NYT zveřejnil dosud tajné fotografie Pentagonu z Guantánama

od redakce

List The New York Times (NYT) zveřejnil fotografie z americké věznice na Guantánamu, kam USA od roku 2002 vozily zadržené teroristy. Pentagon z věznice vydával pouze oficiální fotografie, newyorský deník nyní s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) zveřejnil snímky, jež pro armádu nejsou lichotivé. Spoutaní vězni na nich mají brýle přelepené páskou, roušky na ústech a často i sluchátka na uších.

Vojenský fotograf Jeremy Lock řekl, že chápe bezpečnostní důvody, kvůli nimž se s vězni takto zacházelo, ale zároveň mu technika blokování zraku, sluchu a úst připomenula jeho vlastní výcvik v letectvu, který měl připravit vojáky na přežití v zajetí.

NYT zveřejnil fotografie pořízené vojenskými fotografy. Jeden z nich Michael W. Pendergrass řekl, že někdy bylo spoutané vězně snazší přenášet, než je nechat jít samostatně. Ke každému byli přiděleni dva američtí vojáci. Někteří z nich uvedli, že zajatci byli často velmi lehcí, což značí, že byli špatně živeni.

První skupina vězňů byla na Guantánamo na Kubě přivezena 11. ledna 2002. Na místě byli připraveni dva fotografové – ze CNN a The Miami Herald, aby situaci zdokumentovali. Armáda je nechala přihlížet, ale bez fotoaparátů. O týden později vydal Pentagon vlastní záběry, na nichž je vidět 20 vězňů v oranžových kombinézách klečet u plotu na Guantánamu. Snímky byly původně určeny jenom pro ministerstvo obrany.

Podle Ženevských konvencí mají být váleční zajatci chráněni před zraky veřejnosti, ale administrativa tehdejšího prezidenta George W. Bushe tyto snímky dovolila zveřejnit, protože nebylo vidět tváře vězňů. Na základnu nakonec bylo převezeno kolem 780 lidí zajatých při tažení proti terorismu po útocích na USA ze září 2001.

Bushova administrativa tyto lidi označovala za “nejhorší ze špatných”, avšak čísla o následném právním řízení o tom nevypovídají, píše NYT. Obviněno bylo pouze 18 zajatců a vojenský soud usvědčil pět z nich. Deset vězňů je stále v předběžném soudním řízení. Bushův demokratický nástupce Barack Obama slíbil, že věznici zavře, ale narazil na odpor republikánů. Počet vězňů se za následujících administrativ snižoval až na současných 37.

Tyto fotografie by neprošly cenzurou na Guantánamu ani dnes, kdyby je pořídili fotografové médií. Zachycují například tváře příslušníků námořní pěchoty, bezpečnostní detaily, vyzáblost některých vězňů i to, že spoutáni byli i ti na lůžkách vojenské nemocnice.

(čtk)

Přečtěte si další články

14 komentáře

fronda 14/06/2022 - 23:52

Hlavně nezapomeňme na chudáka ubitého studenta Šmída.

Paterak 14/06/2022 - 17:38

Vážené soudružky, vážení soudruzi, myslifci, kovodělníci, gumodělníci, chovatelé drobného zvířectva, umělci, zahrádkáři, železničáři, stavbaři teletníků a další a další prostě. Dnes je Rolanda. Ten, kerý mi tu se zanícením přednese nejpěknější pogratulaci, bude za odměnu odměněn.

Marie Sedláčková 14/06/2022 - 20:45

Přeji ti milý soudruhu,
na svátek tesilovou pohodu!
Hřejivou dečku z leskyma,
po obědě dvě eskyma.
Aby jsi v pekle pod faldem,
netrpěl v kotli s Gottwaldem.

Paterak 14/06/2022 - 22:58

Soudružko Sedláčková, s tim peklem sis to na ten závěr pokazila. Až zkazila bychřekl. Ale přesto prostě ti uděluju lajku pro vítěze, poněvač ty ostatní gratulační blahopřání byly eště horší. K tomu ti posílám velké francouské políbení. Přeješ si ho s nasazenou protézou nebo bez?

Nab 15/06/2022 - 21:25

No Gotwald už tam je 50 roků a pořád ještě jste nepochopila, že teď už by tam patřili jiní a tancujete na jeho hrobě. Pro minulost nevidíte vy i další současnost a proto jdeme tam, kam jdeme.

Miroslava 14/06/2022 - 20:53

Nějak mi zamrzly veršíky, tak aspoň trochu květeny, Rolande.
🌺🌹🏵️💮🌸🌷🍀
🍀🌷🌸💮🏵️🌹🌺

Jeliman 14/06/2022 - 23:00

Jdi do prdele.
Vyhrál jsem ?😂

Nab 15/06/2022 - 21:32

Jdu si pro odměnu. pokračuji ve vašem výčtu v oslovení :.

Slavní mudrci, vzácní chemici, slovutní mistři, páni magistři,
astrologové, geometři, agronomové, psychiatři, páni docenti geologie, psychologie, theologie, nemocí zhoubných, nemocí zjevných, nemocí latentních, vynálezcové věcí patentních, magnificence, zkrátka inteligence.

Ale také, abychom byli spravedliví lidé „práce“ tedy třeba: tesař, klempíř, zedník a ten, co otesává kameny, a tady služka, oráč, kamnář a kominík.

Ten co dláždí ulice, ten co kove podkovy, ta co krmí slepice, ta co peče cukroví. A také platnéř, kočí, havíř, jistě že i rybář, kejklíř, dudák.

A já bych dodal: Kdejaký poslanec a senátor, novinář a publicista, úředník a důchodce a diskutér co nemají co dělat…Ten žvaní to a ta zas tohle a všichni dohromady blbnem na kvadrát.

tatka 13/06/2022 - 23:40

Kim Čong-un deklaruje “plnou podporu” v telegramu Putinovi na Den Ruska.

Ale Miloš Zeman zatím neposlal nic.
Evidentně se držel zásady některých členů KSČ, že vstoupili, aby rozložili stranu zevnitř.
Proto se tak dlouho schovával v Putinově pozadí, aby mohl ve správnou chvíli vyskočit a žádný pozdravný telegram neposlat!
Prognostik a státník!

GRUHrad 13/06/2022 - 21:05

Ty jsi ty dukumenty cetl, , magore? Kdyz na China nemuzete jinak,síříte tyhle lzi Jedine ze by se poucili od Anglanu: citat z novin :
“Búrské války byly masakrem desetitisíců nevinných. Proč Britové stavěli koncentrační tábory?
V bojích, které měly Velké Británii přinést zlato a diamanty, sáhli kolonialisté k nejdrsnějším metodám

Britové se rovněž neštítili vypalování celých farem, aby se na opuštěných statcích nemohli partyzáni znovu usídlit. Sám Churchill existenci táborů později schvaloval, a dokonce navrhoval použití otravných plynů. „Šli jsme systematicky, vesnici od vesnice, a ničili domy, zasypávali studny, strhávali věže, káceli stromy poskytující stín, spálili úrodu a rozbíjeli nádrže,“ napsal Churchill ještě jako válečný korespondent. Britská strategie se ukázala jako vítězná .

GRUhrad 13/06/2022 - 21:23

To je fotka Usaku k posrani.
20 kousku, to jich jeste 17 chybi.

Pepine, jestli chces byt pomocnik SVR, tak odted v klidu, neupozornovat na sebe.
Napis do DM co umis a nabizis, ideove budes ok. (Heslo: Ivan 1)

Do Lan nejezdi, zavolej mi pres sekretariat KPR.

MN

GRUhrad 13/06/2022 - 22:52

Sakra Usaci, 20 ks na fotce, to jich 17 chybi.
To Cina umi jine fotky.

Pepino, jestli chces byt donasec SVR, tak odted v klidu a nenapadne.
Napis mi do DM, co umis nabizis, ideove budes ok.
A nejezdi do Lan s zavolej mi pres KPR Hrad
(heslo Ivan 7).

MN

GRUHrad 13/06/2022 - 18:48

Ty jsi s temi Ujgurkami mluvil, magore? Kdyz na China nemuzete jinak,síříte tyhle lzi Jedine ze by se poucili od Belgicanu : citat z novin “Král Philippe prolomil dlouholeté tabu a jako první belgický panovník se omluvil za násilí, krutosti a ponižování, kterých se zástupci jeho země dopouštěli v Kongu.
Podle historiků zahynulo v důsledku belgických represí na deset milionů Konžanů. Nechvalně známé je také jejich trestání sekáním rukou.”

jmm 13/06/2022 - 15:23

“Něco” mi to připomíná!
Že by už chyběly jen “plynové komory”?
Základ je presumpce neviny a soud….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.