Nejprestižnější cena pro talentovanou mládež

od redakce

Ceny České hlavičky za nejlepší vědecké práce středoškoláků v ČR udělila porota v Brně. Ocenění uděluje jury každoročně od roku 2007 jako nejprestižnější cenu pro talentovanou mládež.

V kategorii Merkur Člověk a společnost získala cenu VŠE Alžběta Bařínová z Gymnázia Hodonín za vědecké pojednání o současné podobě podlužáckého kroje, který se v lokalitě běžné nosil do poloviny 20. století. V kategorii Genus Příroda okolo nás si ocenění od společnosti Lesy ČR vysloužila Marina Sokolová z Gymnázia Jana Nerudy v Praze. Jiří Mošner a spol. z VOŠ a SPŠ ve Žďáru nad Sázavou odměnila Univerzita Karlova v kategorii Intentio Udržitelný rozvoj za projekt Mobilita – elektrický pohon invalidního vozíku.

Matyáš Boháček z Gymnázia Jana Keplera v Praze má na svém kontě prvenství v kategorii Futura Řešení pro budoucnost. Vymyslel systém Spoter k automatickému rozpoznávání jazyka a k překladu znakového jazyka pomocí umělé inteligence. Těsně před udílením cen přiletěl Boháček z Tel-Avivu, kde přednášel. Život a zdraví člověka Sanitas je doménou vítězné Darji Klementové z Gymnázia P. Křížkovského v Brně za práci s názvem Příprava experimentálního systému pro analýzu kináz, tedy jak se šíří signály v buňce a zhoubné bujní buněk. V poslední studentské kategorii Universum Člověk a exaktní vědy udělila cenu Matematicko-fyzikální fakulta UK studentu Gymnázia Jana Nerudy v Praze Petru Jeřábkovi z pražského Gymnázia Jana Nerudy za práci s názvem: Matematika a implementace neuronových sítí.

Ocenění vynikající učitelé fyziky a informatiky.

Pedagogické osobnosti fyziky a informatiky

Také třetí ročník ceny Albertus upozornil na mimořádné pedagogické osobnosti z oboru fyzika a informatika. Pozornost zasluhují příběhy letošních finalistů, kteří předávají svým studentům nadšení pro zmíněné obory a kolegy inspirují svými pedagogickými postupy. Trvalý nedostatek kvalitních, aktivních a zapálených učitelů fyziky a informatiky je dlouhodobý problém českého základního a především středního školství. Ceny Albertus proto třetí rok upozornily na mimořádné pedagogické osobnosti, které svoji profesi neberou na lehkou váhu, baví je učit, rozvíjet mladé talenty a věnovat jim čas navíc. Více takových učitelů může zlepšit neutěšenou situaci ve výuce fyziky a informatiky v ČR.

Na slavnostním udílení cen České hlavičky v Brně převzali ceny Albertus další mimořádní pedagogové: Za fyziku Květa Kolářová (za učitele ZŠ), Stanislav Gottwald (za středoškolské pedagogy), oba za mimořádně široké spektrum aktivit. Cenu poroty za fyziku má Věra Koudelková a za informatiku ji získal Miroslav Mráz.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

3 komentáře

JiDolejš 28/10/2022 - 23:18

Čechy na prvnim miste? Já tam čtu Specnaz a Putin. Kde je chyba?

Tak být v zákrytu s tímhle by levici urcite nepomohlo, politicky hrbitov

Ano, tahle normalizacni pseudologika tu mozna preziva, ale jen blb nepostrehl jaky je dnes rusky kapitalismus

fronda 28/10/2022 - 23:54

Lepší než banderovský kapitalismus.

Eva L 27/10/2022 - 17:02

VESPOLEK, JSME NA UKR, TAK RECEPT NA DERUNY.

Brambory a cibuli oloupeme. Oloupané brambory byste zároveň neměli ponořovat do studené vody, protože z ní vyjde část škrobu.

Pokud se hmota ukázala jako docela tekutá, musíte vylít trochu přebytečné tekutiny a zakrýt celou hmotu nožem. Poté přidejte trochu mouky, abyste získali požadovanou konzistenci. Nemůžete přidat mouku, pokud však mají brambory nízký obsah škrobu, díky němu se knedlíky nerozpadnou.

Rozpálíme pánev, zalijeme trochou oleje. Paličky smažte na středním plameni. Hotové knedlíky pokládejte na ubrousky nebo papírové utěrky, aby odsál přebytečný olej.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.