Padli, abychom mohli žít!

od redakce

V kalendáři se opět objevil 12. duben, datum tak důležité pro naše město. V roce 1945 byl tento den spojen s příchodem vojáků Sovětského svazu, kteří nám po šestiletém období německé okupace přinesli mír a v konečné fázi osvobodili celou naši vlast. Město Hodonín bylo prvním osvobozeným městem v českých zemích.

Každým rokem občané našeho města přicházejí s květinovými dary na místní hřbitov a pokládají květiny k pomníku, kde jsou uloženy ostatky našich osvoboditelů. Bez hudby a ozvučení jsme se letos setkali opět na tomto místě a bez oficiálních řečí jsme si při pohledu na hroby našich osvoboditelů připomenuli čas v roce 1945, kdy nám tito hrdinové přinesli svobodu. Dny osvobození si připomínáme každoročně také v den 9. května u pomníku sovětských vojáků za radnicí.

Ve stejném dnu v odpoledních hodinách proběhl v Hodoníně další pochod pro mír. Tuto akci organizuje skupina osob pod názvem Svobodná buňka. Ti, co opravdu chtějí mír, přijali výzvu a zařadili se do pochodu, jehož cílem byl pomníček u nemocnice, který byl vybudován na místě, kde první sovětský voják vstoupil na území našeho města. Skupina občanů, která se pochodu zúčastnila, byla různorodá, vedle rodičů pochodovaly i děti. Nad nimi vlály vlajky především naše, ale také rudé, sovětské se srpem a kladivem.

Krátkým projevem připomenula dny osvobození a nutnost míru pro nás i ostatní lidi na celém světě paní Jana Žampachová. Na závěr jsme si zazpívali společně naši krásnou českou hymnu a také hymnu slovenskou.

Letošní celý den byl věnován vzpomínkám na osvobození města a tichý dík patřil těm, kteří se do své vlasti už nevrátili a nám darovali to nejdražší, co měli – své životy. Také počasí s námi slavilo – celý den byl slunečný!

Za OV KSČM Hodonín Dana PROKEŠOVÁ

FOTO – autorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.