Ve školách až deset dnů volna navíc

od redakce

Ředitelé škol budou moci vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo zavést distanční výuku, pokud to bude třeba kvůli absenci velkého počtu pedagogů v důsledku koronavirové karantény nebo izolace. Počítá s tím zákon, který schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Předloha předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné, a to ve výši 80 procent základu výdělku. Výše ošetřovného bude navázána na pandemický zákon a pandemickou situaci, řekl senátorům ministr školství Petr Gazdík (STAN). Reagoval tak na obavy senátorů, podle nichž by ošetřovné pro rodiče mohlo v některých případech představovat jen 60 procent základu výdělku.

Nová pravidla mají podle Gazdíka zabránit plošnému uzavírání škol kvůli epidemii nemoci COVID-19. Ředitelé škol budou moci volno vyhlásit podle potřeby a nebudou muset využít všech deset dnů najednou. Ministr předpokládá, že novou pravomoc by ředitelé škol mohly využít už příští týden. Platit to bude v případě, pokud prezident Miloš Zeman normu podepíše v nejbližších dnech.

Expert KSČM na problematiku školství, exposlanec Ivo Pojezný považuje schválenou předlohu za jednu z variant provizorního řešení. »Bohužel, ale je to horší varianta, než zavedení distanční výuky,« řekl našemu listu. Obává se, že jde o zbytečné navyšování pravomocí ředitelů škol, které navíc nemusí využít pouze v případu koronaviru. »Tato pravomoc je dána ředitelům obecně, a to je podle mě špatně, v každém případě by o tom měl rozhodovat zřizovatel školy, a ne jenom ředitel,« je přesvědčený Pojezný.

Ministerstvo školství je ale podle Gazdíka připraveno zákon po vyhodnocení zkušeností novelizovat tak, aby byl obecnější a vztahoval se i na jiné mimořádné situace.

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku získají základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání by škola mohla dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího počtu pedagogů v důsledku epidemie nebylo možné učit prezenčně.

Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.

Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.