostorách restaurace Na Kopečku v Horní Suché. Pozváni byli historik a publicista PhDr. Josef Skála a makroekonom Ing. Vítězslav Pilmaier. Třetí host, geofyzik RNDr. Pavel Kalenda, CSc., se omluvil, ale to neměnilo nic na tom, že diskuse byla bohatá a otázek spousta.

Hosté nastínili svou představu ohledně budoucí bytové výstavby včetně prodeje cenově dostupných bytů pro pracující a mladé rodiny, potřebě vzniku státní banky, o dosazování charakterních kádrů do veřejných orgánů atd. Skvělé nápady ale většina z nich jsou bohužel neproveditelné v podmínkách kapitalistické ekonomiky, a dokud ČR bude přívěškem EU a NATO.

Dalším širokým tématem byla budoucí taktika KSČM, která má vrátit stranu do parlamentu. Horkou otázkou je, s kým jít či nejít v kandidátní listině, a zejména pod jakou hlavičkou. Můj názor je, že určitě ne se sociálními demokraty. V historii, nejen té české, najdeme plno příkladů, proč ne. Velkou a místy vášnivou diskusi vyvolalo téma názvu strany a její přejmenování, které, myslím si, je v tuto chvíli bezpředmětné a zrušením názvu komunistická bychom automaticky přestali být komunisty. Na to navázal jeden účastník besedy, že velká chyba komunistů v posledních letech byla neinformovanost zejména o tom, kdo jsme a jaký máme cíl. Josef Skála zmínil i práci bývalých poslanců KSČM, kteří až na pár výjimek nebyli vidět ani slyšet. Tak to vždy dopadne, když poslanci se propadnou parlamentarismu a odtrhnou se od reality a pracujících. Následná spolupráce s hnutím ANO nám poté zlomila vaz.

Abych nebyl jen kritikem, tak musím uznat, že KSČM od posledního řádného sjezdu udělala kus práce, ať už se týče grafiky plakátů, častých a aktuálních reakci na tuzemskou a zahraniční politiku, zmiňovaní důležitých historických událostí a osobností komunistického hnutí, vydávání týdeníku Naší pravdy, který určitě splnil mé očekávání, a v neposlední řadě naše účast v ulicích mezi lidmi. Konečně jsme zase vidět!

Tomas CANDULAS, předseda Městského výboru KSČM Havířov

FOTO – autor

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.