Zahraniční intervence na Haiti narazí na odpor

od redakce

Spojené státy americké usilují o uplatnění kontroly nad svrchovaností Haiti více než 200 let – uvalením ekonomických sankcí – od roku 1804, kdy se Haiťané osvobodili z otroctví a ustavili nezávislou zemi, přes rok 1991, kdy unesly a vyhnaly demokraticky zvoleného prezidenta Jean-Bertranda Aristida – až do dnešního dne.

V minulosti, když USA intervenovaly na Haiti, měly americké síly a jejich imperialističtí spojenci palné zbraně a Haiťané mačety – a palné zbraně vyhrály. Za posledních několik let získali Haiťané statisíce palných zbraní, některé z nich vysoce výkonné, podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti. Na Haiti operuje přes 200 ozbrojených skupin. Některé z nich jsou zapojeny do únosů a vydírání, zatímco jiné brání své čtvrtě a zajišťují určitou bezpečnost, což stát nedělá. Silniční blokády jsou běžné. Oficiální rezoluce Organizace spojených národů (OSN), oficiální prohlášení Washingtonu a celosvětová buržoazní média označují tyto skupiny jako »gangy«, což je rasistická pomluva.

Jak se USA snaží zasahovat?

Jeden účinek těchto zbraní byl zaznamenán při atentátu 28. října na Erika Jean-Baptista, prominentního politika, exprezidentského kandidáta a generálního tajemníka Shromáždění pokrokových národních demokratů (RDNP), spolu s jeho osobním strážcem/řidičem. Jeli v obrněném voze Jean-Baptista, který se silou zbraní použitých k jejich zabití převrátil. Jean-Baptiste byl hluboce spojen s finančními aspekty boje proti okupaci OSN a boje proti choleře zavlečené vojáky OSN. USA a mezinárodní buržoazní média okamžitě obvinily z tohoto útoku místní ozbrojené skupiny, bez možnosti, že by se jednalo o pokus o destabilizaci podporovaný Washingtonem.

V posledním říjnovém týdnu prohlásila Rada bezpečnosti OSN, že bezpečnost a stabilitu Haiti lze »zlepšit« tím, že bude umožněno podnikat akce proti jednotlivcům i skupinám. Spojené státy, jednající na vlastní pěst, okamžitě uvalily sankce na dva prominentní haitské senátory a obvinily je z vazeb na ozbrojené skupiny »pašující drogy«. Významný kutr americké pobřežní stráže je nyní na hlídce u haitské metropole Port-au-Prince. I když se podle některých svědectví zdá, že USA nemají na Haiti mnoho »bot na zemi«, ve skutečnosti převážely obrněné transportéry (APC), které se velmi podobají lehkým tankům. Jakmile se tyto stroje ocitnou na letišti v Port-au-Prince, USA je předají haitské národní policii. Kolem 5. listopadu použila policie jeden z těchto APC k odstranění blokády, kterou držela ozbrojená skupina na haitském ropném přístavu Varreux v Cite Soleil. Mezinárodní sdělovací prostředky to oslavovaly jako velké vítězství. Některá videa z dronů na YouTube ale odhadují, že v Cite Soleil, nejchudší čtvrti Port-au-Prince, je nejméně 20 blokád – blokád, které by musely být odstraněny, aby se plyn a nafta mohly na tomto území »volně pohybovat«. Mezitím nejméně jeden maltský tanker s palivem z Curacaa kotvil u jiného terminálu.

Haitské masy říkají: Žádnou intervenci!

Od srpna několikrát demonstrovaly v ulicích Haiti statisíce lidí. Demonstrace vypukly, když nevolená vláda zdvojnásobila ceny pohonných hmot. Demonstranti připomněli další problémy: hlad; téměř úplnou absenci jakýchkoliv vládních služeb; rozsáhlé veřejné násilí včetně vydírání, únosů a krádeží aut; vzestup cholery a dalších epidemických nemocí; vysoké náklady na základní potřeby jako jsou palivo a potraviny. Většina škol byla uzavřena, zdravotní péče je vzácná, hygiena kromě dobře situovaných čtvrtí neexistuje. Nedostatek potravin je vysoký; 4,5 milionu Haiťanů sužuje nedostatek zdravé potravy. Téměř 1,3 milionu nedostává dostatečné množství potravin jakéhokoliv druhu.

Poslední buržoazní volby na Haiti proběhly v roce 2019 a téměř všechny volební mandáty již vypršely. De facto premiér Ariel Henry byl v podstatě jmenován neokoloniální a imperialistickou Základní skupinou, složenou z velvyslanců USA, Kanady, Francie, Německa, Španělska, Brazílie, Evropské unie a OSN. Náměstek ministra zahraničí USA pro záležitosti západní polokoule Brian A. Nichols v televizi PBS vysvětlil, že Spojené státy Henryho pevně podporují, protože zrušil dotace na palivo a potraviny (26. října). Bez ohledu na to, že tato akce vyhnala masu lidí do ulic! Henry šetřil buržoazii peníze. Kromě haitské vlajky jsou na protestech lidu často vyvěšeny či neseny vlajky Čínské lidové republiky a Ruska, demonstranti tak dávají najevo, že Haiťané odmítají americkou intervenci. Pokud USA zasáhnou přímo, budou muset nejprve přijít na to, jak překonat ozbrojené odmítnutí intervence drtivou většinou Haiťanů – občanů první země v moderním světě, kde se zotročení lidé osvobodili a vyhlásili nezávislost své země.

G. DUNKEL pro workers.org, 11. listopadu 2022

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.