Jaderné síly v pohotovosti

od redakce

Putin: Je to reakce na agresivní výroky lídrů zemí NATO

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly, síly odstrašování, do vysokého stupně bojové pohotovosti, uvedly agentury. Podle Putina se tak děje v reakci na agresivní prohlášení vedoucích lídrů členských zemí paktu NATO na adresu Ruska.

»Agresivních vyjádření na adresu naší země se dopouštějí i vysocí představitelé předních zemí NATO, a proto přikazuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby uvedli síly odstrašování ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,« řekl Putin podle ruské agentury TASS během porady v Kremlu, které se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Zmíněné odstrašující síly zahrnují balistické rakety a další zbraně s konvenčními bojovými hlavicemi, ale i ruské jaderné zbraně. Rusko ve své strategii až dosud kladlo důraz především na jaderné odstrašování. Putin si podle TASS také postěžoval, že Západ přijímá proti Rusku nelegitimní sankce. Očekává se, že nynější západní sankce, přijaté po ruském vstupu na Ukrajinu, tvrdě zasáhnou ruskou ekonomiku. Cílem největší pozemní vojenské operace v Evropě od konce 2. světové války je podle Kremlu především demilitarizovat Ukrajinu, aby přestala být pro Rusko hrozbou.

Rozkaz prezidenta Vladimira Putina uvést do pohotovosti ruské jaderné síly je nepřijatelnou eskalací války na Ukrajině. Americké stanici CBS to řekla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že Putinův krok dobře zapadá do známé metody Moskvy, která uměle vytváří hrozby, aby ospravedlnila svou agresi… Šéf NATO Jens Stoltenberg na Putinův rozkaz reagoval slovy, že je to nezodpovědné chování a že Ukrajina od Severoatlantické aliance dostane další podporu zejména v protivzdušné a protitankové obraně.

Před Putinovým příkazem ukrajinská strana podle informací Moskvy souhlasila se schůzkou vyjednavačů na ukrajinsko-běloruských hranicích, což následně potvrdil i zdroj z okolí prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Jednání se podle tohoto nejmenovaného zdroje mělo uskutečnit bez jakýchkoliv předběžných podmínek. Ruská delegace hned poté zamířila na dohodnuté místo. Avšak podle jiného ukrajinského zdroje chce ukrajinská strana vyjednávat pouze s Bělorusy, aby zabránila Minsku vstoupit do války. »Nemůžeme připustit, aby vznikla ještě jedna fronta,« řekl k tomu médiím nejmenovaný zdroj z vládních kruhů v Kyjevě.

Zelenskyj krátce před tímto oznámením telefonicky hovořil s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, obsah telefonátu ale nebyl oznámen. V ukrajinských médiích se dříve objevila varování, že Lukašenko se chystá přidat k ruskému útoku a vyslat na Ukrajinu přinejmenším příslušníky speciálních sil. Lukašenko podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova po telefonátu se Zelenským požádal ruskou stranu, aby neodvolávala delegaci, čekající na ukrajinské vyjednávače v běloruském Gomelu. Rusko si už jako předběžnou podmínku k jednání neklade požadavek, aby Ukrajinci složili zbraně, napsala Ukrajinska pravda. V ruské delegaci, kterou vede exministr kultury, Putinův poradce Vladimir Medinskij, jsou náměstci ministrů obrany a zahraničí, ruský velvyslanec v Bělorusku Boris Gryzlov a předseda zahraničního výboru ruské sněmovny Leonid Sluckij.

Celkem 27 zemí včetně států Evropské unie, USA a Velké Británie, souhlasilo s poskytnutím více zbraní nebo zdravotnické pomoci Ukrajině. Uvedla to v sobotu televize Sky News. Britský ministr obrany Ben Wallace podle ní v pátek večer uspořádal virtuální dárcovskou konferenci zaměřenou na vojenskou pomoc Ukrajině. Pomoc spočívá v poskytnutí mj. munice, protitankových či protiletadlových zbraní, ale i zdravotnického vybavení. K ukrajinské armádě se podle televize může dostat navzdory tomu, že bojuje s ruskými silami na několika frontách. Britská stanice rovněž uvedla, že zbraně se rozhodly poslat země, které byly ještě před ruskou operací na Ukrajinu proti tomuto kroku. Slovenská vláda schválila vyslání vojenského materiálu v hodnotě 2,6 milionu eur (přes 64 milionů Kč) a materiál ze státních hmotných rezerv za 8,4 milionu eur (přes 207 milionů Kč). Bratislava pošle na Ukrajinu 10 milionů litrů nafty, 2,4 milionu litrů leteckého paliva a 12 000 kusů munice ráže 120 milimetrů, oznámil ministr obrany Jaroslav Naď.

Jde o pomoc v hodnotě přes 11 milionů eur (přes 272 milionů Kč). Nizozemsko oznámilo, že co nejrychleji dodá Ukrajině 200 raket Stinger pro protivzdušnou obranu. Rakety doplní další vybavení včetně pušek, munice, radarových systémů a robotů pro detekci min.

Ukrajina oficiálně podala u Mezinárodního soudního dvora v Haagu žalobu na Rusko kvůli invazi, oznámil ukrajinský prezident Zelenskyj na sociálních sítích. Žádá soud, aby okamžitě Moskvě nařídil přerušit vojenské operace. »Požadujeme povolat Rusko k odpovědnosti za to, že překrucuje pojem genocidy pro ospravedlnění agrese. Žádáme soud, aby okamžitě přikázal Rusku přerušit vojenské operace a stanovil jednání na tento týden,« uvedl prezident. Zelenskyj v dřívějším projevu vyzval svět, aby Rusko zbavil hlasovacího práva v Radě bezpečnosti OSN. Počínání Ruska je podle Zelenského na hraně genocidy. Moskva ještě zintenzivní útoky na civilní cíle, počínání sousední země je nyní hlavně pomstou, tvrdí Zelenskyj. »Chystají se ještě více bombardovat naše ukrajinská města, chystají se ještě více zabíjet naše děti. To zlo, které postihlo naši zemi, musí být zničeno,« zdůraznil prezident, jenž je v obléhaném Kyjevě. Ruská strana odmítá, že by útočila na civilní objekty, míří na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Slovy o genocidě ruskojazyčných obyvatel na východě Ukrajiny Moskva zdůvodňovala svůj vstup na Ukrajinu.

Kyjev se dál brání ruské invazi, ve městě nejsou žádné ruské jednotky, ujišťoval po poledni veřejnost starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko. Na sociální síti Telegram nicméně připustil, že ukrajinská armáda a policie ustavičně odhaluje a zneškodňuje ruské sabotéry a diverzanty v hlavním městě. Od začátku konfliktu podle informací Klička v metropoli o život 31 lidí včetně devíti civilistů. 106 lidí utrpělo zranění. Poradce ministra vnitra Anton Heraščenko oznámil, že ukrajinským silám se podařilo odvrátit teroristický útok v River Mall, největším nákupním a zábavním středisku v levobřežní části hlavního města. Stalo se tak prý díky všímavému občanovi, který upozornil policii na batoh, opuštěný neznámým »vousáčem«. Policisté zjistili, že v batohu jsou trhaviny. Za pomoci záznamu z kamer se podařilo najít tři podezřelé muže, jednoho – údajně příslušníka ruských sil – ukrajinské bezpečnostní síly zadržely, po dvou pátrají. »Škoda, že je nezastřelili při pokusu o útěk,« poznamenal poradce podle agentury Unian. Západně od centra Kyjeva se ráno ozval výbuch a po 20 minutách následovaly další dvě exploze. Po třetí noci ruských útoků, které přiměly tisíce obyvatel vyhledat útočiště v podzemních bunkrech, zůstává kontrola Kyjeva v rukou ukrajinských sil. »Situace v Kyjevě je klidná, hlavní město je naprosto pod kontrolou ukrajinské armády a obrany. V noci došlo k několika střetům se skupinami sabotérů,« napsal na oficiálním účtu na Telegramu Mykola Povoroznyk, první náměstek městské správy Kyjeva. »Kyjev nepadl a Ukrajina bojuje dál,« napsal na Twitter Euan McDonald, v Kyjevě sídlící redaktor ukrajinského zpravodajského serveru The New Voice of Ukraine, který vychází v angličtině. Ukrajinské síly na přístupech k hlavnímu městu odrazily útoky nepřítele a zastavily jeho další postup, uvedl list Ukrajinska pravda v ustavičně doplňované reportáži na svém webu. Pro Kyjev nadále platí přísný zákaz nočního vycházení.

Ukrajinské síly opět plně kontrolují Charkov, druhé největší město v zemi, oznámily místní úřady. Do města ráno pronikla kolona ruských vozidel, její částečné zničení oznámily úřady již dříve. »Kontrola nad Charkovem je plně v našich rukou,« citovala agentura Unian vyjádření gubernátora Oleha Sinehubova, který stojí v čele místní státní správy. Ruská jednotka, které se do města podařilo proniknout, nebyla početná. Místní úřady vybízely obyvatele, aby dali vědět, kde se nacházejí zbývající ruští vojáci, aby také mohli být zneškodněni, uvedl list Ukrajinska pravda.

(ava)

Přečtěte si další články

1 041 komentáře

fronda 28/02/2022 - 17:48

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:48

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:48

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:47

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:47

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:47

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:46

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:46

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:46

Bolestn

fronda 28/02/2022 - 17:46

Bolestn

1 50 51 52

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.