Prevence zachraňuje životy

od redakce

Každoročně v květnu nás zaplaví žluté květy měsíčku lékařského, aby nám připomněly nebezpečná onkologická onemocnění. Na náměstích měst se současně objevují Stany proti melanomu, kde si můžeme nechat preventivně vyšetřit nebezpečná znaménka. Ve schránkách opakovaně nacházíme dopisy, kterými nás zdravotní pojišťovny adresně zvou na screening rakovinových nádorů. Investice do prevence se rozhodně vyplatí. Většina nádorů se dá mnohem lépe léčit, pokud se na ně přijde včas. U některých druhů rakoviny je šance na úplné uzdravení v takovém případě i vyšší než 90 procent! Navíc léčba jednoho pacienta stojí miliony korun a náklady pojišťovny na moderní biologickou léčbu nádorů každým rokem narůstají o miliardy.

Počet plošného vyšetřování ale bohužel v době pandemie poklesl o 227 000! Je tedy otázka, kolik nádorů kvůli takovému výpadku v prevenci nebylo odhaleno a přibylo lidí, kteří o svém onemocnění ještě nevědí. Pro zajímavost. S rakovinou se v posledních letech léčí jen u VZP více než 300 000 klientů a vloni na jejich léčbu bylo vynaloženo 16,8 miliardy korun. Pojišťovna proto nyní chystá kromě pokračujícího zasílání dopisů pacientům, také velkou mediální kampaň. Česká republika má jeden z nejlepších systémů onkologických sreeningů. Je proto třeba je v našem vlastním zájmu využít. Na vyšetření, které má odhalit rakovinu prsu, jsou ženy ve screeningovém programu zvané od 45 let. Screening rakoviny děložního hrdla je součástí každoroční gynekologické prohlídky, ženy ve věku 35 až 45 let jsou navíc vyšetřovány i na nákazu HPV virem, která tento druh rakoviny často předchází. Oběma pohlavím jsou určená vyšetření, která mají odhalit rakovinu tlustého střeva nebo konečníku, na které každý rok v ČR umírá kolem 3500 mužů a žen. Od 50 let mohou lidé podstoupit vyšetření na skryté krvácení ve stolici nebo kolonoskopii, při níž lékař prohlíží přímo sliznici střeva.

Mezi zhoubné nádory, kde počet nových případů v ČR stále stoupá, patří melanom. I těchto preventivních vyšetření kůže však v minulých dvou letech poznamenaných pandemií covidu-19 významně ubylo. Odborníci proto očekávají, že v současné době bude více lidí přicházet s nádory v pozdějších stadiích, která jsou obtížněji léčitelná. Zatímco melanom odhalený v prvním stadiu přežijí pět let od diagnózy prakticky všichni pacienti, u pozdějších stadií jsou šance výrazně nižší. Pozdě zachycený nádor znamená pouze dvacetiprocentní šanci na pětileté přežití. Díky preventivním prohlídkám je v prvním stadiu zachyceno asi 62 procent případů. Ve Stanu proti melanomu se proto může česká veřejnost již šestnáctým rokem nechat vyšetřit bez objednání.

V lednu tohoto roku také nově odstartoval pilotní screeningový programu záchytu rakoviny plic. Zapojit se mohou lidé, kteří vykouřili alespoň krabičku cigaret denně po dobu 20 let nebo například dvě krabičky denně za deset let a jsou ve věku 55 až 74 let. Podle demografických údajů a šetření týkajících se konzumace tabáku se cílová populace odhaduje na půl milionu lidí. Pojištěnec, který se rozhodne se screeningu zúčastnit, je odeslán do akreditovaného radiologického pracoviště na CT vyšetření s nízkou dávkou záření. Výsledky jsou zaslány praktikovi nebo pneumologovi. Pokud je nález negativní, chodí pacient na preventivní kontroly. Screening hradí zdravotní pojišťovny a účast je samozřejmě zcela správně svázána s odnaučováním se kouřit. Osobní zodpovědnost za své zdraví je nejen u prevence velmi důležitá. Tak pojďme do toho!

Soňa MARKOVÁ

Přečtěte si další články

8 komentáře

PetJednaLenin 14/05/2022 - 15:07

Zrovna vy dva vite,
ze je to Putlerova valka,
a ze barbarska horda se tak chovat umi.

jmm 14/05/2022 - 05:47

Nejsem lékař, ale jak se má “zachytit” rakovina konečníku, když preventivní vyšetřeni /kolonoskopie/ je
za 5-8 let….
Když už má člověk problémy, tak asi už je docela pozdě…..

PetJednaLenin 13/05/2022 - 17:26

BOLSEVICI CO DAL ❓
byvala 2. armada sveta📱🖥️🚽👞🧥

Zachycený hovor s útočníkem a jeho ženou jasně demonstruje rostoucí postoje v ruské armádě – touhu opustit válku jakýmkoli možným způsobem.

❗️”Přišlo 100 mariňáků, dostali 50.”
Ruské ztráty jsou velmi vysoké a demoralizující.

Ruští vetřelci jsou ve válce na Ukrajině tak zuřiví, že se jich jejich vlastní ženy začnou bát.
Zvěrstva, která na Ukrajině páchají, změnila psychiku vojáků.

fronda 14/05/2022 - 00:25

Takových “hovorů” já “zachytím” každý den deset. :P

jmm 14/05/2022 - 05:43

“petulko iljusi” zachycený psychiatře
Válka je vůl
War=OX
Válek je, ale mnoho druhů….

PetJednaLenin 14/05/2022 - 15:35

Zrovna vy dva vite,
ze je to Putlerova valka,
a ze barbarska horda se tak chovat umi.

PetJednaLenin 14/05/2022 - 15:37

Sorry JMM,
souhlasis tedy, ze ruZZko ma pravo vpadnout na Ukrajinu, nicit a vrazdit?
Na Putlerovu valku a rozmrdani celeho sveta?
OK?

fronda 14/05/2022 - 15:48

“ruZZko” je krycí název pro banderovskou diktaturu? Ne, ta nemá žádná práva.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.