Zamyšlení při příležitosti 14. září – 85. výročí úmrtí TGM

od redakce

Po skončení druhé světové války nám řídící učitel Oldřich Bartoš dne 14. září 1946 začal v první hodině vyučování vlastivědy číst ze školní kroniky následující informaci: »Dotlouklo jedno z nejušlechtilejších srdcí, srdce presidenta Osvoboditele, jenž byl také čestným občanem naší obce. Jako bychom všichni cítili, že ztrátou jeho ztrácíme jistotu a svoji bezpečnost, bezpečnost našeho národa a státu. Pohřeb byl konán 21. září (1937) do Lán, do společného hrobu, kde se setkal se svou velkou ženou v tichém nekonečném smíru v klínu země, kterou tolik miloval. V naší obci uctěna památka zemřelého presidenta 17. září ve škole. Klid a slzy byly důkazem veliké lásky k tomu, který odešel navždy.«

Poté nám řídící učitel přiblížil život a dílo této veliké osobnosti a připomenul, že v roce 1938 obec a místní spolky uvolnily finanční prostředky, aby umožnily žákům místní školy výlet do Prahy, aby uctili její velikost a Pražský hrad – symbol české státnosti. Z těchto prostředků každá rodina obdržela zdarma zarámovaný obraz prezidenta T. G. Masaryka a současně bylo rozhodnuto vybudovat Památník občanům padlým v první světové válce. Rodiny si pořídily nové československé prapory pro výzdobu svých domů. Řídící učitel neopomenul připomenout, že 24. září 1938 byla vyhlášena mobilizace. Mobilizovaní muži se loučili s místními občany a s rodinami právě u nově odhaleného památníku. Slova, zapsaná v kronice, že skonem prezidenta T. G. Masaryka ztrácíme bezpečnost, se naplnila. Mnichov 1938 rozhodl o likvidaci našeho státu, jehož rozhodujícím tvůrcem byl T. G. Masaryk. Na čtení z kroniky i na slova řídícího učitele o významu T. G. Masaryka jsem nikdy nezapomněl.

Lidové noviny dne 14. září 1937 napsaly: »Dnes vydechl naposled T. G. Masaryk, Osvoboditel, duchovní tvůrce a první president Republiky československé. Tím se uzavírá věčným mírem jeho tříletý boj se smrtí, ve kterém tělo lidské není nikdy konečným vítězem. I tuto smrt musíme přijmout s odevzdaností a pokorou. Zemřel stařec v plnosti života, muž v plnosti cti a vladař v plnosti lásky. Taková smrt není než naplněním. I v tuto chvíli smutku věřme a doufejme, občané Republiky československé, celou Masarykovou vírou v nesmrtelnost lidské duše a božský řád věcí, že T. G. Masaryk se dívá na nás dál.«

Lidé vnímali jeho vzkaz

Co si učitelé, občané a činitelé naší obce mysleli o odkazu prezidenta Masaryka? Především vnímali jeho vzkaz: »Byl jsem čtyřikrát zvolen presidentem naší republiky. Snad mi to dává legitimaci, abych vás prosil, abyste při správě státu pamatovali na to, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Sám jsem si toho byl vždycky vědom. Budu se na vás dívat, jak to vedete.« 

Občané chápali, že ideje Masaryka porostou, pokud náš národ bude moci žít a tvořit své vlastní dějiny. Dějiny provázené moudrostí, duševní velikostí, vysokou a přísnou mravností. A to vše, aby bylo provázeno samozřejmou ryzostí, neporušitelnou vnitřní čistotou a lidskou důstojností, plnou lásky. To znamenalo v životě nic lidského neporušit, ale naopak v každém okamžiku života vyvíjet snahu, aby člověk zůstával člověkem spravedlivým a prostým, aby vždy hledal pravdu. V každodenním životě vyvíjet snahu, aby člověk miloval člověka, ctil jeho důstojnost a uznával jeho svobodu. Starat se, aby osobnosti státu oplývali národními rysy a dějinnými zkušenostmi našeho národního obrození. Aby oplývali demokratičností a světovostí, intelektem a vírou ve svůj stát a ve schopnosti lidu, neustupovali před překážkami.

Na tomto odkazu T. G. Masaryka občané nic neměnili ani v době, kdy v roce 1934, před prezidentskými volbami, šli komunisté do předvolební agitace s heslem: Ne Masaryk, ale Lenin. Nepochopení odkazu T. G. Masaryka se projevilo i v padesátých letech minulého století. Všude se bouraly sochy T. G. Masaryka a odsuzoval jeho odkaz. Jako mladý komunista jsem to těžce chápal. A když jsem studoval v následných letech vysokou školu politickou, tak jsem si jako podklad ke své diplomové práci, mimo domácích a zahraničních klasiků marx-leninismu, vybral i knihu T. G. Masaryka České myšlení! Byl jsem přesvědčen, že ani v socialismu bychom neměli zrazovat jeho odkaz, ale naopak využívat.

V Lidových novinách 18. října 1922 T. G. Masaryk napsal článek pod názvem: Komunistická duše. Psal: »Komunistická duše je duše složitá. Jest to prokázáno již tím, že se v ní měšťák naprosto nemůže vyznat (ostatně by se správný komunista velmi proti tomu ohradil, aby byl chápán měšťákem). Ve svých dohadech o duši komunistické tápe tedy měšťák v nejtemnějších tmách a domnívá se, že duše komunistická je černá jako smůla pekelná, hořká jako koňský kaštan a palčivá jako jedovatý ryzec, jsouc výhradně prosycena a rozpálena nepříznivými šťávami třídní nenávisti. Není však tomu tak zle. V soukromí je duše komunistická naopak duší veselou a úsměvnou, jež se dovede líbezně kochati ve věcech, nad nimiž by hned ztratila všechen humor tlustokožná a sádelnatá duše měšťákova. Například co je komunistovi podle Rudého práva „příjemným a veselým pobavením“ je tu četba brněnských komunistických Šlehů, neboť ony ‚bičují a mrskají všechnu faleš, zradu, a ničemnost vládnoucích vrstev‘. Jest jí tedy příjemnou a veselou zábavou dočítati se o falši, zradě a ničemnosti vládnoucích vrstev a miluje mrskání bičem. Kde by v jiné duši nad slovy o falši, zradě a ničemnosti tesklivě hrklo, tu se koutky komunistických úst roztáhnou k pobavenému úsměvu. Stojí-li tedy v Rudém právu, že „éra Masarykova je i v kulturním oboru vládou nejhoršího temna, pokrytectví a mravní korupce“, není to myšleno tak tuze černě, ba ne, to je tu jen proto, aby byla komunistická duše příjemně a vesele pobavena. Je upřímně potěšena, když se dovídá o nejhorších hanebnostech, mrzkostech a gaunerstvech ve vládnoucích vrstvách a v éře Masarykově. A Rudému právu nutno je přiznati, že o tuto příjemnou a veselou zábavu svých čtenářů pečuje měrou štědrou, pilně a vydatně, udržujíc takto složitou komunistickou duši v ustavičném veselí.«

TGM: Socialismus právem žádá sociální zákonodárství

V knize České myšlení T. G. Masaryk mj. píše: »Sám nejsem přívržencem komunismu, marxismus odmítám filosoficky, socialismus akceptuji; nestačí starší filantropie pouze humanistická, socialismus právem žádá sociální zákonodárství. Socialismus pro moderního demokrata je také problémem filosofickým, nejen hospodářským, ačkoliv do velké míry ano, my chceme, aby bylo dost chleba, to je dnes hlavní požadavek, ale člověk nežije pouze chlebem…«

V těchto souvislostech nemohu nevzpomenout na rozhovor redaktora se synem T. G. Masaryka Janem Masarykem. Jan Masaryk říká: »Já si vzpomínám, když táta ještě žil, jak k němu chodili naši agrárníci a servírovali mu třikrát denně místo jídla nápad postavit komunistickou stranu mimo zákon. Táta byl vždycky rozhodně proti tomu. Jednou se mě zeptal, co si myslím o těchto pokusech našich státních zbavit se opozice touto snadnou cestou. Tak jsem mu řekl, že když jsme jako kluci čutali merunu, nikdy nám nenapadlo jít k soudci a chtít po něm, aby vyhodil ze hřiště těch jedenáct kluků, kteří hráli proti nám. Mohl vyloučit jen ty, kteří nehráli fair…«

A dále Jan Masaryk dodal: »Jestliže je vůbec nějaký ráj, je asi beztřídní. Ačkoliv i v nebi máte anděly a archanděly. Já jsem prosím pro beztřídní společnost, ve které každý bude mít, co potřebuje. Jenže z děcka neuděláte vousatého mudrce přes noc. Lidi musejí dospívat postupně. Nemůže vám být šedesát zítra, když vám ještě včera bylo dvanáct. Já vím, že můžete dostat revolucí dneska to, co všichni slušní lidé na světě chtějí dosáhnout zítra. Ale když nenecháte věci dozrát přirozenou cestou, tak se vám stane, že uzrajou jablka kyselá, a nic se nedivte, když v nich budou červi…«

Kyselý polistopadový vývoj

Ovlivněn myšlenkami našich osobností si dovolím říci, že i listopadový puč v roce 1989 a následný vývoj byl kyselý, prolezlý červy. Iluze občanů vyprchaly. Mnozí dnes vědí, že v bajkách o 17. listopadu 1989 zemřela pravda. Páteře mnohých se zhroutily. Mocní a různí převlékači kabátů umlčeli pravdu i vlastní svědomí. Zlikvidovali tradice naší české společnosti. Tradice je společné dílo generací, společná a samozřejmá kázeň. Proč od ní utíkat k cizím zvykům a pořádkům? Jde o krizi určité části inteligence? Pak slovy Masaryka musíme se zamyslet nad kořeny, nad výukou ve škole, výchovou doma. Když ještě významný člověk, spisovatel a historik Zdeněk Mahler žil, tak k dnešku řekl: »Stačí si dnes připomenout Masaryka. Ten kdyby vstoupil do našich současných problémů, ten by s tím pěkně zacloumal. Za první republiky se také kradlo, ale byl tu nějaký mravní maják, kterému se dnes kde kdo pošklebuje – ‚Tatíček Masaryk‘. Když se president Masaryk dověděl, že je nějaký ministr zapleten do korupce, stačilo, aby mu nepodal ruku a ten pán se sbalil a šel. Dnes se ve vládnoucích vrstvách mluví o tom, že morálka je virtuální pojem. Masaryk v politice obrovsky zhodnotil vše, co souvis  s českými dějinami, a z nich dovodil, že česká politika musí být evropská, světová. Podařilo se mu na tom vybudovat ideu československého státu. Na čem je založena idea současného českého státu?«

Národnímu myšlení stále blízký

Toť velmi těžká a složitá otázka.Jsme tam, kde Masaryk nechtěl nikdy být! Zůstávám v přesvědčení, že vracení se k jeho odkazu není v rozporu s ideály demokratického socialismu. Nemusím brát všechno doslovně. Masaryk mluvil jinou řečí než já. Kladl si však a řešil stejné otázky, které dodnes nepozbyly na aktuálnosti. Naopak je našemu národnímu myšlení stále blízký ve všech směrech života. Oplýval střízlivou autentičností, živostí a mravní opravdovostí, uvědomělou lidskou existencí. Zvýrazňoval úlohu práce jako prostředek osvobození lidství, odsuzoval odcizení práce. Zvýrazňoval dějinné vědomí českého člověka, navazování na naši národní minulost. Uznával a propagoval kulturně-filosofickou koncepci kněze mistra Jana Husa, myslitele a pedagoga světového významu Jana Amose Komenského, osvícenského učence, zákonodárce spisovné češtiny Josefa Dobrovského, historika a politika Františka Palackého, novináře a politika Karla Havlíčka Borovského. Ideály humanitní byly jeho doménou, protože vzkřísily český národ národně i státně. Tyto ideály byly v programu komunistické strany po druhé světové válce. Rovnost nikoliv jako bezduchá nivelizace, ale jako právo rovnocenně uplatnit své schopnosti a právo na spravedlivou odměnu své práce, jako právo na lidskou důstojnost. Svoboda nikoliv jako právo na sobectví, jako právo žít na účet cizí práce a cizího svědomí, jako právo na lhostejnost k bídě druhých, ale svoboda jako právo a příležitost účastnit se a užívat společného budovatelského díla, jako právo a povinnost vzájemně si pomáhat, tedy soudružnost a solidarita. Humanita nikoliv jako prázdné heslo, jako pouhé dílčí záplatování nedostatků a bídy mnohých, jako řečnění a podivuhodná bezohlednost a bezcitnost ve skutcích, ale humanita jako odstraňování křivd, bezcharakternosti, podvodů, jako skutečné bratrství lidí, založené na vzájemné úctě a pomoci, jako projev účinné lásky k bližnímu, vyjadřovaný prací.

V této souvislosti připomínám knihu Radovana Richty Civilizace na rozcestí. Její obsah není v rozporu s Masarykovými ideály ani s ideály demokratického socialismu. Ve své knize píše mj.: »Tím, že věda se stává ústřední výrobní silou, nabývá masový rozvoj člověka tvůrčích sil každého jednotlivce, povahy rozhodujícího parametru ve vývoji civilizace… Vzniká nutnost neustále tvárné, novátorské koncepce vlastního i společenského života, a to je složitý proces… Socialismus stojí a padá s vědou, stejně jako stojí a padá s vládou pracujících… Vědeckotechnická revoluce je takovým specifickým pohybem výrobních sil, který je neuskutečnitelný bez pozitivní účasti všech členů společnosti…«

Práce Radovana Richty navazuje nejen na Masaryka a osobnosti prosazující demokratický socialismus, ale rozvijí myšlení, praxi, inspiruje, přibližuje, ale nerozděluje národ. Neustálé dělení národa, vnucování různých vizí, i prostřednictvím zahraničních sil, je pro český národ likvidační.

Proč zrazujeme Masarykovy ideály?

Profesorka Stanislava Kučerová napsala: »I dnes, po uplynulých staletích, se můžeme ptát: Kde zůstalo varování knížete Svatopluka z Velké Moravy? Proč jsme dovolili rozbít společný stát? Proč stále někteří bratři podporují mezi sebou něco či ono oddělit, aby se o to mohli přetahovat a přít? Vrátí se někdy Svatoplukovy pruty k sobě?«

Jen dodám, proč zrazujeme a v jakém zájmu Masarykovy a socialistické ideály? Proč se podílíme na odnárodňování naší vlasti a na rozprodeji bohatství lidu? Odpovíme si? Doktorka Marie Neudorflová napsala, že »Masaryk demokracii viděl jako ‚úsilí proti nadpráví, proti násilnosti, jako cestu k odstranění mravní, duševní a sociální nespravedlnosti lidí, že je třeba efektivně kontrolovat politickou moc. Požadovat, aby všechny politické strany měly společný základ orientovaný na veřejné dobro. Mravnost měla být součástí politiky. Poukázal na potřebu vědy a mravnosti v politice, na potřebu zapojení každého do smysluplné, efektivní práce a dělby práce.« Vzpomínám, jak na jedné poradě v Praze v dubnu roku 1968 A. Dubček pravil: Dáme možnost všem politickým stranám, pokud potvrdí, že se budou podílet na rozvoji naší vlasti a demokratického socialismu.«

***

Malé zamyšlení u příležitosti výročí úmrtí T. G. Masaryka mě vedlo k porovnání jeho odkazu s dneškem i s idejemi demokratického socialismu. Je na škodu věci a dalšího vývoje české společnosti, že i mnozí komunisté se těmto ideálům vysmívají a pracují na různých vizích liberalismu. Máme přece dobré zkušenosti s rozvojem bohatství našeho státu v dlouhé jeho historii, a především v socialismu. Politika T. G. Masaryka a demokratického socialismu byla založena na poznání pravdy a uskutečňování lásky k člověku. Byla to politika rozumu a lásky! Tak tuto vizi podporujme!

T. G. Masaryk pravil: »Politika rozumná a poctivá, jak i učil K. H. Borovský, je nejúčinnější a nejpraktičtější. Různí nevěřící chytráci jsou koneckonců hloupí.« Bohužel, nebezpečně škodí české vlastiDodnes platí citát, který byl zveřejněn v roce 1920: »Kuj, tatíčku, železo, kuj. Národ je tvůj!«  

Rudolf HEGENBART

Přečtěte si další články

41 komentáře

NKVD 16/09/2022 - 06:25
petr 15/09/2022 - 20:39

Už mi je jasné, čo najviac nesedelo na tých prirovnaniach Putina k Hitlerovi.
Obidvaja sú monštrá, ale iba jeden z nich vybudoval efektívnu vojnovú mašinériu, proti ktorej sa musel zmobilizovať skoro celý svet.
Putin má namiesto armády skorumpovaný, hrdzavý, demoralizovaný a zmätený šrot, ktorý už nikto na svete nebude brať vážne.
Bolo by fajn, keby nejaký historik pozrel, či sa niekedy už stalo, aby takto územne rozsiahla krajina bola takto slabá.
Dostávajú výprask u menšieho suseda, ktorý pred ôsmimi rokmi takmer nemal armádu. Západ Ukrajine síce materiálne pomáha, ale je to pomoc na úrovni promile z HDP západu.
Rusi teraz vypálili 11 drahých presných rakiet na elektrárne v Charkove, len aby spôsobili blackout a trápili civilné obyvateľstvo – absolútne žiadne vojenské ciele. Pretože toto je jediné, čo vedia, jediné čo predviedli za celý ten čas.
Predstavujem si, ako sa čínsky prezident Xi Jinping stretne najbližšie s Putinom. Bude to musieť byť neskutočný diplomatický výkon, ak sa mu podarí nedať najavo to pohŕdanie.
Ak niekto sympatizuje s Ruskom, lebo má rad silu a pevnú ruku alfa lídra, tak to je dnes už extrémne na smiech.
Z Putina si robia prdel už aj proruské telegramy, lebo cez víkend, keď sa mu rozutekala armáda na východe Ukrajiny, otváral nové ruské koleso v Moskve a snažil sa pritom vyzerať veselo. To koleso sa mu potom zaseklo.

fronda 15/09/2022 - 21:59

Hitler byl nacistický diktátor, kdežto Putin je prezidentem v buržoazně demokratické zemi.

RASPUTIN 15/09/2022 - 16:31

Ruští fanatici kritizují Kreml, že se mu vraždění a ničení dost nedaří. Už odhalují vnitřní nepřátele

Publikováno 15. 9. 2022
Igor Girkinkremelská propagandarusko-ukrajinská válkaVladimir Putin
Pravicoví nacionalisté šíří novou verzi nacistického mýtu o „bodnutí do zad“, kterým vysvětlují drtivé porážky Ruska na Ukrajině. Kritizují Kreml, armádu, ministerstvo obrany a zrádné elity. Chtějí rázně zatočit s Ukrajinou i „vnitřním nepřítelem“.

Vzniká nové ruské protestní hnutí, které však není ani prodemokratické, ani protiválečné. Často jsou to nejextrémnější příznivci vůdce Vladimira Putina, kteří jsou rozzuřeni vojenskou katastrofou Ruska na Ukrajině. Chtějí, aby Putin válku vystupňoval, použil ničivější zbraně a ještě nemilosrdněji zasáhl ukrajinské civilisty. Otevřeně útočí na ruské vojenské a politické vedení za to, že údajně brzdí plnou sílu Ruska. Putina příliš nezmiňují. Pro další vývoj Ruska po případném Putinově pádu do nevěští nic dobrého
Článek na Foreignpolicy.com mapuje, kdo všechno dnes ostře kritizuje kremelské činitele. Přes různost jednotlivců a skupin je základní motiv společný. Vytváří fantazijní svět, ve kterém je všemocná ruská armáda poražena domácími nepřáteli. „Ve skutečnosti toto vyprávění zní podobně jako Dolchstosslegende, německá konspirační teorie ‚bodnutí do zad‘, která z porážky země v první světové válce vinila zlovolné domácí nepřátele, včetně Židů. Toto vyprávění o vojenské porážce se stalo nedílnou součástí propagandy, která vynesla nacisty k moci.“

Propagátory tohoto mýtu je jakási volná koalice na internetu aktivních „krajně pravicových ideologů, militantních extremistů, veteránů války na Donbasu v roce 2014, žoldnéřů ze skupiny Wagner, bloggerů, válečných reportérů provozujících vlastní kanály na Telegramu a jednotlivých pracovníků ruských státních médií“.

„Jejich požadavky jsou tyto: Chtějí další válečné zločiny – žádné slitování, žádné výčitky, žádné předstírání, že jim vůbec záleží na smrti civilistů, dokud nebude Ukrajina zcela pokořena a samotná myšlenka ukrajinskosti navždy vymazána. Mnozí prováleční bloggeři, frustrovaní překvapivou a nečekanou porážkou na ukrajinské charkovské frontě, požadovali rychlou odplatu bez ohledu na civilní oběti. Někteří doporučovali jaderný úder na Kyjev, hlavní město Ukrajiny, s cílem dekapitovat vládu; populární blogger Maxim Fomin (který bloguje jako Vladlen Tatarsky), vyzval k varovnému jadernému úderu na ukrajinský Hadí ostrov. Jiní vyzývali k ‚totální válce‘ proti ukrajinské civilní infrastruktuře. Když ruská armáda zřejmě vyhověla a přes noc odpálila rakety na elektrické sítě několika ukrajinských měst, na ruských proválečných kanálech se rozpoutaly orgie škodolibosti.“

Na Západě vzbudili tito lidé pozornost kvůli tomu, že o dění na ukrajinském bojišti poskytují přesné a kritické zprávy. Někteří jsou na místě, nebo mají své informátory. Ukrajinci podávají informace se zpožděním a v oficiálních ruských médií panuje stále ještě atmosféra, že jisté problémy budou vyřešeny a není důvod k panice.

Nejznámějším kritikem je Igor Girkin, známý pod pseudonymem Strelkov, bývalý důstojník Federální bezpečnostní služby a letitý bojovník z Donbasu a osoba podezřelá z válečných zločinů. Ukrajince nenávidí, ale z vojenského hlediska je oceňuje.

„Na svém kanálu na Telegramu, který má asi 500 000 odběratelů, a ve svých živých přenosech na ruské sociální síti VKontakte označil Strelkov ruského ministra obrany Sergeje Šojgu za ‚překližkového generála‘ a místopředsedu ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva za nemotorného hlupáka. Absence celostátní vojenské mobilizace je podle něj velkým zločinným nedopatřením. Většinou se však vyhýbal přímé kritice Putina – ne z úcty, ale pouze „dokud neskončí válka“, jak naznačil v nedávném příspěvku. To může být důvodem, proč nedošlo k žádným zjevným pokusům o jeho umlčení.“

Pak článek z Foreingpolicy vyjmenovává další a na Západě méně známé postavy. Takovou je třeba Igor Mangušev, vysoký manažer takzvané Agentury pro výzkum internetu, tedy trollfabriky z Petrohradu, který v jednom moskevském klubu ukazoval lidskou lebku údajně patřící ukrajinskému vojákovi z Mariupolu. Ten například napsal: „Vypálíme vaše domy, vyvraždíme vaše rodiny, vezmeme vaše děti a vychováme je jako Rusy.“ Jinak ale Mangušev nemá v lásce ruské vojenské špičky a rozhodující činitele v Kremlu a kritizuje je za nerozhodnost a byrokratickou liknavost.

Jevgenij Rasskazov, známý také jako Topaz a člen krajně pravicové žoldnéřské jednotky Rusič spojené se skupinou Wagner, zesměšňoval po pádu města Balaklija ruské ministerstvo obrany za to, že se snažilo porážku prezentovat jako „taktickou fintu“.

Ultrakonzervativní vědátor a komentátor RT Jegor Cholmogorov otevřeně obviňuje ruské vrchní velení ze zločinné neschopnosti a požaduje čistky. Hněv míří na zrádné „elity“.
Proč zatím nikdo nezatočil s kritiky Kremlu, ačkoliv za mnohem méně (nebo skoro za nic) jdou jiní lidé za mříže? Článek vysvětluje: „Kreml si těchto výpadů nemohl nevšimnout; speciální monitorovací oddělení v prezidentské administrativě pečlivě sleduje ruské platformy sociálních médií a denně podává zprávy Putinovým pomocníkům. Přesto existují náznaky, že si Moskva problém uvědomuje a bude se snažit zkrotit rozzlobené nacionalisty, kteří se rychle stávají tím, co politoložka Taťjana Stanovajová nazývá ‚nejvýznamnější výzvou pro Kreml‘ od doby, kdy rozdrtil Navalného hnutí.“

Tento vývoj neslibuje pro budoucnost nic dobrého. Rusko válku nejspíš prohraje, a jak se ukáže rozpor mezi oficiální propagandou o snadné a úspěšné „speciální operaci“ a realitou drtivé porážky, dojde na hledání viníka. V meziválečném Německu po porážce, za ekonomické krize a z pocitu ponížení vyrostlo nacistické hnutí. Porážka od Ukrajiny, která podle ruské propagandy jako stát ani neexistovala, bude živnou půdou pro extremisty. Aspoň trochu demokraticky smýšlející opozice už byla rozprášena. Pokud by se k moci dostala nová opozice fanatických nacionalistů hledající nepřátele, bude to nebezpečné nejen pro Rusko, ale pro celý svět.

petr 15/09/2022 - 09:41

Sovětský pilot uletěl v MiGu-25 do Japonska a hrůza opadla – nebyla to zázračná a neporazitelná stíhačka

Dne 6. září 1976 přistálo na letišti v japonském městě Hakodate sovětské vojenské letadlo. Vzletová a přistávací dráha nebyla dostatečně dlouhá, a těžký letoun ji přejel o desítky metrů, než konečně zastavil. Šlo o cennou trofej – MiG-25 – s nímž se nyní mohli potenciální protivníci SSSR podrobně seznámit.

Pilot opustil kokpit a vypálil dva varovné výstřely do vzduchu. Na silnici vedle letiště se shromáždili motoristé a začali si pořizovat fotografie. Po několika minutách se k letadlu konečně dostali zaměstnanci letiště. Pilot, 29letý poručík Viktor Ivanovič Bělenko ze sovětských sil protivzdušné obrany, jim řekl, že chce zběhnout.

Nešlo o typické zběhnutí. Bělenko právě uletěl 650 km a přistál na zahraniční letecké základně ve stroji Mikojan-Gurevič MiG-25, nejtajnějším letounu, jaký dosud Sověti vyvinuli. Západní země si MiGu-25 poprvé všimly kolem roku 1970. Špionážní satelity odhalily nový typ letounu při testování. Západní vojenské představitele znepokojovala zejména velká křídla letounu.

Velká křídla jsou u stíhacích letounů užitečná. Vytvářejí vztlak a usnadňují zatáčení. Zdálo se, že nové letadlo má jak velká křídla, tak dva obrovské motory. Vojenští představitelé se obávali, jak rychle dokáže letět a zda Západ má něco, co by s ním dokázalo držet krok. A v březnu 1971 si Izrael všiml nového letadla, které zrychlovalo na Mach 3,2 a stoupalo do výšky 19 tisíc m. Pentagon čelil možnosti, že Sověti zkonstruovali letadlo, se kterým USA nedokážou držet krok.

Byl to klasický případ vojenské dezinterpretace, jak uvedl Stephen Trimble, americký redaktor časopisu Flightglobal: “Zdálo se, že jeho schopnosti přecenili čistě na základě vzhledu, z velikosti křídla a obrovských rozměrů vstupů vzduchu. Věděli, že bude velmi rychlý, a také si mysleli, že bude velmi obratný. V tom prvním měli pravdu, ale v tom druhém ne.”

MiG-25 vznikl jako reakce na americké letouny F-108, SR-71 a B-70. Všechny měly schopnost létat rychlostí Mach 2+. Sověti s nimi potřebovali držet krok. V 50. letech Sověti skutečně krok drželi. Ale technologie potřebná pro přechod z Mach 2 na Mach 3 byla obrovskou výzvou, kterou Sověti potřebovali splnit co nejdříve.
Rostislav Běljakov vedl konstrukční tým MiGu-25. Použili dva proudové motory R-15, které byly zkonstruovány pro výškové řízené střely. Tyto motory by vyžadovaly velké množství paliva, a proto byl MiG-25 konstruován tak, aby unesl 13 600 kg paliva. Díky tomu byl MiG-25 obrovský, vlastně jen o několik metrů kratší než čtyřmotorový britský bombardér Lancaster.

Sověti se rozhodli postavit svůj nový proudový letoun z oceli. To byl také pravý důvod velkých křídel. Potřebovali udržet všechnu tu ocel ve vzduchu. Neudělali letadlo obratnější, jak se Pentagon obával. Také stíhací verze letadla byla kvůli hmotnosti výzbroje schopna dosáhnout pouze rychlosti 2,5 Machu. Verze, kterou Izraelci viděli letět rychlostí 3,2 Machu, byla průzkumná. Ale Pentagon nic z toho nevěděl a ani vědět nechtěl, dokud se mu nepodařilo jedno z letadel získat.

Bělenko byl vzorný sovětský občan. Narodil se těsně po druhé světové válce poblíž kavkazských hor. Vstoupil do armády a stal se stíhacím pilotem. Čekal ho ale také rozvod. Začal pochybovat o tom, zda jsou USA tak špatné, jak je líčí propaganda SSSR.

Vypracoval plán. MiG-25 nemohl doletět na americkou leteckou základnu s plnou nádrží paliva, ale mohl doletět do Japonska. Jednoho dne při rutinní cvičné misi porušil formaci a zamířil k Japonsku. Letěl nízko, aby se vyhnul radarům SSSR i Japonska. Trasu letěl podle paměti s úmyslem přistát na letecké základně Čitose, ale měl dost paliva jen na to, aby doletěl do bližšího Hakodate.

MiG byl rozebrán a prozkoumán do nejmenších podrobností. Bylo zjištěno, že nový sovětský letoun není “superstíhačkou”, které se obávali. Verdikt byl jednoznačný: MiG-25 nebyl příliš užitečný bojový letoun. Byl to drahý a těžkopádný letoun a v boji by nebyl nijak zvlášť účinný. Byl to “papírový tygr”. Jeho radar byl roky pozadu za americkými modely. Obrovské motory vyžadovaly obrovské množství paliva, takže MiG-25 měl pozoruhodně krátký dolet.

V důsledku Bělenkova zběhnutí a kompromitace radarových a raketových systémů MiGu-25P začali Sověti od roku 1976 vyvíjet pokročilou verzi MiGu-25PD. Plány na nový letoun, který by rozvíjel potenciál MiGu-25 letět rychleji, byly navrženy a prototyp neoficiálně označen jako MiG-25M. Měl nové výkonné motory, vylepšený radar i výzbroj. Výsledkem těchto prací ale nakonec nikdy nebyl stroj pro sériovou výrobu, protože nadcházející MiG-31 se ukázal jako perspektivnější.

petr 14/09/2022 - 20:36

copak,že se komuniSSti tak najednou ohánějí Masarykem ?

fronda 14/09/2022 - 23:16

Komunisti ne, akorát pan Hegenbart.

Rudý vítr 14/09/2022 - 05:06

Nesmíme zapomenout na Venca Flaška Letiště ten byl taký ozrala a uchlastal se.

fronda 13/09/2022 - 23:53

To je “ten” Rudolf Hegenbart? Zajímalo by mě, jaká byla jeho role během privatizačního puče. Někteří tvrdí, že i on patřil ke zrádcům socialismu.

RASPUTIN 15/09/2022 - 08:37

tak,nevím,SSoudruhu – máte mezi komunistama někoho,kdo něco dokázal,nezradil,nechlastal,nepošel na paralýzu ze syfilisu ? Lenin-německý agent,snílek,syfilis Stalin-kriminálník,vlakový lupič,vrah Chruščov-zrádce Brežněv-okupant,diktátor,odporné obočí Andropov+Černěnko-ani se neohřáli a pošli Gorby-zrádce Jelcin-podrazák imrvére v lihu herr Putler- ,,nálezce” naaranžovaných amfor,jezdec na medvědech,okupant,nepřímý vrah civilistů,poděs,,,majitel druhé nejlepší armády světa”,která hrdinně ustupuje a krade,co se dá … Gottwald-syfilitik + ožralec + děvkař + poskok Stalina Zápotocký-veselý harmonikář,který překlonoval Ježíška v dědušku Moroza a okradl lidi o peníze Novotný-seladon,který proslul legračním výrokem ,,již příští generace bude žít v komunismu” Svoboda-chudák,který v r.1968 poníženě podepsal v Moskvě potupný dokument Husák-normalizátor,který vrátil republiku defacto do 50.-60.let-tvrdá totalita a represe … Fučík alias Horák-lhář o poměrech v ,,CCCP”,průvodce nacisty a okupanta Bohma po Praze,bonzák Kudeříková-roznáška letáků,sem tam nějaká básnička ( jediné plus je že se při výslechu nikoho neudala,za což si vyslužila obdiv od samotného Gestapa ) — no,máte v historii komunistů někoho ,,bez poskvrny” ?

fronda 15/09/2022 - 21:57

Máme řadu skvělých osobností: ze jmenovaných jsou to Lenin, Chruščov, Brežněv, Andropov, Černěnko, Gottwald, Zápotocký, Novotný, Svoboda, Husák, Fučík, Kudeříková.

Stalin byl rozporuplná osobnost. Jsou za ním mrtví, ale taky něco dokázal.

Gorbačov a Jelcin jsou zrádci.

Putin není komunista, ale konzervativní nacionalista, podobně jako byl třeba Churchill.

RASPUTIN 16/09/2022 - 06:42

,,bývallý komunista” Putler – V roce 2012 byl komentátorem časopisu Forbes označen za „nejnesympatičtějšího člověka na světě“ a přirovnán ke Stalinovi…. a srovnávat Churchilla s bastardem Putlerem ? ale, no tak, SSoudruhu …!

Paterak 13/09/2022 - 22:19

V Rusku jsou v obchodech plné regály kvalitního zboží, vše je levné, Rusové mají vysoké výplaty a pod Putinem si žijí jako v ráji.
Jsem tam byl.

Paterakova 13/09/2022 - 22:20

Ty muj curacku Pate, ty ses celej Fucik

svaty_vaclav 13/09/2022 - 21:52

Sledujte @neCT24

Slušní lidé fandí Rusku a Rusům.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

upřesnění 13/09/2022 - 22:22

To víš že jo, Vendo.

zpravyzmoravy.cz
Komunisté a Slušní lidé na jedné kandidátce. V Brně vznikla rudohnědá …

Proč si ti bolševici pořád serou do huby ?? 13/09/2022 - 22:50

Slušní lidé „Zítra si zavážeme boty pěkně až nahoru. Tak, jak to máme rádi. Vyholíme plešky.“

petr 15/09/2022 - 04:56

já su z Brna a ty smrady volit nehodlám,musel bych se do konca života stydět !

prostě ruSSáci 13/09/2022 - 20:45

Místopředseda klubu Jednotného Ruska ve Státní dumě Isajev vykládá, proč RF zaútočila na Ukrajinu.
Protože Zelenskyj TEĎ řekl, že raději budou bez vody a elektřiny než s Ruskem.
Isajev: Chtějí nás zničit, vedeme válku za naši samotnou existenci!

mhad 13/09/2022 - 20:46

To, že to Zelenský řekl v reakci na bombardování tepelných stanic a způsobilo to poměrně rozsáhlé požáry, výpadek elektřiny, vody atd, to tam říct zapomněli.

odpoved 13/09/2022 - 20:47

Samozřejmě. To patří k věci.

panenko skákavá 13/09/2022 - 20:48

To Rusko urazilo za těch 200+ dní docela cestu. OD za 3 dny hotovo k válka za naší samotnou existenci.🤣

ÚV KSČ 13/09/2022 - 20:44

Šéf ruských komunistů Zjuganov prohlásil, že neběží speciální operace, ale válka, a vyzval k všeobecné mobilizaci.

fTiPy 13/09/2022 - 18:28

Fakt neznáte za posledních 30 let žádný vtip o komunistech?

Nesoudruh 13/09/2022 - 18:28

M R T V O

svaty_vaclav 13/09/2022 - 16:38

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

fronda 13/09/2022 - 15:54

Ten referát byl přímo leninuzrádný. Tady si někdo nasazuje lidskou tvář.

Pozn.: 13/09/2022 - 15:56

Klement Gottwald: Alkoholik trpící syfilidou, jehož zabila láska ke Stalinovi

pametnik 13/09/2022 - 16:02

Nejpopulárnější český hospodský harmonikář, svého času z vůle předvoje dělnické třídy prezident Československé republiky Tonda Zápotocký nezaváhal. Měna nebude, pravil a za tři dny to vypuklo.

bolševické anály 13/09/2022 - 16:05

Umírá Antonín Novotný. Jeho pohřeb zůstal takřka bez povšimnutí

Je to možné? 12 13/09/2022 - 16:08

Krásný Tony byl trapný člověk bez inteligence

Karlín1921 13/09/2022 - 16:10

Hrdina, který zklamal národ. Ludvík Svoboda normalizaci v Československu jen přihlížel

fTiPy 13/09/2022 - 16:17

Štrougale ty pytlíku. Stojíš mi na kyslíku

fronda 13/09/2022 - 23:49

To jsem nepsal.

svaty_vaclav 13/09/2022 - 11:05

Sledujte @neCT24

Před Svatým Vítem, opřená o zeď, postava ohnutá – svetr poblitý, rozvlátá kštice, zcuchané vlasy – kdo se tu potácí, válí se po zemi, kdo to tu zvrací? – to se náš prezident Havel z Vikárky vrací.

Sledujte @neCT24

Rudý vítr 13/09/2022 - 11:23

Ten svetr pletla Pekárka?

Rudý vítr 13/09/2022 - 10:34

To je ten co nechal střílet do dělníků?Nebo ten co se sfetoval a skočil z okna?Nebo oba teď nevím….

MÁHÁTMA / FALMER 13/09/2022 - 16:24

rudý smrade,ty toho ještě hodně nevíš … ! 🙂

svaty_vaclav 13/09/2022 - 17:29

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Rudý vítr 14/09/2022 - 10:44

Tebe nahonili po revoluci taký věno Flaška Letiště který neprožil zlatý komunizmus.

NKVD 15/09/2022 - 05:01

a tys,smrade,nějaký ,,komunismus” prožil a dokonce ,,zlatý” ? tak to máš teda halucinace – asi fetuješ,nebo moc chlastáš,nebo obojí … 🙂 🙂 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.