Salvadorský prezident Nayib Bukele oznámil, že bezpečnostní složky během dvou týdnů výjimečného stavu zadržely přes 9000 členů kriminálních gangů. Parlament výjimečný stav vyhlásil na konci března poté, co se zemí začala šířit vlna násilí.
Bukele uvedl, že »během pouhých patnácti dnů« bylo zadrženo přes 9000 členů gangů. »Pokračujeme ve válce proti gangům,« dodal v neděli večer místního času. Prezident tvrdí, že pouze u jednoho procenta zadržených je možné, že se policie zmýlila, a nejsou členy zločineckých skupin. Salvador zahájil rozsáhlé zatýkání údajných členů kriminálních organizací na konci března. Parlament schválil vyhlášení výjimečného stavu na třicet dní poté, co poslední březnový víkend bylo v zemi zavražděno na osmdesát lidí. Vraždy policie připisuje právě gangům. V posledních dvou týdnech parlament schválil řadu opatření, která vyvolala mezinárodní kritiku. Minulý týden odsouhlasil tresty ve výši až 15 let vězení pro zástupce médií a novináře, kteří šíří informace a další obsah, u kterých se lze domnívat, že zdrojem jsou gangy. Ministr obrany USA Antony Blinken v neděli varoval, že nový zákon může vést ke kriminalizaci tisku a cenzuře. Salvadorskou vládu vyzval, aby »chránila občanská práva, a to včetně svobody tisku či shromažďování«.
Odmítavé reakce ze zahraničí vzbudil i zákon, který zpřísňuje tresty pro nezletilé členy gangů. Dětem ve věku 12 až 15 let, které spáchají trestný čin v rámci organizovaného zločinu, nově hrozí až 10 let vězení. »Tato opatření nejsou v souladu s Úmluvou o právech dítěte, kterou Salvador podepsal,« uvedl Dětský fond OSN (UNICEF). Výrazné zpřísnění trestů se týká i dospělých odsouzených za účast ve zločineckých organizacích. Bukele zahraniční kritiku odmítá. Podle něj jsou tvrdá opatření nezbytná, aby se úřadům organizovanou kriminalitu podařilo porazit. Policejní zásahy proti gangům nazývá »válkou«. Podle odhadů se ke zločineckým gangům hlásí asi 70 000 lidí, z nichž je zhruba 20 000 ve vězení. Gangy jsou pozůstatkem občanské války, která v zemi zuřila v 80. letech. Bezpečnostní situaci podle agentury EFE zhoršila i deportace členů zločineckých skupin z USA.
(čtk)
3 komentáře
VOR V ZAKONE neboli „zloději podle zákona“, pojmenování, pod nímž je také známá ruská mafie, se zrodili na počátku 20. století převážně v trestaneckých táborech a gulazích. V nich si vytvořili svou specifickou kulturu, ať už šlo o charakteristické tetování, které hlásalo jedinečný životní příběh jeho nositele, nebo o přísný „kodex zlodějů“, podle něhož třeba nesměli mít žádné placené zaměstnání a spolupracovat s represivními orgány a se státem. Galeottiho kniha podrobně popisuje cestu vorů k moci od jejich prvopočátků až po současnost, kdy se dokázali přizpůsobit životu moderní ruské oligarchie, ale rovněž se chopit nových globálních výzev za hranicemi Ruské federace.
TOMU BOLSEVICI NEBUDOU VERIT! Včera sem psal že sebrali v Petrohradě výtvarnici A. Skočilenko za to, že v obchodech měnila cenovky za cenovky na kterých byly popsány zločiny🇷🇺armády. Dnes ji soud poslal do vazby, do 31.5. Hrozí jí 10 let. Nepopírá, že to dělala, vinu ale odmítá, umísťovala pravdivé informace.
1500 RUZZAKU V UKR. MARNICICH.
“Za ruského impéria a hlavně za SSSR vznikla tradice mít nepřátelský vztah k mrtvým vojákům. Na území Ruska jsou dodnes nepohřbení vojáci WW II. Dodnes různé skupiny nadšenců hledají lidi vykopávají kosti. Je to takový zlý sen. Už Suvorov říkal, že válka neskončila, dokud nebyl pohřben poslední voják. Takže ta válka neskončila, dokud nebude pohřben poslední voják. Fráze připisovaná Žukovovi “Ženské porodí nové”, kterou ale Žukov neřekl, plně odráží opravdový vztah k životu vojáků.”
Komentáře jsou uzavřeny.