K cenám energií ve čtvrtek

od redakce

K růstu cen energií a ke koronavirové pomoci podnikatelům se Sněmovna mimořádně sejde ve čtvrtek 17. února. Mimořádnou schůzi svolala z podnětu opozičních poslanců ANO předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Jde již o druhý pokus hnutí ANO řešit současnou situaci ohledně zdražování energií. Zvláštní schůzi k tomuto tématu vyvolalo ANO už v polovině prosince. Koaliční většina ale neumožnila schválit program schůze, takže se neuskutečnila. Je pravděpodobné, že ani v tomto případě dolní komora program schůze neschválí. Navzdory tomu se otevře prostor pro omezenou diskusi.

V návrhu programu aktuální mimořádné schůze nejsou žádné návrhy zákonů. Poslanci ANO chtějí, aby Sněmovna obecně debatovala o vládní pomoci lidem zasaženým rostoucími cenami energií a o podpoře podnikatelů v souvislosti s koronavirovou krizí. Hnutí ANO stále prosazuje v souvislosti se zdražením plynu a elektřiny plošnou pomoc lidem například v podobě snížení daně z případné hodnoty na jejich dodání. Na prosincové schůzi chtěli poslanci hnutí projednat i další předlohy bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Podle jedné z nich měla jít část výnosu z prodejů emisních povolenek na zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií. Cílem další novely bylo zavedení kompenzací domácnostem za část regulované ceny elektřiny.

Kabinet Petra Fialy (ODS) však trojici návrhů bývalého kabinetu v lednu ze Sněmovny stáhl. Tím ale podle místopředsedy ÚV KSČM Lea Luzara nová vládní koalice pouze odložila problémy do budoucna. Nelíbí se mu, že místo řešení zájmů občanů tu přetrvává souboj politiky. »Místo toho, aby se obě dvě nejsilnější uskupení ve Sněmovně domluvily a hledaly společné řešení tíživé situace lidí na trhu s energiemi, tak zase převládá politikaření,« řekl Luzar před časem našemu listu. Komunisté podle něj pozorně sledují návrhy Fialovy vlády a budou nabízet alternativy, i když je momentálně nemůžou uplatnit. »Občan si zaslouží vědět, že alternativa existuje,« dodal Luzar.

Vláda plošnou pomoc odmítá

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce do několika týdnů předložit návrh pomoci pro firmy, které se potýkají s vysokým nárůstem cen energií. Pomoc by se měla týkat nejpostiženějších odvětví s velkým podílem energetických nákladů. Rozšířit by se měla podle představ úřadu Jozefa Síkely (STAN) i pomoc pro domácnosti. Jednou z možností podpory by mohly být zvláštní tarify pro ty z nich, které jsou ohroženy energetickou chudobou. Ministerstvo nebude podle Síkely navrhovat plošný příspěvek 200 až 400 korun na osobu z peněz z prodeje emisních povolenek, jak chtějí Piráti.

Ke covidové pomoci podnikatelům předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová už dřív poukázala na to, že takzvaný kompenzační bonus pro živnostníky a další osoby skončil s lednem. Podotkla, že vláda by mohla bonusové období prodloužit svým nařízením.

Aktuální mimořádná schůze bude v tomto volebním období třetí. V polovině ledna se poslanci sešli z podnětu SPD a ANO k financování vládního hnutí STAN, návrh programu dolní komora neschválila.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.