Setkání na Bunči. I partyzáni přispěli k porážce fašismu

od redakce

V pátek 28. dubna se na místě osady Bunč v chřipských lesích sešli na pozvání zdejšího Klubu českého pohraničí občané, zástupci KSČM Kroměřížska, Zlínska, členové krajské rady Česko-ruské společnosti, aby u zdejšího památníku partyzánského oddílu Olga připomenuli památku padlých partyzánů a jejich místních spolupracovníků.

Na jaře roku 1945 se skupina partyzánů pod vedením Olgy Františákové z První partyzánské brigády Jana Žižky probila z Hostýnských hor až ke Kroměříži a na Vyškovsko. Čítala již 160 bojovníků a prováděla odbojovou, rozvědnou a diverzní činnost. Při přepadení zámečku v Nemochovicích zlikvidovala okresního německého hejtmana a zajala jeho hosta, velitele tankové divize SS generála Mullera a při příchodu fronty jej předala do rukou Rudé armády. Informace od něj vyzískané pak posloužily při osvobozovacích bojích o Brno. Oddíl se střetl v bojích s jednotkou vlasovců a SS, které zde působili a na Bunči vypálili několik domků.

V proslovu zaznělo také připomenutí toho, že Československo bylo osvobozeno v roce 1945 po těžkých bojích zejména Rudou armádou rumunskou královskou armádou, která postupovala po levém břehu řeky Moravy od Bělova, Žlutav a Kvasic na Kroměříž.

Setkání se také účastnila místopředsedkyně KSČM Marie Pěnčíková spolu s Marií Hlobilovou za OV KSČM Kroměříž. Klub českého pohraničí zastupoval krajský předseda Zdeněk Vejpustek a Česko-ruskou společnost Josef Nesvadba.

Pietní akt doprovodila československá hymna a chorál Ktož sú boží bojovníci. Nikdy nesmíme zapomenout na oběti, jež byly přineseny za naši národní svobodu – znělo touto akcí i při přátelském setkání ve zdejším hotýlku.

Josef NESVADBA, člen OV KSČM Zlín a předseda Česko-ruské společnosti Zlín 

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.