Dolní komora mexického parlamentu v pondělí schválila vládní návrh reformy důlního zákona, která umožní těžbu lithia v této zemi pouze státním firmám. Informovala o tom agentura EFE. Podle ní se změna dotkne mimo jiné firmy Bacanora Lithium s čínským investorem, která má povolení těžit v jednom z největších světových ložisek tohoto kovu v severomexickém státě Sonora.
Reforma důlního zákona označuje lithium za strategickou surovinu a dává pouze mexickému státu právo ji v zemi těžit. Schválilo ji 298 z pěti set členů dolní komory parlamentu a sto devadesát sedm poslanců bylo proti. Nyní o ní bude hlasovat horní komora parlamentu, kde má vládní strana se svými spojenci rovněž většinu.
Úspěch krátce po neúspěchu
Schválení této iniciativy levicové vlády prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora (AMLO) se odehrálo ani ne čtyřiadvacet hodin poté, co mexická opozice odmítla vládní návrh energetické reformy, která měla státu zaručit větší podíl na trhu s výrobou elektřiny. Vládní strana má sice i v dolní komoře se svými spojenci většinu, pro schválení podílu státu na výrobě elektřiny ze současných 38 procent na nejméně 54 procent byly ale potřeba dvě třetiny hlasů poslanců, protože se mělo změnit i několik článků ústavy.
Kov budoucnosti
Lithium, strategická surovina, je označováno za kov budoucnosti, používáno je totiž mimo jiné k výrobě baterií do elektromobilů. Snaha mexické vlády získat monopol na jeho těžbu se nelíbí opozici, ale ani firmě Bacanora Lithium, jejímž hlavním investorem je čínská společnost Ganfeng Lithium, která má povolení na těžbu 35 000 tun tohoto kovu ročně v severomexickém státě Sonora. Ve stejnojmenném dole jsou jedny z největších ložisek lithia na světě. Ve stejné oblasti však také silně operují nechvalně proslulé drogové kartely, které pašují nejenom drogy, ale i lidi do sousedních Spojených států amerických.
Mexický prezident AMLO už ale podle agentury EFE řekl, že vláda po schválení důlní reformy nedovolí zahraničním firmám těžit v Mexiku lithium, i když už k tomu dříve dostaly povolení.
(ava, čtk)