V USA přibývá předávkování středoškoláků

od redakce

Ve Spojených státech se od roku 2019 více než zdvojnásobil počet úmrtí po předávkování drogami u dospívajících středoškolského věku. Uvádí to nová studie Kalifornské univerzity.

Podle studie za strmým vzestupem stojí zejména výjimečně silný syntetický opioid fentanyl. Ten dealeři drog stále častěji přimíchávají do prášků, jež pak vydávají za průmyslově vyráběné léky vyhledávané kvůli svým sedativním a uvolňujícím účinkům, jako je Xanax či OxyContin.

Američtí výzkumníci zkoumali úmrtnost na předávkování drogami u osob mezi 14 a 18 lety za posledních deset let. Ačkoliv je podle jejich zjištění v této věkové skupině užívání drog celkově na ústupu, počty zemřelých rostou. V roce 2019 zemřelo na předávkování 492 lidí ze sledované skupiny, v roce 2020 to bylo 954 úmrtí a loni pak 1146.

Podle autorů studie stojí za nárůstem předávkování zejména stále více se vyskytující podvodné pilulky vydávající se za léky od farmaceutických firem, do nichž však prodejci drog přimíchávají fentanyl. Tento opioid je pro překupníky velice lákavý, k pocítění jeho účinků jsou jej totiž potřeba většinou jen jednotky mikrogramů. Z každého propašovaného kilogramu tak lze proto vyrobit výrazně větší množství dávek prodávaných koncovým uživatelům, než je tomu u »tradičních« drog.

Fentanylem je nicméně v pouličních podmínkách velmi snadné se předávkovat právě kvůli jeho velké účinnosti – je asi 100krát silnější než morfin. Podle americké Agentury pro potírání narkotik (DEA) přitom čtyři z deseti falešných tablet prodávaných na černém trhu v USA obsahují množství této drogy, které může být smrtelné.

»Stále častěji vidíme umírat mladé lidi, protože nelegální nabídka drog se stala extrémně jedovatou,« řekl Joseph Friedman, který studii vedl. »Je to strašidelné. Dospívající nadále experimentují s prášky, ale ty prášky jsou stále více smrtící,« dodal.

Podle výzkumníků řada dospělých uživatelů drog tuší, že si kupuje falešné léky, které zřejmě obsahují fentanyl. Mladší lidé, kteří s prášky často experimentují poprvé, je však považují za léčivo vyrobené farmaceutickými společnostmi, a proto bezpečné.

Autoři se domnívají, že je potřeba zesílit informování o nebezpečích fentanylu na školách a začít s ním v poměrně útlém věku. »Na střední škole by mohlo být už pozdě,« řekl Friedman.

Fentanyl hraje význačnou roli ve výjimečně silné vlně úmrtí po předávkování v USA z posledních let, loni tam podle úřadu zřejmě poprvé zemřelo tímto způsobem přes 100 000 lidí.

(ici, čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 22/04/2022 - 15:59

Bičující systém nutí k nezvyklým “opatřením”…
V nučka Ami je z toho na hraně-škola ji dává zabrat, nemá skoro žádní kamarády.
Je to extrémní nejistota hlavně ve zdraví….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.