Zastupitelstva měst a obcí měla v závěru minulého roku, ale i počátkem tohoto roku napilno. Připravit a schválit rozpočty pro rok 2023, ceny za svoz odpadů, návrhy cen za vodné a stočné a mnohde i investiční akce v dnešní drahotě, to už chtělo opravdu hodně přemýšlení. Do toho se ještě muselo vměstnat matematické cvičení v podobě 1. kola volby hlavy státu.
Dlužno dodat, že právě o vodu jako životadárnou tekutinu se mnoho zastupitelstva nezajímala, o čemž svědčí běžné projednání a schválení, mnohde nehorázné zvýšení cen, především za vodné. Není bez zajímavosti si všimnout důležité iniciativy Nadace PRAVDA O VODĚ a jeho obětavého nestora ing. R. Novotného. Právě tato nadace v minulosti oslovila senátory s několika dotazy na nepořádky týkající se vodohospodářské infrastruktury, kterou obhospodařují zahraniční korporace. Podobně tak učinila v nedávné době, kdy oslovila prezidentské kandidáty.
Senátoři se k celé situaci nepostavili kladně. Za špatný příklad stojí postoj bývalého senátora Mgr. Václava Chaloupka. Ten doslova uvedl: »Lidé se mě ptají, co si myslím, to je tak obtěžující a otravné. Neodpovídám.« Takže pana Chaloupku uráželo, že se ho lidé dovolili zeptat se na jeho názor. Senátor přitom ani na jeden dotaz nadace neodpověděl. Nebyl sám. Dlužno dodat, že nadace bez podpory občanů, zejména podpory finanční, nemohla připravit fakta a podklady o páchání nekalých činností zahraničními vodárenskými korporacemi u nás. Proto nadaci šlo o to, poskytnout dostatečné důkazy pro objektivní rozhodování i v Senátu PČR. Připomeňme, že pan Chaloupek hlasoval proti vyšetření protiprávních instalací cizích korporací k naší vodě, a proti zacyklení peněz občanů ve vodárenství.
S podobnými dotazy se nadace obrátila i na prezidentské kandidáty. Nadace pracovala přibližně čtyři měsíce na projektu PREZIDENT ČR A VODA. Informovala kandidáty o tom, co se v rámci této oblasti děje a páchá, a požádala je o názor na celou věc. Záměrem bylo na facebookových (FB) stránkách informovat občany, jak se prezidentští kandidáti na celou věc dívají, případně jak by ji řešili. Došlo ale k něčemu nepochopitelnému, což by mělo být vysvětleno. Odpovědi prezidentských kandidátů byly FB zablokovány. Odblokovat se je až na základě žádosti a nátlaku nadace a občanů podařilo po cca dvou dnech těsně před volbami. Ano, prezident nemá mnoho pravomocí, ale v této oblasti může otevřít toto téma ve Sněmovně a Senátu, může dát podnět vládě a kontrolovat, co se v této oblasti děje.
A jak to celé, kromě již zmiňované blokace, dopadlo? Na zaslané otázky odpověděli kladně jen 4 kandidáti, další dva se vyjádřili již dříve, jako senátoři. Kandidáti na Hrad J. Bašta, K. Diviš, A. Vitásková a T. Zima odpověděli kladně a souhlasili i s vyšetřováním, což je podstatné. Naopak senátor P. Fischer hlasoval proti všem opatřením včetně vyšetřování a M. Hilšer se hlasování zdržel, což je téměř totéž. Tito kandidáti a senátoři tedy v zájmu občanů v žádném případě nepracují a nepracovali. Další kandidáti, včetně finalistů, tedy P. Pavla a A. Babiše, se k problematice nevyjádřili. Inu také odpověď. Je ale jasné, že i toto je téma, na kterém se dá bodovat. Jestliže občany »zatím« ceny vodného a stočného mnoho netrápí, neznamená to, že je to nebude trápit později.
Je to škoda. P. Pavel v případě vítězství ve druhém kole bude podporovat válku na Ukrajině, bude podporovat zbrojení a náš podíl na tomto konfliktu v zájmu Washingtonu a NATO. Bude nás dál vtahovat do válečného sporu, což se může podepsat na mladé generaci, která tak k tomu může být zneužita. V druhém případě to bude důvod k umístění vojenské základny a amerických vojáků u nás. A. Babiš by možná mohl být umírněnější a možná na základě jednání s francouzským prezidentem mohl přijít s nějakým překvapivým řešením, třeba mírovým jednáním. Protože ostatní je nenavrhují. Nedivme se proto, že nějaká voda je až na x-tém místě. Přesto je mnoho důvodů, proč to řešit, a to hned. Později může být skutečně pozdě.
Jan REJFEK