Home Rozhovory Exprezident Václav Klaus: Válka je hrozná!

Exprezident Václav Klaus: Válka je hrozná!

od redakce
0 komentář

Profesor Václav Klaus na zahradě zámku v Lužanech v západních Čechách v rámci setkání představitelů Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a dalších veřejných činitelů se studenty a studentkami Letní školy slovanských studií 2023 odpověděl na několik otázek Naší pravdy:

*Naše čtenáře tíží současná atmosféra. Líbí se vám, jak česká vláda podporuje válečný konflikt na Ukrajině zasíláním zbraní?

Víte, že zásadním způsobem volám po tom, aby česká vláda a ČR přispěla k vyjednáváním, která by vedla k zastavení této války, což je v totálním rozporu s tím, co říká řada členů naší vlády.

*Mě zraňuje, že posíláme zbraně do války a umírají mladí muži na obou stranách.

Válka je hrozná a byla tragédie, že svět, Západ dopustil, aby se to takto vyhrotilo. Teď už sklízíme plody toho, co se připravovalo celé desetiletí. Žádným mávnutím kouzelného proutku se to změnit nedá, bohužel, a je to stále větší a větší tragédie.

*Válka byla vyprovokována postupem NATO směrem k ruským hranicím a také převratem na Majdanu a situací na Donbase…

Podívejte, nebudu k tomu nic nového říkat, nebudu zesilovat vaše výroky. Myslím, že všichni znají mé texty z roku 2014, když jsem protestoval proti interpretaci Majdanu jako lidového povstání atd. Mé názory jsou známé.

*Můžete vy, jako významná osobnost, pomoci k dosažení míru, či aspoň příměří?

Myslím, že dnes jde o příměří. Mír je něco úplně jiného. Tyhle názory říkám pořád po celém světě a budu je říkat nadále.

*Ve strukturách EU je snaha o změnu pravidel v hlasování členských zemí – nikoli již shoda všech, ale rozhodovat by měla kvalifikovaná většina. Co by to znamenalo pro ČR?

Neumím a nechci říci nic nového, zesilujícího. Od začátku kritizuji koncepci EU, unifikaci, která nastala, ten převrat z integrace, která byla spoluprací evropských zemí, v unifikaci. To byla zásadní chyba a sklízíme plody toho všeho.

Už to bylo posunuto Lisabonskou smlouvou, proti které jsem od začátku protestoval. Tam to všechno začalo. Maastricht, Lisabon. Teď už jsou to jen důsledky.

*Máte vnoučata. Jak se vám usíná v této neklidné době?

Nejde o individuální usínání. Každému bych přál, aby politickou dimenzi neměl před očima 24 hodin denně krát 60 minut. Ale jde o to, aby ji před očima měl, a to je základní.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.