O suverenitě nebo vlastizradě

od redakce

Nevěřil jsem vlastním uším, když jsem slyšel, co prý řekl ve svém projevu pan Petr Pavel v Bruggách na tamní škole, zejména pro evropské úředníky, na zahájení nového školního roku.

Musel jsem se přesvědčit a pokusil jsem se si to vyslechnout a přečíst text, který byl různě zveřejněn. Konstatuji, že je faktem, že prezident republiky ve svém projevu vyslovil možnost diskutovat o zrušení práva veta a o většinovém hlasování v EU. Tak tomu říkám vlastizrada.

Do EU vstupovala Česká republika na základě referenda (jediného, které kdy bylo u nás uskutečněno), ještě před Lisabonskou smlouvou, jako do unie suverénních evropských států, které se rozhodly sdílet volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob. Pro tyto čtyři základní věci se tyto státy rozhodly sjednocovat legislativu. A u ostatních záležitostí ponechat zákonodárství plně v pravomoci národních států. Už Lisabonská smlouva vyžadovala nový souhlas všech občanů, ke kterému žel pro nesmyslné postoje většiny neoliberálů, kteří v té době ještě stále ovlivňovali jak část konzervativních politiků na pravici, tak část levice, nedošlo. Nakonec dodnes nemáme zákon o obecném referendu, a to ho KSČM každé volební období v různých podobách v Poslanecké sněmovně navrhovala. Arogance bruselských byrokratů vedla nakonec Velkou Británii k brexitu. A dnes stále v jednotlivých unijních zemích vyvolává potřebu diskutovat o tom, jestli má vůbec smysl setrvávat v Evropské unii, která neslouží, ale nařizuje, až ponižuje. A to bychom měli podle P. Pavla nejen strpět, ale sami k tomu aktivně přispět. To snad NE.

Neslyšel jsem v projevech pana Petra Pavla před prezidentskými volbami, že by takovou věc chtěl mít ve svém programu po svém zvolení. Tedy i ti, co ho volili, mu k takovému jednání nedali souhlas. Proto jeho krok považuji za zcela nelegitimní, tedy bez souhlasu občanů. Ztráta legitimity vede i ke ztrátě legality, tedy jde o nezákonné jednání. Nevím, kdo mu něco takového poradil, kdo ho tím pověřil, aby vedl politiku, která může vést k úplnému opomíjení českých národních zájmů, až k totální ztrátě suverenity, i té omezené. Měl by jasně odpovědět, čí zájmy tedy ve svém projevu hájil. Jak vlastně přistupuje ke své ústavní přísaze? Zda opravdu chce zrazovat občany rodné vlasti? Pak ale musí vědět, že to se neodpouští.

Vojtěch FILIP

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.