Home Komentáře Samá nedobrá řešení

Samá nedobrá řešení

od redakce
26 komentáře

Nemyslím, že byl chytrý nápad dodat na Ukrajinu lehké zbraně a munici za stamiliony. Půjde jenom o další mrtvé a další protahování války. Bojím se odhadnout, kolik to bude stát životů. Válka zároveň bude krutější a utrpení se bude zvyšovat. Všech. Ukrajinců i Rusů. Putinovo rozhodnutí pro velmi nedobré řešení sporu Ruska a NATO se nemůže totiž zarazit »u dveří«. Byla by to prohra Ruska, a to si nemůže dovolit, když už něco začalo, prohrát.

Jak dosud probíhají boje na Ukrajině, víme málo. Naše média nám průběh líčí výběrově a jednostranně. V jednom však mají pravdu – zbytečně umírají lidé. Nevinní lidé, kteří jako my do poslední chvíle věřili, že něco podobného se nemůže stát. Válka ale už kolikátý den probíhá ve městech i v širých pláních. Podivné, že bez bitev letadel. Nemohu si nepoložit otázku: Má vůbec Ukrajina ještě nějaká a proč v této věci naše média tak mlčí?

Válečná antiruská propaganda se po ruské akci rozjela naplno. Nemohu se tomu divit. Putin se opravdu snížil na úroveň pistolníka z Ameriky. Ten po boku s NATO si počínal stejně, když obsazoval Irák a Afghánistán, bombardoval Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Libyi a pokoušel se ovládnout Sýrii. Jenže tehdy, nebylo to tak dávno, se téměř nikdo neodvážil zvednout hlas proti agresi. Že by nešlo o stejný problém? Proč nikoli?

Rusko odolávalo touze po podobném řešení. Naneštěstí neodolalo. Není zdůvodněním, že bylo zahnáno do kouta a že muselo přijmout nějaké rozhodnutí. Když stálo s vojsky na hranicích a požadovalo plnit dohody z Malty, bylo stále v jisté psychologické převaze. To válka změnila. Ta totiž nikdy nebyla a není řešením, i když vítěz si potom její výsledek přivlastňuje. U poraženého však vždycky vyvolává emoce, touhu po odplatě.

Tak je tomu i dnes. V atlantické Evropě se konají organizované demonstrace nikoli proti válce vůbec. Jsou cílené a zaznívají na ní i hlasy, aby dokonce Evropa (tedy NATO) se zapojila do střetu, vtrhla do Ruska a úplně ho zničila. Jde o velmi nebezpečný extrémní požadavek, který by uvedl do akce ty nejničivější zbraně. To by znamenalo smrt milionů. Naštěstí ti, co jsou si vědomi důsledků, se stále realisticky drží zpět. Svou politikou »přilévání oleje do ohně« namísto hledání účinných východisek však válku nezastaví. Tím jen nechají svému osudu tisíce těch, kteří jsou na obou stranách zákopů a desetitisíce civilistů na ukrajinské straně.

Jsem proti válce. Odsuzuji ruský útok, nebyl a nikdy nebude řešením, ale varuji před další eskalací nebo »jen« před akcemi, které prodlužují válku. Svět chce totiž žít, nikoli být zničen jen proto, že jedna strana nebyla schopna naslouchat a snažila se vnutit svůj »jedině správný« názor »na způsob života«, zatímco druhá se domnívala, že všechno vyřeší překvapivou »ranou na solar«.

Jaroslav KOJZAR

Přečtěte si další články

26 komentáře

Yurri Simon 02/03/2022 - 13:52

Vždyť na tebe taky dojde, ty ruské, fašistické prase.

Jaroslav Prchal 01/03/2022 - 22:05

“Nemyslím, že byl chytrý nápad dodat na Ukrajinu lehké zbraně a munici za stamiliony. Půjde jenom o další mrtvé a další protahování války,” píše Kojzar. Nevím jak kdo, ale já si to vysvětluji tak, že by si autor přál, aby Putin okupoval Ukrajinu co nejrychleji. Na druhou stranu si musíme položit otázku, kde brali celé ty roky zbraně bojovníci ze vzbouřeneckých republik. Protože kdyby jim je nedodávali Rusové, měli už dávno jen klacky a kamení. A tomu dodržování dohod z Minsku. Ty první zkrachovaly, ale následoval Minsk II. Bezprostředně po něm dobyly ruské tanky Debalcevo.

Bavor 02/03/2022 - 00:50

Na vaši otázku se dá lehce odpovědět. Separatisté brali zbraně ze skladů bývalé Rudé Armády, které byly na území Donbasu. To byl prvotní zdroj. Dále těžké zbraně (některé) koupili od velitele tankové opravny v Alčevsku. Ten jim je prodal i s kasárnami a s penězi zmizel do zahraniží. To byl druhý zdoj. A nesmíte zapomínat, že Donbas byl průmyslovým centrem Ukrajiny, kde se zbraně vyráběly – třetí zdroj. A čtvrtým zdrojem, zejména těžkých zbraní, byla sama ukrajinská armáda. Spoustu trofejí totiž separatisté získali z takzvaných “kotlů”, ve kterých ukrajince obklíčili – například “jižní kotel”, ilovajský kotel, Děbalcevský kotel (tam ukrajinci ztratili téměř celou třetinu svých těžkých zbraní, které v té době měli). A pokud se týče střeliva, tak jediná munička, kterou Ukrajina v té době měla, byla právě na Donbasu a na území DNR. Doufám, že vám taková odpověď udělá radost.
A pokud se týče dohody Minsk 2. tak tu podepsali právě proto, že doufali, že porážka, kterou utrpěli u Děbalceva, nebude tak katastrofální.

Yurri Simon 02/03/2022 - 13:51

Ano, i my se těšíme, až zanedlouho začnou v Rusku ve velkém vybíjet drobné hlodavce, a sklízet lebedu, aby k těm myším měli i nějakou přílohu.

INFO ARMY 01/03/2022 - 18:39
INFO ARMY 01/03/2022 - 18:25

Je to co hodinu jinak,najdete to tam,pokud toto k vam dojede!Moje Army dava banderovcum kapky!

http://www.youtu.be.com/watch?v=jaxeow9wpty

Miroslav Rys 01/03/2022 - 18:57

Je to tak hodinu, co sis nevzal prášky, magore 😃😃

PUTIN INFO 01/03/2022 - 18:23

Je to co hodinu jinak,najdete to tam,pokud toto k vam dojede!Moje Army dava banderovcum kapky!

http://www.youtu.be.com/watch?v=jaxeow9wpty

Yurri Simon 01/03/2022 - 19:30

Půjdeš sedět, rusáku. Už jsem na tebe upozornil.

Manitius 01/03/2022 - 17:29

Když někdo jede desítky let v uzavřeném myšlenkovém vlaku, pak je těžké si připustit, že jediným způsobem, jak zlikvidovat jaderného štváče Putina je buď vojenský zásah NATO posvěcený Radou bezpečnosti OSN (navzdory ruskému vetu), nebo totální ekonomická blokáda. Letitá propagace zvráceného ruského režimu komunisty by měla být předmětem vyšetřování.

Bavor 02/03/2022 - 00:57

To jako v rámci svobody slova, názorů a jejich šíření a svobody tisku? To jsou přece VAŠE hodnoty, ne? Nestyď se a udělej na mne trestní oznámení!

Manitius 02/03/2022 - 06:06

Svoboda slova neznamená, že si může kdekdo žvanit, co se mu zlíbí a nadávat komukoliv. Takhle si vykládají demokracii komunisté a různí jiní extremisté. Kdo léta podrýval důvěru v EU, NATO, demokracii, obhajoval totalitní režimy, je dnes spoluzodpovědný za genocidu a válečné zločiny těchto režimů. Přisluhovači a užiteční idioti se totiž vždycky hodí. Neboj soudruhu, na všechny dojde.

o.motl 01/03/2022 - 12:51

Takže dodávky zbraní sovětskému Rusku během WW 2 byla zbytečná eskalace a prodluživání konfliktu. Kojzar si může podat ruce se slepicí Konečnou. Ta psala o hašení benzinem.

Yurri Simon 01/03/2022 - 16:46

Rusáci měli podle pomateného Kojzara nafasovat po přepadení jejich spojencem Hitlerem bonbóny, lízátka, dřevěné atrapy pistolek a mávátka. Bože můj, to je ale ko.ko.t….

Lubomír Šálek 01/03/2022 - 11:44

Soudruhu, jsem rád, že podporujete Putina. Vaše kecy v záběru, jak to odsuzujete, jsou nepodstatné. Váš úvod je symptomatický – už to začalo. Soudruhu, nic nezačalo, to váš kámoš, komunista a kágébák začal regulérní válku ve stylu Hitlera. A nevyskakujte, že to není komouš. Kágébák se ve vaší bratrské straně vyučil. Také mě těší, jak píšete, že soudruh Putin to nemůže ukončit. Správně, to jen ukazuje, jak je výtečné, že jsme v NATO, protože si na nás netroufne. Smůla pro vás, druhá bratrská pomoc, která vám kdysi zaručila vládnutí (to byly krásné časy, co, sedět na ruských bodácích) se jaksi konat nebude.

honza gajdoš(gajdosh) 01/03/2022 - 12:24

Pane Šálek, tenhle Kojzar, (Krýzl), nebo pod jakými nicky psal do RP, nikdy nebude brát objektivní fakta. Pro něj a stejné entity je prostě právo VŽDY na straně Ruska ať tam vládne kdo chce. Hlavně že tam platí státní ideologie a liberalismus je u nich zločin

Sluka 01/03/2022 - 10:45

Soudruzi kde ste byly když vraždily rusové u nás,pobaltské státy také opouštěly s krví narukou. Jak ste pomáhali
slovincům, chorvatům proti srbům. Balkánský teror rozpoutalo Srbsko. Soudruzi proč lžete.

jmm 01/03/2022 - 10:54

Ha ha vraždění?
Ale takový napalm a “oranž”/Agent Orange….

petr 01/03/2022 - 15:05

Sluka : ale,pane – lhaní vždy bylo,je a bude u komunistů norma,to je veřejně a po zkušenostech zatraceně profláknutá věc … :)

Velký Max 01/03/2022 - 09:32

Pokud tento článek prošel korekturou pak je třeba dotyčného (vola) poučit, že je určitý rozdíl mezi Maltou a Minskem. Kojzar by také mohl někdy příště objasnit svoji myšlenku “V atlantické Evropě se konají organizované demonstrace “, ta na Václavském náměstí a dalších zemí třeba V 4 byly kde?,

jmm 01/03/2022 - 10:51

“vola” to je teda úroveň…to mě v žádném případě nepřesvědčí-spíše naopak…

petr 01/03/2022 - 15:01

Max : no,jooooo,soudru Kojzar … hlavička VUMLem pomazaná :) https://neovlivni.cz/cesti-komuniste-psali-o-ukrajinske-agresi-omyl-tvrdi-nyni/?utm_s

Bavor 02/03/2022 - 01:13

Milý Petře,nepsali omyl, ten článek byl pravdivý, to, že ho stáhli bylo proto, že se nechali zastrašit vyhrožováním nejvyššího státního zástupce a zprávami o zastavení údajně dezinformačních stránek. Skutečností je, že týden před spuštění ruské akce ukrajinská armáda začala intenzivně na celé frontě v Donbasu intenzivně ostřelovat města a vesnice při frontě a na některých úsecích i útočit.

Yurri Simon 02/03/2022 - 13:54

Bavor, že ty věříš i na hejkala a bludičky..?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.