Energetická krize kosí firmy

od redakce

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) upozornil na to, že přibývá firem, které jsou nebo budou kvůli drahým energiím v provozní ztrátě, ačkoliv minulé roky vykazovaly zisk. Dopady na podniky podle svazu nelze zlehčovat ani odsouvat. Jednou z takových firem je největší česká mlékárna Madeta, která je za červenec v červených číslech, tedy ve ztrátě. Náklady na elektřinu stouply firmě meziročně o 90 až 100 procent, jde o stovky milionů korun.

Za první pololetí měla firma meziročně vyšší obrat, ale díky tomu, že výrazně zdražila. Ceny za energie tak platí koncoví zákazníci výrazně dražšími produkty, byť řada z nich patří mezí základní potraviny. Jestli bude pokračovat červencový stav, nebude mít firma z čeho zaplatit v lednu 2023 elektřinu, řekl generální ředitel Madety Milan Teplý na českobudějovické výstavě Země živitelka.

Ceny elektřiny vzrostly v červenci meziročně o 33,6 procenta, plyn zdražil o 59,8 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu za několikanásobně vyšší ceny v kombinaci s očekávaným ochlazením ekonomiky a omezenými možnostmi dále promítat rostoucí vstupní náklady do cen produktů děsí mnohé výrobce i provozovatele. Vláda by měla využít opatření z dočasného krizového rámce Evropské komise (EK), míní ředitel sekce hospodářské politiky SP Bohuslav Čížek.

Růst cen energií má podle Čížka fatální dopad hlavně na společnosti, které při výrobě potřebují velké množství elektřiny nebo plynu jako sklárny, keramičky nebo slévárenské firmy. »Dubnový průzkum Svazu průmyslu mezi členy ukázal, že již v té době měl pro 20 procent firem nárůst cen elektřiny a plynu fatální dopad. Tento podíl časem dále roste,« uvedl. Dodal, že z aktuálního průzkumu SP a České národní banky mezi nefinančními podniky vyplývá, že vysoké ceny energií a drahé materiály a suroviny mají firmy za nejzávažnější překážku pro další rozvoj.

Vláda před problémem zavírá oči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu po jednání vlády uvedl, že má k dispozici analýzu, podle které překvapivě příliš firem v některých oblastech v provozní ztrátě není. »Samozřejmě vnímám hrozbu toho, že by někdo musel propouštět. Jedná se ale o propouštění na trhu, který je lačný po nových pracovních silách,« uvedl. Asociace malých a středních podniků naopak tento týden uvedla, že bez pomoci vlády nebudou české podniky konkurenceschopné a budou nuceny snížit personální stavy. Situace s cenami je podle Čížka vážnější ze dne na den a dopady energetické krize na české podniky nelze podceňovat. 

EK v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem na konci března přijala dočasný krizový rámec, který členským zemím umožňuje okamžitou podporu firmám. Česká vláda ale dosud takovou cílenou pomoc podle Čížka odmítá. »Přitom již schválila úsporný tarif, který plošně pomůže domácnostem, a to i těm, které mají dosud fixované ceny,« upozornil. Využití opatření na základě krizového rámce považuje za nezbytné a věří, že ministři svůj názor přehodnotí.

Problém mají i školy

Kvůli drahým energiím zvažují vysoké školy možnost přejít v nadcházející zimě na výuku na dálku. Jejich náklady na energie se podle současného vývoje cen v příštím roce zvednou proti loňsku asi čtyřnásobně z 1,5 miliardy korun na přibližně osm miliard, informoval předseda Rady vysokých škol (RVŠ) Milan Pospíšil. Podle něj školy nebudou schopny bez pomoci státu rostoucí ceny za energie zaplatit. Předseda České konference rektorů (ČKR) Martin Bareš proto jedná se zástupci vlády o možnostech pomoci od státu.

»Rok 2023 bude kritický, protože valná většina vysokých škol má nasmlouvané energie do konce roku 2022, ale zaplatit energie za rok 2023 při současném vývoji cen je mimo možnosti vysokých škol bez toho, aby jim stát pomohl,« uvedl Pospíšil. RVŠ a ČKR podle něj teď zároveň připravují krizové scénáře pro případnou úpravu zimního semestru.

Ani domácnostem stát příliš nepomůže

Vláda na středečním jednání schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem průměrně jen 15.000 korun, letos z toho dostanou domácnosti průměrně pouhé 4000 korun. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je jediným řešením energetické krize zastropování cen energií. Vláda podle něj nepomáhá firmám, státním institucím, krajům či obcím. Kabinet má podle Havlíčka několik možností, jak k zastropování cen přistoupit. Mimo jiné zmínil výkup podílu minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ. Ke stanovení maximálních cen energií na evropské úrovni, případně i na národní, vyzval dnes na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích také prezident Miloš Zeman.

Kabinet podle Havlíčka udělal »naprosto brutální krok«, aby si pomohl v rozpočtu na letošní rok, a rozdělil pomoc na dvě části. Pomoc vyplacená letos je nedostatečná, vláda si bere domácnosti jako rukojmí, dodal bývalý ministr.

Vláda se zatím plánuje ubírat pouze cestou celoevropské regulace cen. “Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou,… tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,” uvedl. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či že lze »sáhnout do povolenek«. Tyto kroky by ale koncovým uživatelům – domácnostem a firmám příliš neulehčily.

Havlíček míní, že vláda nemá na podzim připravený žádný program pomoci pro živnostníky a podniky. Dotkne se jich pouze odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Problémy mají podle něj také státní instituce, kraje, obce či nemocnice. I ony budou muset hledat další finanční zdroje pro zabezpečení svého chodu. A například nemocnice v rámci péče o nemocné příliš šetřit nemohou.

(hel)

Přečtěte si další články

67 komentáře

Jan Gavroch 27/08/2022 - 15:21

Rusko, ceny elektřiny a vody

Elektřina ………… 2,12 rublů….za kilowatthodinu
studená voda….. 25 rublů za metr krychlový
odpadní voda….. 12 rublů za likvidaci vody. „
metr krychlový plynu včetně dodávky asi 18-20 rublů

Ceny jsou z DEZINFORMAČNÍHO webu, na INFORMAČNÍCH webech nejsou
Ty ceny trochu kolísají, záleží na oblasti Ruska. Uvedená ceny jsou z Chersonské oblasti
kurz rublu podle ČNB……..1RUBL = 0.38 Kč
V kapitalismu měny KOLÍSAJÍ. Každý vexlák a spekulanti si určují kurz sámi

Maceška 27/08/2022 - 13:12

České dráhy hledají signalistu,nemůžou sehnat elektřinu na příští rok.
Ať si vezmou toho nejvyššího z vlády, to je vrchní signalista. Vysílání signálů ovládá bravurně a k tomu to umí výborně i s rukama. N

GRUHrad 27/08/2022 - 13:05

Josep Borrell z Bruselu oficiálně oznámil, že EU země se stanou zemí přímého válečného konfliktu. NATO už je angažováno v konfliktu na Ukrajině přímo: dodávky zbraní Ukrajincům a jejich výcvik, působení vojenských specialistů na frontě, boj najatých a placených žoldáků, satelitní špionáž a vedení boje, navádění řízené munice atd. Teď jde o to, aby se proxy-válka na Ukrajině stala proxy-válkou s Ruskem v rámci celé EU. A to v posledku znamená zavedení stranného práva a zrušení demokracie. Podívejte se na oficiální datum, kdy začala ukrajinizace EU. Česko, tedy přesněji řečeno Čechistan, vstoupil přímo do války v zastoupení, a tady si toho nikdo ani nevšiml. To je fantastický výkon politické pitomosti a další generace si za nás budou ťukat na čelo. Citujme tento český článek ZDE.

Rudý vítr 27/08/2022 - 10:26

Běžte kvicet a cinkat klicema 3.9.ja půjdu taky.Potrebujem nějakého Klemu co by nás vedl.

Lenin 27/08/2022 - 09:37

Mnoho vlastníků a podílníků firem už si drbe hlavu, koho podporovali a poslali do vlády.

Rudý vítr 27/08/2022 - 06:54

Tož to není pravda Putin na věčné časy a nikdy jinak ❤️

To mě poser 26/08/2022 - 23:29

❗️Zásah – loď potopena. 🇷🇺Ruská S-300PMU v akci😀
To jsem netušil že S-300 má i zpátečku…

Vierka Horková 26/08/2022 - 23:30

konečne Rusi predviedli tie svoje inteligentné vysokopresné zbrane, ktoré samé identifikujú nepriateľa…

kremlin 27/08/2022 - 00:42

“Silní, úspěšní, bohatí a zdraví nejsou vždy v lásce. A my jsme teď takoví,” řekl Peskov v rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda.

Lakatoš 27/08/2022 - 09:32

Někdy se dají věci vystihnout takto jednoduše a stručně.

fronda 26/08/2022 - 23:11

Přitom je to úplně zbytečné. Vystupme z burzy elektřiny a kupujme zemní plyn přímo od Ruska. To nás ta podřízenost Západu přichází pěkně draho.

Vilma 27/08/2022 - 00:44

Vnoučata bezplatně do kolika let?

FertAgro 26/08/2022 - 23:08

Slováci nelenili a stavěli. Dnes otevírají plynovod, který pokryje jejich roční spotřebu.

Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu, kterou finančně podpořila EU, začala v roce 2018, to u nás vládnul agent StB Andrej Babiš a napojení plynovodu na ČR v podstatě shodil ze stolu a teď jsme kvůli němu závislí na Rusku.
To jsou holá fakta…

dědek 26/08/2022 - 23:05

Neznám moc vlastníků firem, kteří volí komunisty. Tak ať si vychutnají medicínu toho jejich “demobloku”.

fronda 26/08/2022 - 23:12

Budou o to víc odírat zaměstnance.

cislo25085 26/08/2022 - 23:26

👍👍👍👍

FertAgro 26/08/2022 - 23:27

Slováci nelenili a stavěli. Dnes otevírají plynovod, který pokryje jejich roční spotřebu.

Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu, kterou finančně podpořila EU, začala v roce 2018, to u nás vládnul agent StB Andrej Babiš a napojení plynovodu na ČR v podstatě shodil ze stolu a teď jsme kvůli němu závislí na Rusku.
To jsou holá fakta…

dědek 27/08/2022 - 11:45

Babiš Fialovu kritiku odmítá a poukazuje na to, že zájem o výstavbu plynovodu Stork II ztratili Poláci. Server Euractiv.cz už v roce 2016 napsal, že česká vláda dostala informace, podle kterých se Polsko na projekt chystá uvalit tříleté moratorium. Kabinet proto v červnu téhož roku zahájil intenzivní diplomatická jednání, která vyvrcholila podpisem memoranda v Krynici. Tam se česká a polská vláda shodly, že mají zájem realizovat tento projekt do roku 2020. Hospodářské noviny v roce 2019 napsaly, že polská firma Gaz-System projekt Stork II přesunula až na rok 2024.

Nečtěte hovnovinky, tedy ryzí propagandu a když už, tak nečtěte jen titulky.

Za další, propojení na Polsko nebylo motivováno žádnou “nezávislostí na Rusku”, ale snížením závislosti na nespolehlivou Ukrajinu, u níž neustále hrozí problémy s tranzitem. Slovensko se tedy napojilo na plynovod Jamal, vedoucí plyn z Ruska přes Bělorusko a přestalo být závislé pouze na dodávky přes Ukrajinu. Jenomže u Polska se mezitím také rozvinula značná stupidita a tak není jistém jestli si Slováci opravdu pomohli. To i my možná budeme mít lepší zajištění dodávek, protože jsme propojeni s Německem a přes něj na Severní proud, takže pokud by byl problém s Ukrajinou, pořád máme naději, že nám aspoň něco pošlou Němci, kteří přes některá velkohubá prohlášení nejsou takoví imbecilové, jako vedení Ukrajiny a Polska. A nepochybuji, že nakonec dojde i ke spuštění Severního proudu 2, kde je pouze z poloviny investorem Gazprom, zatímco z druhé poloviny v něm má peníze 5 evropských energetických společností.

S českou občankou 26/08/2022 - 22:46

Energie a zase energie. A nejspíše energetická, když ne naprostá krize, tak rozhodně dříve nepředstavitelná energetická drahota orámují celé české předsednictví EU. Jestli by něco mělo dostat od Fialy a jeho obludária absolutní přednost v předsednické agendě, pak je to vyřešení minimálně cen elektřiny pro ČR. Abychom získali alespoň minimální důkaz, že tenhle spolek totálních neschopů, co obsadil Strakovku a ostatní vládní budovy tu je TAKÉ pro české občany. Nikoliv jen pro Ukrajince, pro Zelenského, pro naše „spojence“, kterým odezíráme od úst, pro domácí a zahraniční koncerny, zkrátka pro kohokoliv jiného, než pro občana daňového poplatníka s českou občankou.

Ptám se pro kamaráda 26/08/2022 - 22:36

250.000 lidi jako chvilkaři proti Burešovi a zEmanovi ???
Odboráři #stredula2023 ??

Vyřiď mu že teď jde o přežitícz 26/08/2022 - 22:51

Vy jste byli jen zmanipulovaní hlupáci proti Babišovi, teď jde firmám a lidem o existenci. A už se třesete strachy jak ratlíci. Zavedli jste nás do průseru.

Unavenému debilovi 26/08/2022 - 22:36

S tím plácáním začínáš ty. V Kanadě násilím převychovávali domorodé děti ještě v roce 1975. U kterých to nešlo vraždili a zakopávali do země, ostatky se nedávno našli.

Do ulic řekneme vládě DOST !! 26/08/2022 - 22:31

Do ulic !
Bulharsko už bude normálně nakupovat plyn za normální cenu. Kdežto v ČR po zimě exekutoři chcípnou z přežrání

přijďte 3.9. do Prahy a vyjádřete konkrétně svůj hněv – a vládě řekněme – A DOST!!!

Ptám se pro kamaráda 26/08/2022 - 22:35

250.000 lidi jako chvilkaři proti Burešovi a zEmanovi ???
Odboráři #stredula2023 ??

Tohle mu řekni, GRU 26/08/2022 - 22:39

Na něj jste házeli covid jako by ho šířil, Šířilim jste ho a kreslili kříže. Teď nám jde o přežití. Už i Z ODS zní hlasy o revoluci.

mudrc 26/08/2022 - 23:01

A DOST řekli voliči loni v říjnu vám bolševikům a skončili jste tam, kam patříte.

Gedeon Spilett 26/08/2022 - 22:25

PRO GruHrad, PetJednaLenin, Katerina,tOjsOuOni, Lawrow , ILJIČ BUHOTEC, Kremlin, soudružka, Eva, pAN ŘÍDÍCÍ Pořád stejné. mnoho jmen pro jednoho polonacistu, co zde využívá prostor KSČM t sem taháš jakési příhody, abys zamluvil, jak vaše kapitalistické sankce proti Rusku ničí nás. Ale jak chceš.

„Nabízíme Mayům naši nejupřímnější omluvu za strašlivé přečiny spáchané jednotlivci, státními i zahraničními úřady během konkvisty, tří století koloniální dominance a dvou století existence nezávislého Mexika,“ řekl López Obrado
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mexiko-mayove-spanele-dobyti-utisk-guatemala.A210504_144328_zahranicni_jhr

Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů od jejich rodičů.
No a Charles Louis Montesquieu řekl : Nejvíce krve bylo prolito ve jménu kříže“ -křížové výpravy, pálení kacířů, přivádění pohanů na víru. vyvražděné národy. V Jižní aAmerice už není pomalu žádný původní obyvatel
Kapitalisti í v Africe při honu na otroky vyvraždili tam a jinde miliony domorodců. Teď s těmi, které přivezli mají problémy jako s BLM a ti je za chvíli početně převálcují.

Búrské války byly masakrem desetitisíců nevinných. Proč Britové stavěli koncentrační tábory?
V bojích, které měly Velké Británii přinést zlato a diamanty, sáhli kolonialisté k nejdrsnějším metodám

Britové se rovněž neštítili vypalování celých farem, aby se na opuštěných statcích nemohli partyzáni znovu usídlit. Sám Churchill existenci táborů později schvaloval, a dokonce navrhoval použití otravných plynů. „Šli jsme systematicky, vesnici od vesnice, a ničili domy, zasypávali studny, strhávali věže, káceli stromy poskytující stín, spálili úrodu a rozbíjeli nádrže,“ napsal Churchill ještě jako válečný korespondent. Britská strategie se ukázala jako vítězná a búrské území se v roce 1902 stalo posledním, které Britové zajistili silo

Německo uznalo odpovědnost za masakry domorodých obyvatel ve své někdejší africké kolonii na území dnešní Namibie. Při brutálním vraždění zabíjení domorodých obyvatel se dopustilo genocidy. JAKO se ŽIDY v Evropě. Mají to v krvi.
Císařské vojsko a osadníci podle odhadů způsobili v letech 1904 až 1907 smrt 200 tisíc domorodců z kmenů Hererů a Namů, když brutálně potlačili několik jejich povstání a další kmeny vyvraždili. dnešní Namibie. Při brutálním vraždění zabíjení domorodých obyvatel se dopustilo genocidy. Jako se židy v Evropě.
Volyňský masakr[1] (polsky Rzeź wołyńska nebo Tragedia Wołynia; ukrajinsky Волинська трагедія, Volynska trahedija; rusky Волы́нская резня́, Volynskaja rezňa) je označení pro masové vraždy (etnické čistky a genocidu)[2] páchané v období od února 1943 do února 1944 v oblasti historické země Volyně, tehdy spadající do nacistickým Německem okupovaného území předválečného Polska, nyní západní část Ukrajiny. Tyto zločiny byly naplánovány a spáchány ukrajinskými nacionalisty sdruženými v tzv. Ukrajinské povstalecké armádě (UPA), vojenské frakci Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) pojmenované po Stepanovi Banderovi (proto také UPA-B byli zváni banderovci), s aktivní podporou místního ukrajinského obyvatelstva, přičemž namířeny byly především vůči tamější polské a též i zbylé židovské menšině, polské Zemské armádě a polským praporům Schutzmannschaft (107. a 202.).[3][4] Dalšími oběťmi, byť v mnohem menším měřítku, byly i jiné národnosti tehdy na Volyni žijící: Rusové, Arméni a volyňští Češi. Historici odhadují,[5] že bylo zavražděno asi 50–60 000 Poláků

bolševické anály 26/08/2022 - 20:44

DIVÍ SE NĚKDO?

Za války však předáci nebo část elity některých národů a národností SSSR spatřovali v Německu spojence a spojovali s ním naděje na obnovení nezávislosti.

historky z KLDR 26/08/2022 - 16:28

Rozměry severokorejské diktatury potvrzuje třicet let stará historka: Když v polovině 90. let předával nový severokorejský velvyslanec v Polsku své pověřovací listiny, odehrálo se cosi neuvěřitelného. Polský úředník listiny zkontroloval, a když zjistil, že jsou podepsány Kim Ir-senem, obrátil se na velvyslance: „Ale Kim Ir-sen už rok nežije!“ Velvyslanec odpověděl: „Pravda, Velký Vůdce už nežije. Ale u nás byl vyhlášen dvouletý státní smutek a podle našich zvyklostí během smutku pro nás stále žije.“

fronda 26/08/2022 - 23:09

Jiný kraj, jiný mrav. Američani si zase dávají nohy na stůl.

EET 26/08/2022 - 13:24

Firmy, nejsou to náhodu ti “schopní” a “vzdělaní”, kteří se 30 let považují za vyšší třídu a levice je pro ně sprosté slovo? Tak teď můžou čumět, kam to přivedli ti jejich koně.

jmm 26/08/2022 - 13:18

A “mainstream” zas vymýšlí, kdo za to může…

Rudý vítr 26/08/2022 - 13:03

Tož to nevadí hlavně že máme slobodu a demokracii .Toto jste si vycinkali tak užívejte.

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.