Hodnotící zpráva Social Watch ČR: Více zisky než práva

od redakce

Česká koalice Social Watch, monitorující sociálně ekonomický rozvoj a odstraňování nerovností v České republice, představila na tiskové konferenci v Praze svou nejnovější souhrnnou zprávu za uplynulé období. Zahrnuje konec vládnutí kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) a začátek výkonu mandátu současné pravicové pětikoalice předsedy vlády Petra Fialy (ODS).

Národní zpráva, jež má podobu útlé brožurky a je opatřena titulkem Zisky nebo lidská práva (ve výřezu fotografie), obsahuje tři základní oblasti: Ekonomika a rozvoj, Zdraví a péče a Sociálně-ekonomická transformace. Texty s hodnoceními zachycují stav přibližně do konce prvního čtvrtletí 2022.

Vlády se mají starat o občany a zajišťovat podmínky důstojné existence, zdůraznil v úvodu tiskové konference předseda České koalice Social Watch Jiří Silný s odkazem na výrok opačného vyznění nejmenovaných pravicových politiků. Připomněl, že mezinárodní koalice Social Watch vznikla v roce 1995, aby monitorovala, jak státy naplňují své závazky při prosazování sociálního rozvoje a rovného postavení žen (přijaté na vrcholných konferencích OSN přijatých v témže roce).

»Ukazuje se, že pro zajištění nejen hospodářských, sociálních a kulturních práv, ale i pro rozvoj politických práv potřebujeme měnit ekonomický systém, protože struktura toho současného vytváří rostoucí nerovnost a ničí planetu,« uvedl Silný. Ekonomika dle něho nemá sloužit »maximalizaci zisku nemnohých, ale má zajišťovat potřeby všech«.

Letošní rok bude náročný a lze očekávat aktivizaci občanů, tedy i odborů, domnívá se Silný, jenž doufá, že politická reprezentace bude na snahy občanské společnosti reagovat pozitivně.

Daňové změny ve prospěch bohatých

Podle autorky první kapitoly Národní zprávy Makroekonomický vývoj v ČR, ekonomky Ilony Švihlíkové, chybí kvůli poučení se ucelené shrnutí všeho, co souviselo s pandemickým obdobím. Kde došlo k selháním, proč některé procesy trvaly příliš dlouho apod.

Pandemické období bylo podle ní v ekonomice provázeno chaosem, který byl některými skupinami zneužit. Byly provedeny změny v daňovém mixu, například zrušení superhrubé mzdy (zásluhou pravicových stran vč. dnes vládnoucí ODS), což znamená pro státní rozpočet výpadek kolem 100 mld. Kč ročně! Také zrušení daně z nabytí nemovitosti. Dalšími spornými kroky jsou podle ní stravenkový paušál, trvalé změny na DPH vedoucí k tomu, že ubytování je zdaněno méně než potraviny, paušální daň pro OSVČ, která živnostníkům poskytuje »luxusní zdaňovací režim« apod. »Většina daňových změn byla provedena ve prospěch nejbohatších skupin obyvatel,« je přesvědčena Švihlíková.

Programové prohlášení Fialovy vlády nevzbuzuje naději na zlepšení, domnívá se Švihlíková. Česká ekonomika i společnost se nacházejí ve velice těžké situaci, jsou vyčerpané, vláda neumí čelit růstu cen všeho – například využitím zákona o cenách. »Namísto aktivní hospodářské politiky provozované v řadě evropských zemí slyšíme, jak nic nejde,« uzavírá Švihlíková svou kapitolu.

Rozvojový expert Tomáš Tožička kritizuje v kapitole Daňová spravedlnost zrušení registračních pokladen (EET), nedostatky výběru DPH a daňové úniky. Pokud jde o rozvojovou spolupráci, tak ta je ze strany vlády nedostatečná a má sestupnou tendenci. »Mezinárodní spolupráce ČR s ekonomicky méně rozvinutými zeměmi byla po nástupu vlády premiéra Fialy znovu omezena. Celkově byla humanitární pomoc a rozvojová spolupráce ukrácena o celých 30 procent. Česká republika je druhou nejméně solidární zemí ve skupině Výboru pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvojTakový přístup podle Tožičky oslabuje postavení ČR na mezinárodním poli.

Zdravotníci perfektní, nikoli však vláda

Zhodnocením pandemického období z pohledu zdravotnického se věnovala také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. I ona vidí nedostatek v tom, že nebyla ze strany vlády vypracována souhrnná analýza zkušeností – plusů a minusů pandemie. Příčinu velkého počtu obětí covidu v ČR vidí zejména v chaotickém jednání politiků (a častém střídání ministrů zdravotnictví), zato zdravotníci prokázali své schopnosti. »I v době největší zátěže nemocnic zdravotní systém fungoval a nedošlo k jeho kolapsu,« podtrhla. Ovšem stalo se tak nikoli zásluhou vlády a ministerstev, ale zdravotníků a zaměstnanců nemocnic a zdravotnických zařízení.

Avšak to, co nyní přijde či přichází, nás bude pálit více, domnívá se odborářka. »Současné vedení ministerstva zdravotnictví upřednostnilo ekonomiku před zdravím lidí,« uvedla Žitníková. Kabinet premiéra Fialy totiž snížil odvody za šest milionů státních pojištěnců – čímž došlo sice k úspoře ve státním rozpočtu, ovšem bude to mít dopady do zdravotnictví (Babišův kabinet v předchozím období naopak podpořil zdravotní systém zvýšením plateb za státní pojištěnce). Jedním z těchto negativních dopadů zajisté budou prodlužující se čekací doby na zdravotnické výkony.

Žitníková osvětlila na tiskové konferenci rozdíly mezi levicovou a pravicovou vládou, jak je ona chápe – levicová vláda staví na nejvyšší pozici zájmu lidi, nikoli zisk, pravicová vláda individualitu. A protože ekonomické zákony nejsou přírodními zákony, neboť je nastavuje člověk, je jen na něm, zdali fungují pro lidi, či nikoli, dodala předsedkyně odborového svazu.

Špatná dostupnost sociálních služeb

Odborář a publicista Václav Drozd se v publikaci věnoval zhodnocení sociálních služeb. Uvedl, že jsou nezbytné investice do systému sociální péče a je nutné bránit privatizaci státních zařízení. Setkáváme se stále s přetrvávajícími problémy typu špatná dostupnost sociálních služeb pro klienty a nedostatečná kapacita systému sociální péče; nedostatek personálu; přetížení zaměstnanců a zaměstnankyň (kteří navíc jsou málo odborově organizováni); trvale nízké mzdy a rozevírající se nůžky mezi odměnami v soukromém a státním sektoru.

Na tiskové konferenci zdůraznil ekologický aktivista z platformy Re-set Radek Kubala, že evropské projekty Zelená dohoda a Fit for 55 jsou stále málo udržitelnou budoucností. V ČR vznikla nová platforma Nová dohoda, která vypracovala program sociálně-ekologické transformace pro ČR. Vznikla v letech 2020-2021 jako společná vize budoucnosti a v práci na ní poprvé spojila síly pestrá paleta organizací řešících ekologické i sociální problémy současnosti. »Navrhované politiky spojují hodnoty demokracie, ekologické udržitelnosti a sociální spravedlnost, uvádí Josef Patočka v publikaci Národní zprávy České koalice Social Watch 2022.

Bez názoru na mír

V části dotazů se zpravodajka týdeníku NAŠE PRAVDA zeptala tří přítomných panelistů, zdali by občanská společnost, kterou tvoří také organizace sdružující se v České koalici Social Watch a odbory, neměla působit na české předsednictví Radě EU, aby ČR se stala prostředníkem příměří či mírové dohody mezi válčícími stranami na Ukrajině. Žel na danou otázku nikdo neodpověděl, odpovědí bylo jen krčení ramen a slova o tom, že nejsou kompetentní se k otázce vyslovit oficiálně za subjekty, jež reprezentují. Kubala uvedl, že nejlepší by bylo, kdyby se ČR pokud možno ihned odstřihla od ruských surovinových zdrojů, čímž by – dle jeho mínění – došlo k ukončení války…

Národní zpráva České koalice Social Watch 2022 v plném znění na adrese: http://www.socialwatch.cz/?p=1198

(mh)

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 21/07/2022 - 19:36

Islander si řekl, že bude lepší, když se třídenní operace, která trvá 147. dni, nebude účastnit.
Bydlet poblíž ruské raketové základny asi není žádná výhra.
Made in USSR. 😁
Asi chyba v desetinné čárce 🤣
To budou asi ty chipy z mikrovlnek.
Tak jestli maji v takovém stavu i jaderný arzenál? Tak to pro ruSSáky bude zajímavé sebezničení
12 vteřin za $13 milionů. :-)
Islander si řekl, že bude lepší, když se třídenní operace, která trvá 147. dni, nebude účastnit.
Bydlet poblíž ruské raketové základny asi není žádná výhra.
Made in USSR. 😁
Asi chyba v desetinné čárce 🤣
To budou asi ty chipy z mikrovlnek.
Tak jestli maji v takovém stavu i jaderný arzenál? Tak to pro ruSSáky bude zajímavé sebezničení
12 vteřin za $13 milionů. :-)

defenestr 21/07/2022 - 07:21

Sankční plynovod turbína je již na svém místě. 🙂

Dodávky plynu z Ruska přes Nord Stream 1 byly obnoveny. 🙂

Takže milé ovečky … Němec a Rus si opět na váš úkor mastí kapsy 🙂

Vězte milé ovečky, že z jiné plyn větve mají peníze nejen Rusové, ale i Ukrajina 🙂

Tak to bylo je bude 🙂

Vilma 20/07/2022 - 22:14

Problém ale spočívá v upřímnosti někoho jiného, v tomto případě v médiích. To jsou obvykle nekriticky opakující se propaganda jedné strany. Světový tisk naopak opakuje ukrajinské formulace: pokud Ukrajinci někam přijdou, „vyhnali Rusy“ (třeba z Hadího ostrova), pokud Rusové něco obsadí, „ukrajinská armáda takticky ustoupila“. Opakuje se to, opakuje a opakuje.
S výkladem konfliktu to však nemá nic společného. Nezáleží na tom, zda z invaze viníte čistě Rusy nebo poukazujete na postup ukrajinské vlády či západních vlád. Ale bez ohledu na to, zda je pro vás Putin hlavním zločincem, nebo nadáváte Zelenskému, fakta jsou fakta.
To, že bojující strany přešly na válečnou propagandu, nemůže být překvapivé, jinak to být nemůže.
Ale trapní jsou všichni mimo tyto dva státy, kteří o konfliktu také hlásají zuřivě propagandisticky a falešně, ať už ve prospěch jedné nebo druhé strany.

Vilma 20/07/2022 - 22:10

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva kritizoval ukrajinskou taktiku lidských štítů
Zmíněný úřad právě zveřejnil zprávu, která ukončila vyšetřování úmrtí desítek civilistů, obyvatel domova sociálních služeb v Luhansku.
Ukrajinci tehdy tradičně vydali zprávu o nevyprovokovaném útoku na civilisty.
Rusové protestovali a ukázali v televizi svědky o událost

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.