Wartburgem klidně i do školky

od redakce

Ahoj Luboši, oslovila jsem tě pro rozhovor, protože jsi aktivním chomutovským komunistou a navíc máš koníčka nebo spíš spoustu koní pod kapotou, o kterých si budeme povídat. Ale popořádku. Můžeš se našim čtenářům trochu představit?

Jmenuji se Lubomír Pospíšil, je mi 35 let a žiji v Chomutově. Od patnácti let jsem byl členem Komunistického svazu mládeže a v osmnácti letech jsem hned vstoupil do KSČM. Do strany jsem vstupoval s ambicí pomáhat s propagací a agitací. V Chomutově se teď starám o stranické vývěsky. Člověk by nevěřil, že i na prostých nástěnkách se tolik antikomunistů potřebuje vyřádit.

Když jsem mluvila o koních pod kapotou, lidé nejen v Chomutově tě mohou potkat na silnici v nepřehlédnutelném autě. Co je to za auto?

Do mého vozového parku patří Wartburg 353 z roku 1986. Wartburgy se vyráběly v německém městě Eisenach, v automobilce AWE – Automobilwerke Eisenach. Typová řada 353 se vyráběla od roku 1966. Dalším autem je Volha GAZ 24 z roku 1973, což je auto sovětské výroby z automobilky GAZ – Gorkovskij Avtomobilnyj Zavod. Jezdím také Barkasem B 1000 z roku 1984, což je malá dodávka vyráběná v tehdy východoněmecké automobilce v Chemnitz. No a zástupcem československých vozidel je pak Škoda 1203 z roku 1981, kterou jistě všichni znají jako sanitní vůz z dob socialismu. Ta moje ale sanitkou nebyla. Než se dostala ke mně, sloužila v Praze k zásobování autokempu.

Kdy tě láska k socialistickým autům chytla a nepustila?

Od dětství se zajímám o politiku a automobily ze socialistické éry. Vše začalo tím, že jsem jako dítě dostal Škodu 1203 na setrvačník, a hned jsem se do starých aut zamiloval. Stará auta, stejně jako členství v KSČM beru jako životní styl. A každodenní jízdu v socialistických autech vnímám jako politickou agitaci. Lidé na ulici se zastavují, mávají, obdivují má auta a zároveň vzpomínají na socialismus a dost často si na ulici notujeme. Této velké pozornosti, kterou vzbuzují má auta, pravidelně využíváme s předsedou OV KSČM Chomutov s. Komínkem k předvolební kampani, kdy nám poslouží jako propagační auta naší strany.  Mé vášně ke starým autům si dokonce všimla i Česká televize. A tak je možné vidět mou Škodu 1203 ve filmu Vrásky z lásky, kde ji řídila paní Jiřina Bohdalová s Radkem Brzobohatým jako spolujezdcem. A mého Wartburga použili v seriálu Vyprávěj.

Které z těch aut máš nejdéle a jak často s ním jezdíš?

Nejdéle mám od roku 2010 Wartburga a je každý den v provozu. Nemám žádné moderní auto, takže Wartburgem vozím dceru do školky i na výlety, jezdím v něm do práce i na nákupy. Byli jsme s ním na dovolené po Čechách i na Moravě, nejdál jsem s ním jel asi 700 km do Polska. Pravidelně se také účastním největšího srazu Wartburgů v Německu.

Auta z éry socialismu už ale většinou mají nejlepší léta za sebou. Jak je to s jejich údržbou a provozem?

Vyučil jsem se jako autoklempíř a autolakýrník, takže si své veterány renovuji sám, a to prakticky v polních podmínkách na koleni v garáži. S Wartburgem jsem ale najezdil 150 000 km bez jediné závady. Když už něco opravuji, tak jsou to spíš kosmetické zásahy, aby auto vypadalo pořád, jako když sjelo z výrobní linky. Teď jsem dělal celkovou opravu karoserie a laku po 35 letech provozu. A na kontrole a nutných výměnách bylo v Praze Ďáblicích v posledním servisu na Wartburgy u pana Jiřího Kubíčka. Práce s železem mě baví, a proto pracuji v Chomutově ve fabrice na plechové výlisky.  

Máš ještě nějakou zálibu spojenou s obdobím socialismu?

Další můj koníček je renovace starých hraček a výroba plechových modelů autíček. Nadšení pro modelaření zaujala i majitele Trabant muzea Praha Motol pana Martina Hucla, který má dnes již desítky mých modelů na výstavě. A dokonce i pár kousků mé práce je k vidění v Německu v muzeu NDR ve městě Pirna.

Petra PROKŠANOVÁ

FOTO – archiv Luboše POSPÍŠILA

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 01/02/2022 - 20:31

My /Já jsem se vozil s ještě starším asi Wartburg 311.
Měl barevný znak-pak byly s černým a bylo tam i rádio
asi s elektronkami. Poprvé jsem z něj slyšel pověst o Bruncvíkovi
Nebyla to špatná doba…

P.S:
Myslím, že měl “volnoběžku” a tak se dalo seřadit i bez spojky….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.