Po 61 letech embargo stále trvá

od redakce

Před 61 lety, 19. dubna 1961, skončila neúspěchem invaze 1 500 příslušníků brigády 2506, tvořené kubánskými kontrarevolucionáři v exilu a podporované Spojenými státy americkými, na Kubu. Cílem kontrarevolucionářů bylo svrhnout revoluční Kubánskou vládu vedenou Fidelem Castrem, která byla ustanovena v roce 1959 po vítězství kubánských revolucionářů nad silami diktátora generála Fulgencia Batisty a která znárodnila americké podniky, jež zemi vysávaly. Invaze započala 17. dubna vyloděním kontrarevolucionářů v zátoce Sviní. Ještě dva dny samotnou invazí ale americké bombardéry B-26 Invader, vydávající se falešně za bombardéry kubánské, zahájily bombardování kubánských letišť. Jejich cílem bylo vyřadit kubánská letadla z boje a zajistit tak bezpečné přistávání pro kontrarevolucionáře. Bombardování však nebylo zcela úspěšně a Kubáncům tak zůstal dostatek letadel, aby mohly ostrov bránit.

Krátce po vylodění narazily invazní síly na odpor kubánských revolučních ozbrojených sil a národní revoluční milice, jenž byly odhodlané bránit výdobytky kubánské revoluce. Kontrarevolucionáři a americká zpravodajská služba CIA nepředpokládali, že revoluční vláda Kuby bude schopna silného vzdoru a proto je odhodlání, s jakým kubánští revolucionáři bránili svou vlast, zaskočilo a nebyli na něj připraveni. Po pouhých třech dnech tak celá operace skončila vítězstvím Kuby. Nezopakoval se tak scénář známý z Guatemaly, kde se malé skupině kontrarevolucionářů díky podpoře USA podařilo v roce 1954 svrhnout demokraticky zvoleného prezidenta Árbenze a v zemi nastolit brutální pravicovou diktaturu.

Invaze v zátoce Sviní opět dokázala, že USA nejsou ochotny nechat latinskoamerické státy kráčet vlastní cestou a pro udržení své nadvlády nad nimi jsou schopny pokusit se o svržení místní vlády. Potřeba kubánských revolucionářů bránit se před americkým imperialismem nakonec vedla ke kubánské krizi, kdy Sovětský svaz, jako odpověď na americké rozmístění jaderných hlavic v Itálii a Turecku, umístil své jaderné hlavice na Kubu. Krize skončila dohodou a Sověti stáhli své jaderné zbraně z Kuby, zatímco Američané stáhli své jaderné zbraně z Itálie a Turecka. Historie amerického nepřátelství vůči Kubě ale společně s kubánskou krizí neskončila a trvá dodnes. I přestože Kuba nepředstavuje ohrožení pro Spojené státy a přestože téměř všechny státy světa vyzývají USA k ukončení embarga, které na Kubu uvalily, USA, tradičně podporované pouze Izraelem, toto učinit odmítají a dělají nadále vše, aby Kubě bránily v jejím rozvoji. Jako komunisté opakovaně vyjadřujeme solidaritu s Kubou a žádáme po USA, aby ukončily své nepřátelské chování a embargo na Kubu.

Roman ČUČELA

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.