Výzva k míru od muzikanta Waterse

od redakce

Před Radou bezpečnosti OSN se odehrála vskutku mimořádná událost, kdy na ní prostřednictvím videohovoru promluvil hudebník, zakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters. Mluvil o válce na Ukrajině. Řekl to, co říká (anebo pokud se oprávněně bojí o svou existenci, si potichu myslí) mnoho lidí ve světě, že válka na Ukrajině musí být neprodleně ukončena a že byla vyprovokována chováním západních zemí vůči Rusku. A to Waters před diplomaty v RB přitakal, že tím, kdo válku začal, bylo Rusko, a odsoudil je za to. Takže následná sprcha na jeho hlavu nemusela být tak studená. Ale co poté ztropil především ukrajinský zástupce, jen potvrzuje i mé osobní zkušenosti – že oficiální představitelé současné ukrajinské moci jsou agresivní a lidi s jiným názorem urážejí.

Waters není politickým nováčkem, který by si náhle vzpomněl a své názory veřejně prezentoval. Sleduje válku na Ukrajině od samého počátku, vlastně i politiku velmocí. Vloni v září napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta, v němž obvinil ukrajinské extrémní nacionalisty, že přivedli zemi do zničující války. Již tehdy kritizoval Západ za dodávky zbraní Ukrajině a kritizoval NATO, že podle něj Rusko provokovalo. Jistě tím Waters mínil rozšiřování vojenských základen Severoatlantického paktu blíž a blíže k ruským hranicím, což musí Rusko logicky vnímat jako své ohrožení. Bez systému mezinárodní bezpečnosti, všemi odsouhlaseného, by takovýto jednostranný krok musel vnímat jako ohrožující každý stát.

Protože víme, jak netolerantní atmosféra panuje nejen v České republice, ale i v jiných zemích, je velmi statečné od tohoto umělce, že se nebojí vystoupit se svým názorem veřejně. Na válečné akce Američanů v Iráku, kam tito »mírotvorci« vstoupili bez souhlasu RB, před lety reagoval protiválečnými písněmi. Podle toho, co jsem si o Watersovi přečetla, na svých současných koncertech ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem »válečný zločinec«, protože podle něho USA válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta přiměly k jednání. Ano, to je naprosto zřejmé, že jedinou silou, které se Zelenskyj podrobí, je tlak z Bílého domu. Tam totiž sídlí Zelenského řídicí struktury.

No, a jak to bylo s reakcí ukrajinského velvyslance v OSN? Waterse hloupě vyplísnil slovy »tady žádná létající prasata« (asi připomenutí nafukovacích létajících prasat při koncertech Pink Floyd) a doporučil mu, aby pokračoval v »brnkání na kytaru«. Prý – »jde vám to lépe, než poučování Rady bezpečnosti o tom, jak má dělat svoji práci«.

Aha… Takže když zpěvačka Joan Baezová na bratislavském koncertu v létě 1989, kde se úlohy nosiče její kytary ujal Václav Havel, promluvila k politické situaci v ČSSR a z pódia pozdravila disidenty, bylo to v pořádku. Zato když o tři desítky let později se veřejně vysloví k politické situaci občan Waters, nakážou mu »ti správní politici a diplomati« mlčení a brnkání na kytaru. Baezová je představována zásadně jako mírová aktivistka. A Waters? Ministr Lipavský jej nazval »užitečným idiotem«…

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.