Opět překonaly výrobu 30 TWh bezemisní energie

od redakce

Čtvrtý rok po sobě překonaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín za jeden rok výrobu 30 TWh bezemisní energie. Společně letos vyrobily už  k 21. prosince večer 30 000 000 MWh elektřiny. Tento provozní cíl dosáhli letos energetici o necelé dva dny dříve než vloni. Tato suma proudu odpovídá téměř polovině loňské spotřeby celé ČR. Další statisíce megawatt chtějí dukovanští i temelínští do konce roku ještě přidat.

Bezpečný a stabilní provoz, zvládnuté odstávky pro výměnu paliva a dokončené investice. To vše se podepisuje na výrobě klíčových českých bezemisních zdrojů. Pokud by takové množství elektřiny měly vyrobit uhelné elektrárny, musely by vypustit do ovzduší přes 20 milionů tun skleníkového plynu – oxidu uhličitého.

»Naše hlavní priorita není dosáhnout rekordy, ale bezpečný a spolehlivý provoz všech bloků, což nyní platí ještě víc než v minulosti. Výroba, které v uplynulých třech letech dosahujeme, je hlavně výsledek dlouhodobých investic do modernizace a údržby zařízení a zvyšování účinnosti výroby,« vysvětlil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Jaderná elektrárna Temelín.

K této výrobě přispěla JE Dukovany se svými čtyřmi výrobními bloky hodnotou 14,24 TWh. Klíčový význam pro bezpečný a stabilní provoz měly zvládnuté odstávky pro výměnu paliva. Ještě o něco větší podíl se svými dvěma výrobními bloky dodala Jaderná elektrárna Temelín, která za stejné období vyrobila 15,76 TWh.

»Do konce roku nám zbývá pár dnů a oproti předchozím rokům není o letošních Vánocích žádná odstávka pro výměnu paliva. My se tak můžeme plně soustředit na bezpečný provoz elektrárny a výrobu bezemisní energie,« dodává ředitel dukovanské jaderné elektrárny Roman Havlín.

Poprvé dosáhl ČEZ výroby 30 TWh z jaderných elektráren v roce 2013, kdy Dukovany a Temelín společně dodaly do sítě 30,75 TWh energie. Po následném náročném období modernizace výrobního zařízení, využití výkonových rezerv, snižování vlastní spotřeby a zvyšování účinnosti výroby, dosáhli energetici, i při platnosti řady ochranných opatření a omezení, výrobu přes 30 TWh opět v roce 2019 a 2020. A v loňském roce s výrobou 30,73 TWh dosáhli druhé nejvyšší výroby. Do zvyšování bezpečnosti a efektivity společnost ČEZ každoročně investovala v průměru čtyři miliardy Kč.

Obě české »jaderky« mají v letošním roce za sebou šest odstávek pro výměnu paliva a aktuálně je v provozu všech šest výrobních bloků. Celkovou roční výrobu proto energetici předpokládají na úrovni srovnatelné s loňským rokem – informoval Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.