EU si posvítila na světelný smog. Za 25 let se zvětšil o 50 procent

od redakce

Mezinárodní konferenci zástupců devatenácti státních správ EU k tématu světelného znečištění uspořádalo Ministerstvo životního prostředí ČR na Hvězdárně a planetáriu v Brně. Účastníci jednání vydali Brněnskou výzvu s apelem na evropské státy, které tak ještě neučinily. Tedy aby světelné zdroje v noci svítily jen po dobu nezbytnou (i kvůli úsporám energie) a jen v tom směru, kam mají svítit, nikoliv do oblohy či zbytečně do stran, jak to dokládají např. noční družicové snímky měst, areálů továren a jiných zařízení.

Náměstek ministryně životního prostředí ČR pro ochranu klimatu Jan Dusík zdůraznil, že Česká republika prosazuje při svém předsednictví v Radě EU několik priorit, k čemuž patří praktické řešení problému světelného znečistění noční oblohy. Světelný smog už postihuje až 99 procent Evropanů. Tento kontinent je jím postižen nejvíce. Za uplynulých 25 let se světelný smog v Evropě zvětšil o skoro 50 procent a roste rychleji, něž je přírůstek obyvatelstva. Nedostatek tmy v noci a při spánku poškozuje lidské zdraví a zdraví živočichů, zvláště nočních, a způsobuje i změnu vegetace v krajině. V místech dlouhodobého působení světelného znečistění, které ruší lidem spánek, je i o 14 procent větší výskyt rakoviny. V přesvětlených nočních městech hyne spousta ptáků, kteří zmateně narážejí do budov. Přebytkem světla v noci netrpí jen hvězdáři, kteří nemohou dobře pozorovat dění na obloze, ale i v terénu vymírající brouci, hmyz či vegetace, kteří nesnášejí žít ve fotonovém moři.

Představitelé brněnského jednání k tlumení světelného smogu v EU.

Brněnská výzva k posouzení Komisi

Ředitel brněnské hvězdárny, senátor Jiří Dušek doplnil, že když před 30 lety brněnští astronomové začali upozorňovat na rostoucí problém světelného znečisťování životního prostředí okolo nás, byli označováni za tmáře, kteří brání svobodnému podnikání. Dnes je to problém celé společnosti a ČR může prosadit v Radě EU jeho řešení společně. Závěry brněnské konference a Brněnské výzvy budou předloženy k posouzení Evropské komisi a prosincovému jednání Rady ministrů životního prostředí států EU v Bruselu. V národních podmínkách ČR to povede k úpravám stavebního zákona a dalších dokumentů.

Ve spotřebě elektřiny v EU se zbytečně prosvítí ročně asi 38 Terrawattů energie za více než 10 bilionů euro. Odstranění světelného smogu lze dosáhnout poměrně snadněji, než vyřešit znečistění vzduchu, vody, ztrátu lesů a degradaci přírody. Umělé světlo je nezbytné používat uvážlivě jen tehdy, kdy je to opravdu potřeba a jen ve směru, kterým je potřeba posvítit. Evropa nemusí být jen světelným znečištěním nejvíce postižený kontinent, ale může být i lídrem pozitivního řešení tohoto problému ve světě – vyplynulo z brněnského rokování.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

55 komentáře

jmm 31/10/2022 - 09:59

Ten “tržní/spotřební” systém nás zabíjí/zabije…

Rezidentura GRU Pražský hrad 31/10/2022 - 02:17

Chcete si přivydělat? 🤔
Rusko nabízí brigádu přispěvatele na Twitteru. 🇷🇺

TASS 30/10/2022 - 20:56

Nepřátelské země pro Rusko jsou nově i Bermudy, Britské antarktické i indickooceánské území, Kajmanské ostrovy, Falklandy, Montserrat, Pitcairnovy ostrovy, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Akrotiri a Dhekelia a Turks a Caicos.

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.