NE jaderné válce

od redakce

Pětice jaderných zemí – Rusko, Spojené státy, Čína, Francie a Británie – se shodly, že je třeba zabránit válce mezi jadernými mocnostmi a dalším závodům ve zbrojení.

Vyplývá to ze společného prohlášení, které publikoval na svých stránkách Bílý dům, ale i Kreml, Elysejský palác a čínské ministerstvo zahraničí. »Prohlašujeme, že v jaderné válce nemůže být vítěze a nesmí být nikdy rozpoutána,« uvádí se v textu. Jaderné mocnosti, které jsou zároveň stálými členy Rady bezpečnosti OSN, se podle ruskojazyčného serveru BBC rovněž zavázaly, že budou bránit rozšiřování jaderných zbraní a pracovat v rámci mezinárodních dohod a úmluv.

»Vzhledem k tomu, že použití jaderných zbraní by mělo dalekosáhlé důsledky, potvrzujeme rovněž, že jaderné zbraně – dokud budou existovat – by měly sloužit k obranným účelům, odrazovat od agrese a předcházet válce. Jsme přesvědčeni, že je třeba zabránit dalšímu šíření těchto zbraní,« uvádí se dále v textu podle ČTK.

Iniciativa Moskvy

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové bylo společné prohlášení připraveno z iniciativy Moskvy. Rusko doufá, že dokument pomůže snížit napětí ve světě, poznamenala mluvčí ruské diplomacie. »Jeho zveřejnění se mělo shodovat se začátkem 10. hodnotící konference Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Ta měla začít v New Yorku 4. ledna, ale byla odložena kvůli zhoršující se epidemické situaci v USA. Nicméně vzhledem k důležitosti a soběstačnosti tohoto společného prohlášení se jaderné mocnosti rozhodly jeho zveřejnění neodkládat,« citovala Zacharovovou agentura TASS.

Prohlášení bylo zveřejněno v době rostoucího napětí mezi Ruskem a západními zeměmi v souvislosti s provokacemi fašizující se Ukrajiny, kterou bohužel i nadále podporují USA a NATO.

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.