V Evropě spolupracujeme podle vlastních pravidel

od redakce

E.L.Y.N. (European Left Youth Network) je anglická zkratka stojící za sítí mladých levicových sil v Evropě. Organizující Strana evropské levice propojuje kolem 40 menších či větších politických stran na evropském kontinentu. Zástupci jejich mládežnických organizací se pak setkávají v diskuzích a hledají společná témata spojující levici. A protože má KSČM u strany Evropské levice status pozorovatele, máme možnost se tohoto mladého fóra kriticky účastnit.

Osobní setkání mladých delegátů proběhlo v Bruselu na konci loňského roku a připravuje se letní škola v roce 2022. Jinak vzhledem k okolnostem probíhají setkání on-line. Zástupci Komise mládeže ÚV KSČM se k této skupině připojili v lednu 2020, kdy se organizovalo její obnovení. I tato mládežnická organizace má totiž problém s fluktuací kádrů, kdy na skoro každém setkání se seznamujeme s novými členy, jak se střídají delegovaní zástupci. Velkým přínosem je především získávání kontaktů na mladé členy evropských levicových stran, kteří jsou většinou radikálnější než jejich mateřské strany a přicházejí s čerstvými nápady, kterými se můžeme inspirovat. Vloni jsme například podpořili společnou protestní akci při zadržení katalánského rapera Pabla Hasela. Ten by odsouzen na 9 měsíců za texty svých písní, ve kterých kritizoval španělského krále a vládu.

Kriticky hodnotím vyzdvihování tématu sexuálních menšin jako stěžejního tématu evropské levice. V tomto roce se chce ale ELYN věnovat krizi bydlení jako celoevropskému problému, což vítáme. Kontinuálně rostou ceny nemovitostí i nájmů napříč Evropou, mladí lidé opouštějí domovy rodičů stále později. Stejně tak z tohoto důvodu později zakládají rodiny. V České republice nejsme výjimkou a máme navíc s prací v této oblasti jako politická strana bohaté zkušenosti, které budeme rádi sdílet s našimi zahraničními soudruhy. Připomněl bych například naši akci OŽIVIT/VYVLASTNIT, kterou jsme upozornili na problematiku opuštěných a chátrajících domů a bytů v hlavním městě Praze.

Závěrem: je trochu s podivem, že se těchto setkání účastní za Česko jen zástupci KSČM (Petříček, Kovařík, Prokšanová), přičemž strana Levice jako nástupní organizace Strany demokratického socialismu je přímo členem Strany evropské levice a žádné zástupce nedelegovala.

Luboš PETŘÍČEK, místopředseda KV KSČM Praha a člen KM ÚV KSČM

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.